Jak dbać o trawnik? Praktiker radzi!

Jak dbać o trawnik? Praktiker radzi!

Trudno wyobrazić sobie ogród bez zadbanego trawnika. Jednak by osiągnąć zadowalające efekty, konieczne jest dobranie odpowiednich nasion, regularne podlewanie i koszenie. Jak założyć piękny, trwały trawnik? Poniżej porady krok po kroku firmy Praktiker. Czytaj dalej

Od czego zacząć?

 Pierwszym krokiem jest uporządkowanie przestrzeni przeznaczonej na trawnik. Podstawą jest oczyszczenie podłoża z kamieni, korzeni, chwastów. W tym celu używamy narzędzi ręcznych tj. szpadel hartowany lub metalowy Fiskars, który kupimy w marketach Praktiker. Przy większych powierzchniach warto zainwestować w glebogryzarkę spalinową. Jeśli trawnik bezpośrednio będzie stykał się z grządkami kwiatów, drzewami czy innymi uprawami, warto oddzielić je obrzeżem do trawników z PVC, rollborderem lub płotkiem trawnikowym. Unikniemy tym sposobem zarastania upraw przez trawę, a także zyskamy estetyczny ład i porządek na naszej działce. Duży wybór tego typu produktów znajdziemy w marketach budowlanych Praktiker. Na koniec teren dobrze jest wyrównać szerokimi grabiami (np. Combisystem z oferty Praktikera) i zwałować przy pomocy walca. Wałowanie ma na celu dociśnięcie nasion do ziemi i przerwanie parowania gleby, co ułatwia pobieranie wody z podłoża. Dobrze jest tez pamiętać o wzbogaceniu ziemi o niezbędne dla wzrostu trawy składniki.
Mirosław Zawalich, ekspert w dziale Ogród firmy Praktiker:
Trawy najlepiej rosną na glebie lekko kwaśnej (pH 5,5 – 6,5), lekkiej i próchniczej. Jeśli mamy zbyt kwaśne podłoże (poniżej pH 5,5), należy posypać je wapnem. Jeśli pH gleby ma 7,0 – 8,0 trzeba zastosować nawozy zakwaszające. Gdy podłoże jest zbyt gliniaste – dodajemy do niego piasku, a kiedy piaszczyste – kompostu.

Fot. Praktiker

Na początek siew

 Trawnik z siewu najlepiej jest zakładać na przełomie tj. kwietnia i maja albo na przełomie sierpnia i września. Wilgotność oraz temperatura jest wtedy najodpowiedniejsza, a ryzyko przygruntowych przymrozków, bardzo groźnych dla kiełkujących nasion, jest minimalne. Coraz większe grono zwolenników zyskuje tzw. trawnik z rolki, który najlepiej założyć wczesną jesienią. Wybór między trawnikiem z siewu czy z rolki bywa czasem trudny. Drugi sposób, choć coraz bardziej popularny, wcale nie wyeliminował tradycyjnego sposobu zasiewania murawy. Koszt trawnika z siewu to ok. 5-10 zł/m2, natomiast z rolki – 20 – 40 zł/m2. Oba rozwiązania wymagają w równym stopniu systematycznego podlewania i koszenia.
 Po około 2 tygodniach od momentu uprzątnięcia działki i aplikacji składników odżywczych możemy rozpocząć wysiew. Należy go przeprowadzić najlepiej w lekko pochmurny dzień, przy bezwietrznej pogodzie, tak aby wiatr nie rozwiewał nasion na sąsiadujące z trawnikiem grządki. Przed siewem, a także w jego trakcie nasiona należy starannie przemieszać. Niewielki teren można spokojnie zasiać ręcznie, do większego najlepiej użyć siewnika (np. siewnika SN Flora dostępnego w marketach Praktiker). Gwarantuje to nam równomierne oraz dokładne obsianie trawnika bez pozostawiania pustych miejsc.

Fot. Praktiker

Mirosław Zawalich, ekspert w dziale Ogród firmy Praktiker:
Istotny jest też odpowiedni dobór nasion. Na rynku jest wiele odmian i gatunków traw. Przed zakupem warto mieć na względzie to, do czego będzie służyła murawa. Inne rodzaje traw przeznaczone są na boiska i codzienne bieganie dzieci za piłką, a inne do rekreacyjnego cieszenia oczu intensywnym, zielonym kolorem. Te pierwsze charakteryzują się wysoką odpornością na przygniatanie i rozrywane. Ogrodowe i rekreacyjne odmian wybierane są częściej, gdyż nie wymagają częstego koszenia, a dodatkowo bujnie rosną nawet w niezbyt korzystnych warunkach. Można też zdecydować się na dekoracyjne odmiany, takie jak np kortaderia, która świetnie komponuje się z niższymi trawami, często jako tło.

Podlewanie – klucz do sukcesu!

 Aby trawnik był bujny i zielony należy go systematycznie podlewać. Im gorętsze dni i młodszy trawnik tym częściej go nawadniamy. Najlepiej to robić rano, gdy słońce jeszcze mocno nie operuje albo wczesnym wieczorem. Ilość aplikowanej wody zależy od gatunku traw, warunków atmosferycznych i intensywności eksploatacji trawnika. Gleba powinna pozostać wilgotna na głębokość kilkunastu centymetrów – radzi Mirosław Zawalich, ekspert w dziale Ogród firmy Praktiker.

 Sposób podlewania może być ręczny lub automatyczny. Wybór zależy od wielkości trawnika i ogrodu. Do ręcznego nawadniania niewielkiej powierzchni najlepiej użyć węża ogrodowego Economic albo Hobby ATS, z oferty marketów Praktiker, do którego możemy dokupić odpowiedni pistolet wielofunkcyjny. Aby wygodniejsze było zwijanie i rozwijanie go warto zainwestować w zakup specjalnego wózka na węże albo kupić wszystko w zestawie (np. zestaw Gardena Comfort ze sklepu Praktiker). Najwygodniejszy jest oczywiście system automatycznego podlewania. Zainstalowany jest on pod ziemią, dlatego najlepiej założyć go w chwili zakładania ogrodu. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które często wyjeżdżają i prowadzą nieregularny tryb życia, a nie chcą rezygnować z pięknej murawy. Kolejnym sposobem nawadniania jest użycie zraszacza wahadłowego lub pulsacyjnego.

Fot. Praktiker

Napowietrzanie i koszenie

 Nie możemy też zapomnieć o nawożeniu. Dzięki niemu trawa stanie się silna i odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby nawóz spełniał swą funkcję musi być dostarczany regularnie od wiosny do jesieni. Przeważnie zaleca się nawożenie trawnika 4-5 razy w sezonie, zaraz po koszeniu i i zgrabieniu trawy. Ważne, aby trawnik był suchy. Na mokrej murawie nawozy mineralne mogą przykleić się do liści i spowodować ich poparzenia. Składniki odżywcze powinny zostać dostarczone glebie i korzeniom traw. Najlepiej wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, które możemy rozsypać za pomocą siewnika lub ręcznie. Duży ich wybór znajdziemy w Praktikerze.

Fot. Praktiker

Mirosław Zawalich, ekspert w dziale Ogród firmy Praktiker:
Gdy już trawa urośnie na ok. 10 cm, przychodzi czas na pierwsze koszenie. Przeprowadzamy je mniej więcej raz na dwa tygodnie, w zależności od tempa wzrostu trawy. Niewskazane jest koszenie zaraz pod deszczu, gdyż trawa jest wtedy mokra i ciężka, co skutkuje tym, że lepi się do ostrzy kosiarki.

  Do trawników o powierzchni 400 – 500 m2 wystarczą kosiarki pchane, elektryczne (np. kosiarka Flora) lub spalinowe (np. kosiarka spalinowa Nac). W większych ogródkach warto zdecydować się na kosiarkę z napędem (np. kosiarka Partner czy Alko). Przy trawnikach powyżej 1500 m2 zalecamy zainwestowanie w traktorek ogrodowy.
  Zielona murawa potrzebuje także tzw. aeracji i wertykulacji. Są to dwa sposoby napowietrzania. Napowietrzenie trawnika polega na rozluźnieniu podłoża i jest niezbędne do rozwoju korzeni oraz prawidłowego wzrostu trawnika. Pierwszy sposób polega na nakłuwaniu górnej warstwy gleby (około 10 cm). W tym celu można użyć aeratorów elektrycznych. Na mniejszych powierzchniach wystarczy użycie odpowiednich wideł. Wertykulacjia z kolei polega na nacinaniu darni na głębokość kilku centymetrów. Pomaga to napowietrzyć glebę, a dodatkowo usunąć z jej powierzchni mech i zalegające na trawniku resztki roślin. Przed tym zabiegiem konieczne jest podlanie trawnika, gdy wyschnie, skoszenie a następnie wygrabienie. W sklepach Praktiker kupimy Aerator i Wertykulator Flora, dzięki któremu można stosować napowietrzanie na dwa powyższe sposoby.


 Dodatkowo, aby gryzonie nie zniszczyły naszej pięknej murawy - dobrze jest na całej powierzchni trawnika, jeszcze w chwili jego zakładania, położyć specjalną siatkę. Umożliwia ona swobodny przepływ wody i wzrost trawy, a dodatkowo stanowi mechaniczną barierę dla kretów. Jeśli jednak już wprowadził się do nas kret – można zastosować dźwiękowe odstraszacze.

Fot. Praktiker

 

 

Źródło: Grupa Marketingowa JET / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 65 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1047 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 198 Grupa: Nowości ara... W poszukiwaniu produktów dla dzieci jak wózki, krzesełka do karmienia, łóżeczka, kojce i wiele więcej polecam zajrzeć do ofert sklepu https://caretero.pl/katego...
  • Podłogi Liczba postów: 234 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19239 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 69

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >