Jak skutecznie ochronić dom przed słońcem?

Jak skutecznie ochronić dom przed słońcem?

Jeżeli odczuliśmy już negatywny wpływ wiosennych upałów to powinniśmy pomyśleć o sposobach na ochronę przed nimi. Latem temperatury będą sięgały 40°C, warto więc skorzystać ze skutecznych metod chroniących przed słońcem, takich jak markizy, rolety i żaluzje. Czytaj dalej

 

Wybór zależy od tego, jak bardzo osłony mają chronić pomieszczenia przed słońcem. Doradzamy jak zabezpieczyć cały dom, od parteru po sam dach. Człowiek na co dzień spędza w pomieszczeniach około 90% swojego czasu. Jednym z warunków gwarancji komfortu przebywania ludzi w domu i pracy jest zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia w ciągu całego roku. Sprawdzonymi, niedrogimi metodami, które zapewniają wygodę i trochę cienia w mieszkaniu są rolety, markizy i żaluzje. Za ich wyborem przemawiają również łatwość montażu oraz trwałość, gdyż służą przez wiele lat, nie tylko w słoneczne dni. Dzięki nim, doznamy także dyskrecji lub po prostu dodamy naszemu wnętrzu ciekawego wystroju.

 

Na parterze i na piętrze

Większość posiadaczy domów rodzinnych, salon i pokój dzienny ma usytuowanych właśnie na niższej kondygnacji budynku – parterze, bądź wysokim parterze i półpiętrze. Ochrona przed słońcem i możliwość kontroli dopływu naturalnego światła do tych pomieszczeń jest ważna, ponieważ to w nich spędzamy najwięcej domowego czasu w dzień. W licznych przypadkach promieniowanie jest ograniczone przez drzewa, krzewy czy pergole bądź gzymsy i daszki wyższych kondygnacji. Dbając o zapewnienie optymalnych warunków mieszkaniowych w sytuacji, gdy słońce trapi użytkowników przez cały dzień, w pokojach  z oknami na południe bądź południowy-zachód, warto zainstalować rozwiązania chroniące przed słońcem i nagrzewaniem. Skutecznymi sposobami jest montaż rolet wewnętrznych czy zewnętrznych, zasłon oraz żaluzji i markiz.

 

Czytaj również: Nowoczesne wzory na roletach

 

- Z firan, zasłon i okiennic, także z aluminiowych żaluzji korzysta coraz mniej osób. Pierwsze stanowią aktualnie tylko element dekoracyjny, wpływający na aranżację wnętrz pomieszczeń i budynków. Żaluzje wyparły bardziej estetyczne i nowocześniejsze rozwiązania - mówi Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex S.A., wiodącego na polskim rynku producenta osłon okiennych. - Wraz ze zmianą stylu życia na bardziej dynamiczny i wygodny, w chwili gdy klienci szukają rozwiązań najbardziej praktycznych wybierają akcesoria takie jak rolety i markizy, które służą przez wiele lat, nie wymagają nadzoru i są wielofunkcyjne – dodaje Marcin Miraś.

 

Fot. VERTEX


Na rynku dostępne są rozwiązania, które w różnym stopniu przepuszczają światło, rolety zewnętrzne w 100% zaciemniające wnętrza, wewnętrzne, które gwarantują niemal pełne zaciemnienie o dowolnej porze dnia oraz inne o większej przepuszczalności światła. Rolety zaciemniające są idealne do sypialni i pokoi dziecięcych, pozostałe akcesoria do pomieszczeń użytkowych, tworzących część sfery dziennej, bądź gabinetów, pomieszczeń rekreacyjnych czy usługowych. Warto dodać, że rolety, szczególnie te o największym stopniu zaciemnienia charakteryzują się dużą izolacyjnością. Są wykonane z trójwarstwowej tkaniny, którą tworzą od środka pomieszczenia poliester, a od strony zewnętrznej powłoka aluminiowa odbijająca ciepło. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa odpowiedzialna za zaciemnienie. Badania potwierdziły, że takie rolety poprawiają izolacyjność okna nawet  do 30% (wszystkie inne 10-25%).

 

Dzięki temu w lecie temperatura odczuwalna wewnątrz budynku może być niższa nawet o kilka stopni Celsjusza od tej na zewnątrz. Natomiast w chłodniejsze dni, podczas ogrzewania pomieszczeń, rolety izolują zgromadzone ciepło, co jest ważne z przyczyn ekonomicznych. Tym samym rolety nie są akcesoriami sezonowymi, użytkownicy czerpią z nich korzyści przez cały rok. Nie bez znaczenia jest również kolor materiału rolety czy materiału markizy, których na rynku dostępna jest pełna gama. Mimo, że ciemniejsze rolety przepuszczają mniej światła słonecznego, to bardziej się nagrzewają, dlatego w ochronie przed przegrzaniem skuteczniejsze są rolety wewnętrzne, markizy o jasnych kolorach. Większość z akcesoriów może być operowana manualnie lub sterowana elektrycznie za pomocą przycisków umieszczonych przy oknie lub pilotem.

 

Czytaj również: Odpowiedni wybór karnisza do mieszkania


- "Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń jest montaż osłon zewnętrznych - rolet, markiz lub okiennic, które popularne są w krajach Śródziemnomorskich" – mówi Marcin Miraś z firmy Vertex S.A. Dzięki nim, słońce nie przedostaje się do wnętrza, zatrzymuje promienie przed oknem. W mniejszym stopniu pozwalają na kontrolę dopływu światła. Z drugiej strony takie rolety mogą zaciemnić okno w 100%, tłumią hałas dochodzący z zewnątrz, chronią okno przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi na przykład przez grad lub gałęzie. Zapewniają prywatność i dodatkową ochronę przed włamaniem – uzupełnia Marcin Miraś.

 

Fot. VERTEX


Markizy tak jak rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i ją nagrzeją. Dzięki temu zapewniają skuteczną ochronę przed uciążliwym upałem, nawet w najgorętsze dni lata. Główną zaletą markiz jest to, że przepuszczają wystarczającą ilość światła, aby można było swobodnie spędzać czas i poruszać się w pomieszczeniu. Najnowsze markizy dzięki zaawansowaniu technologicznemu są mniej awaryjne, na co zwykle narzekali użytkownicy standardowych markiz. Równie popularnym rozwiązaniem, co rolety zewnętrzne i markizy, do zastosowania na parterze i piętrze, są rolety wewnętrzne. Mogą one być wolno-wiszące lub z bocznymi prowadnicami. W tych pierwszych wałek, na który nawija się materiał, nie jest niczym osłonięty.

 

Te rolety są tańsze niż chowane w kasetach; mogą też mieć większe wymiary. Pamiętajmy jednak, że im większa roleta, tym szerszej potrzebuje rury nawojowej, co może być nieatrakcyjne. Rolety w kasetach, wyposażone w boczne prowadnice, są częściej stosowane. Ich zalety, oprócz estetyki, to szczelne zasłonięcie okna i wyeliminowanie gromadzenia się kurzu na rurce nawojowej. Kasetę i prowadnice można idealnie dopasować do okna, dzięki czemu wyglądają jak jedna całość. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się rolety "dzień-noc", w których poziome pasy z materiału przezroczystego przeplatają się    z pasami z materiału gęściejszego. Materiał jest nawinięty podwójnie na dwóch wałkach; przy przesuwaniu pasy zaciemniające mijają się z przezroczystymi, co pozwala na podobną regulację ilości światła, jak przy żaluzjach. Dobrym rozwiązaniem są rolety pionowe, które sterowane są za pomocą łańcuszka lub korby i pozwalają na tworzenie szczelin pomiędzy materiałem. Ten nowoczesny system osłony okiennej stosowany jest najczęściej w budynkach użyteczności publicznej, tj.: bankach, firmach, salach konferencyjnych, uczelniach.

 

Czytaj również: Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu


Na poddaszu

Właściciele domów, którzy korzystają z użytkowego poddasza, cenią go za klimat i wygodę. Aby móc cieszyć się atmosferą, którą stwarzają skosy dachu, drewniane wykończenia i funkcjonalne rozwiązania, warto mieć wpływ na naturalne oświetlenie. Tym bardziej, że okna połaciowe są najbardziej nastawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Do ochrony pomieszczeń na najwyższej kondygnacji najlepiej sprawdzają się rolety materiałowe wewnętrzne oraz markizy dachowe. Mimo usytuowania okna pod kątem, rolety nie będą zwisać pionowo. Dzięki prowadnicom i mocowaniom, rolety są dokładnie rozpięte wzdłuż ramy okna. Ich zastosowanie opisano powyżej i jest analogiczne dla okien na poddaszu. Natomiast markizy dachowe, są wykonane ze specjalnej, odpornej na czynniki atmosferyczne siateczki. Są naciągnięte na zewnątrz okna, a co ważne, można kontrolować je z wewnątrz pomieszczenia. Jak w przypadku standardowych markiz, ograniczają nagrzewanie się poddasza, przy jednakowym zachowaniu widoczności.

 

 

Fot. VERTEX


Większość z zaproponowanych rozwiązań jest stosunkowo niedrogich i prostych w montażu, więc warto je wypróbować, zanim zainwestuje się np. w klimatyzację. Markizy, rolety wewnętrzne jak i żaluzje pozwalają na ciągłą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, co jest niemożliwe w przypadku użytkowania klimatyzatora. Korzystanie z wszelkich instalacji ochładzających powietrze związane jest nie tylko z samymi zaletami, komfortem termicznym i wilgotnością powietrza dostosowaną do naszych potrzeb. To również wady. Klimatyzacja nie pozostaje bez wpływu na stan skóry - staje się ona przesuszona i bardziej podatna na podrażnienia. A jeśli zmiana temperatury następuje zbyt gwałtownie to wysoce prawdopodobne, że złapiemy przeziębienie, bądź doznamy szoku termicznego. Niewiele osób wie, że optymalna temperatura we wnętrzu może być jedynie niższa o kilka stopni Celsjusza (dla temperatury zewnętrznej 34oC w pomieszczeniu powinna wynosić około 27oC), co zapewniają rolety i markizy niewymagające ponoszenia kosztów w trakcie użytkowania.

 


Podsumowując, rolety zewnętrzne ze względu na całkowite zaciemnienie wnętrza najlepiej stosować w pokojach, z których nie korzystamy w ciągu dnia, na przykład w sypialniach. Także ich dobra izolacyjność akustyczna ma tutaj duże znaczenie. Rolety materiałowe wewnętrzne są najlepsze w pomieszczeniach, w których istotna jest ochrona przed słońcem, w których powinno być jasno, takich jak pokój dziecięcy, kuchnia, gabinet, salon. Markizy najlepiej chronią przed nagrzaniem się pomieszczeń i sprawdzą się w pomieszczeniach z wyjściem na taras, bądź dużymi przeszkleniami.  

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Ciekawa aranżacja wnętrz Liczba postów: 207 Grupa: Wnętrza Jeśli zależy Wam na artykułach wyposażenia wnętrz naprawdę wysokiej jakości oraz na fachowym doradztwie to koniecznie odwiedźcie salon DES Concept Space w Radom...
  • Agencja marketingowa - jaką wybrać? Liczba postów: 25 Grupa: Porady i op... Aby uzyskać dobre wyniki i wielokrotny zwrot z inwestycji, lepiej wybrać sprawdzone agencje marketingowe z dużą ilością opinii https://safemarketing.pl/10-najle...
  • Jak urządzić wnętrza biurowe oraz sale konferencyj... Liczba postów: 36 Grupa: Wnętrza Myślę, że zawsze warto przejrzeć sobie różnego rodzaju inspiracje, które są dostępne w internecie. Ewentualnie można też zamówić jakiegoś architekta wnętrza, kt...
  • Zakupy przez internet Liczba postów: 503 Grupa: Porady i op... Dla mnie to bez sensu, ja każdy mebel muszę poczuć, dotknąć, zmierzyć samemu....
  • Jak urządzić kuchnię marzeń? Liczba postów: 4 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Ściany w kuchni są narażone na liczne plamy i zabrudzenia, dlatego do malowania rekomenduję Śnieżkę Plamoodporną. Farba jest dostępna w 48 got...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18515 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 65

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >