Czy warto inwestować  w drewnianą podłogę?

Czy warto inwestować w drewnianą podłogę?

Od wieków drewno służy ludziom jako naturalny materiał do budowy. Na początku konstruowano z niego statki, domy dające schronienie i inne konstrukcje. Później, kiedy przyszła moda na budowanie obiektów murowanych i tak nie zrezygnowano z użycia drewna do położenia podłogi. Czytaj dalej

 

Dłogowieczność

Jaka jest różnica między terakotą , drewnianą podłogą? Otóż, na  terakotę przypada gwarancja na 5-7 lat, natomiast na podłogę drewnianą można mieć gwarancję nawet 30 lat. Prawidłowo zabezpieczone drewno potrafi wytrzymać dziesięciolecia, nawet w warunkach zewnętrznych. Stosowanie go wewnątrz dodatkowo przedłuża ten okres. Praktyczną cechą podłogi wykonanej z naturalnego materiału, jakim jest drewno, jest łatwość w czyszczeniu, utrzymaniu, a także konserwacji. W sytuacji uszkodzenia, drewnianą podłogę można wielokrotnie odnawiać, ponieważ starcie zużytej warstwy wierzchniej nie osłabia drewna.

 

Czytaj również: Czym wykończyć drewnianą podłogę ?

 

Dobre dla zdrowia

Życie w zgodzie z naturą ma dla nas coraz większe znaczenie. Cenimy sobie przebywanie w pomieszczeniach, które mają łagodny wpływ na nasze samopoczucie i pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie. Drewno podłogowe stwarza osobliwy mikroklimat. Jest porowate i posiada właściwości higroskopijne. Idealne dostosowuje się do warunków, jakie panują w pomieszczeniu.  Nadmierna ilość wody z powietrza zostaje wchłonięta, a w suche pory roku (zimą), kiedy wilgotność w pomieszczeniach spada  drewno ją oddaje, regulując warunki klimatyczne w pomieszczeniu.

 

Czytaj również: Podłoga w Paryskim stylu

 

W okresie zimy, kiedy ogrzewamy pomieszczenia, istnieje możliwość wystąpienia szczelin pomiędzy elementami drewnianymi. Wynika to z faktu, że drewno oddając wilgoć kurczy się. Nie świadczy to o defekcie  drewna ( przy szczelinach do 0,5 mm), ale o tym, że materiał pochodzi od samej natury. Cechuje go wilgotność: 9% +/- 2%. Ponad to drewno oddycha i jonizuje powietrze. Nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, co jest ważne dla alergików, ponieważ związki, które wydziela drewno są związkami naturalnymi. Naturalne podłogi gwarantują także izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako "ciepła podłoga", izolację elektryczną, a także, dodatkowo izolację akustyczną.

 

 

Ekologia na pierwszym miejscu

Drewno jest łatwe w składowaniu i utylizacji, przez co jest przyjazne środowisku. Po dokonaniu rozbiórki ulega szybkiemu procesowi biodegradacji. Coraz częściej, chętnie  jest wykorzystywane w procesach recyklingu do produkcji materiałów drewnopochodnych. W razie spalania drewno  nie wydziela toksycznych substancji. Na szczęście dzięki swojej zalecie - długowieczności zużycie drewnianego materiału jest o wiele mniejsze niż pozostałych.

 

Czytaj również: Jak szybko wykonać metamorfozę wnętrza?

 

Estetyka

Drewniane posadzki stanowią jedną z najpiękniejszych dekoracji wnętrz. Unikalne barwy i wzory usłojenia drewna dają zapewnienie oryginalnej podłogi, a tym samym zadowolenia i satysfakcji na długie lata. Dodatkowo, drewno to materiał, który idealnie komponuje się z innymi surowcami i tworzywami, co ma istotną rolę, kiedy aranżujemy wnętrza. Naturalna podłoga nadaje pomieszczeniu przytulności i ciepła. Świeże drewno wydziela także zapach, charakterystyczny dla swojego gatunku .

Źródło: Gazeta.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19156 użytkowników

Użytkownicy online (6)

gości: 420

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >