Skrzynki gazowe – wszystko co musisz wiedzieć

Skrzynki gazowe – wszystko co musisz wiedzieć

Wymogi dotyczące prawidłowego wykonania instalacji gazowej określa precyzyjnie Prawo budowlane. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury skrzynka gazowa powinna być zainstalowana na zewnątrz budynku. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak wygląda montaż skrzynki gazowej? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat możliwej lokalizacji takiego przedmiotu i podpowiadamy, gdzie warto zrobić zakupy. Czytaj dalej

Wymogi prawne. Skrzynka gazowa w ogrodzeniu – przepisy

Według Prawa budowlanego instalacja jest możliwa w miejscu, do którego swobodny dostęp mają pracownicy gazowni. Skrzynka gazowa w ogrodzeniu to najbardziej popularne rozwiązanie, dzięki czemu osoby odpowiedzialne za odczyty licznika gazu mogą też w razie potrzeby zamknąć dopływ paliwa. Wentylowana szafka musi być wykonana z trudno zapalnego materiału. Instalacja kurka gazowego możliwa jest na przyłączu. Odległość skrzynki gazowej od elektrycznej nie powinna wynosić mniej niż 1 metr, a od zasilanego budynku nie przekracza 10 m.  Warto pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć instalację przed czynnikami atmosferycznymi czy dostępem osób niepowołanych. Skrzynka gazowa na budynku często znajduje się na ścianie lub we wnęce budynku. Szczegółowe informacje są dostępne w treści ustawy o Prawie budowlanym. Jeśli chodzi o odległość skrzynki gazowej od okna, powinna wynosić minimum 0,5 metra.

 

Rodzaje skrzynek

Na polskim rynku znajduje się wiele produktów, które służą do prawidłowej instalacji. Wymiary skrzynki gazowej mogą się nieco różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. Standardowo wynoszą 60 × 60 × 25 cm. Warto też dokonać podziału skrzynek gazowych ze względu na typ materiału, z którego zostały wykonane:

 

 • plastikowe montowane są najczęściej w zabudowie jednorodzinnej. Instalacja większości modeli dotyczy miejsc, takich jak ogrodzenie lub wnęka budynku. Szafka gazowa w ogrodzeniu powinna mieć zamek na kluczyk.
 • metalowe wykonane ze stali kwasoodpornej są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy czynników mechanicznych.

 

Jeśli chodzi o sposób montażu, istnieje kilka rodzajów skrzynek gazowych:

 

 • wolnostojące – montowane na słupkach,
 • wnękowe – we wnęce ściennej,
 • naścienne, czyli skrzynka gazowa na elewacji,
 • podtynkowe.

 

Czytaj również: Dom ogrzewany gazem - na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby było bezpiecznie

Skrzynki gazowe – wszystko co musisz wiedzieć

 

Możliwe są także następujące wymiary szafki gazowej: 140 × 600 × 600 mm, 150 × 250 × 300 mm,  240 × 600 × 600 mm, 300 × 340 × 200 mm.

 

Gdzie kupić?

Polecanym producentem jest firma Metalkas. To solidne konstrukcje, które nadają się do montażu w ścianie lub ogrodzeniu. Skrzynki na licznik gazowy na sklep.metalkas.com.pl są dostępne w wielu kolorach i wymiarach. Większość modeli została pomalowana wysokiej jakości farbą proszkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkty marki Metalkas są odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo wiele z nich została wyposażona w zamek uniwersalny na kluczyk, a na drzwiczkach znajdują się otwory wentylacyjne. Doskonałym rozwiązaniem jest szyba, dzięki której można dokonywać odczytów licznika.

 

Czytaj również: Dlaczego wspólnoty mieszkaniowe ociągają się z przeglądami instalacji gazowych w budynkach


Podsumowanie

Ile kosztuje skrzynka gazowa? Wymiary to tylko jeden z czynników, który wpływa na cenę wybranego modelu. Najtańsze są modele wnękowe, nieco droższe z drzwiczkami zabezpieczonymi przed korozją, a najdroższe zadaszone i podwójne. Za przedmioty z dodatkowym wyposażeniem także trzeba więcej zapłacić. Nie bez znaczenia są walory estetyczne. Największym zainteresowaniem cieszą się skrzynki gazowe o standardowych wymiarach i w kolorze żółtym.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Elektryk Liczba postów: 65 Grupa: Firmy budow... Instalacje elektryczne i teletechniczne obejmujące m.in. telewizję satelitarną wykonuje m.in.https://uslugi-elektryczne-dziubins ka.pl/pl/. Postaw na elektryków....
 • Roboty ziemne, usługi koparko-ładowarką - Warszawa Liczba postów: 64 Grupa: Firmy budow... Jakiś czas temu miałem do wykonania prace ziemne które musiały być odpowiednio przygotowane zgodnie z dokumentacją projektową i do takich działań musiała przyj...
 • Jakie efekty daje ozonowanie pomieszczeń? Liczba postów: 16 Grupa: Budowa i re... To prawda, dzięki ozonowaniu można pozbyć się zarazków a także alergenów dlatego polecane jest ono zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Sam polecić mogę firmę h...
 • wesele w plenerze Liczba postów: 234 Grupa: Firmy budow... Ja osobiście uważam, że to super sprawa, ale nie w polskich warunkach. Tutaj o to bardzo ciężko ;)
 • Modernizacja windy. Liczba postów: 19 Grupa: Budowa i re... Przeglądami konserwacyjnymi a także modernizacjami i specjalistycznymi naprawami, w tym spawalniczymi urządzeń transportu bliskiego zajmuje się firma AMP Serwis...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17328 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >