Jak wybrać drewno na podłogę

Jak wybrać drewno na podłogę

Wybór materiału, z którego zostanie wykonana podłoga, to dla wielu architektów pierwszy krok w projektowaniu wnętrza. To właśnie rodzaj i kolor podłogi ma duży wpływ na to, jak będą następnie wyglądały kolor ścian, meble oraz pozostałe elementy wystroju pomieszczenia.

 

Od wieków podłogi drewniane były układane zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Architekci doskonale wiedzą, że z uwagi na dużąwytrzymałość drewna oraz możliwość poddawania go renowacjom, drewniana podłoga może przetrwać dziesiątki lat w doskonałym stanie.

 

Czytaj również: Podłogi z egzotycznego drewna

 

Według Davida Venables, dyrektora europejskiego oddziału AHEC, organizacji promującej różne zastosowania amerykańskiego drewna liściastego, drewniana podłoga jest doskonałą inwestycją. „Kiedy architekt decyduje się na wybór materiału, który mógłby wykorzystać na podłogach w miejscach użyteczności publicznej, musi mieć pewność, że oddaje on charakter i podkreśla standard danego miejsca. Jednocześnie chce, by wraz z upływem czasu podłoga nie zmieniała swoich właściwości, była trwała i wciąż znakomicie wyglądała. To właśnie dlatego drewno jest świetnym rozwiązaniem. Łączy w sobie wytrzymałość, długowieczność i atrakcyjny wygląd”.

 

Czytaj również: Panele dębowe 

 

Jedną z najważniejszych zalet amerykańskich lasów liściastych jest bardzo duża różnorodność występujących w nich gatunków drzew. To z nich pochodzą jedne z najbardziej atrakcyjnych wizualnie gatunków drewna, które świetnie prezentują się na podłogach. W Europie dużą popularnością cieszą się podłogi z białego dębu amerykańskiego, jesionu i czarnego orzecha amerykańskiego. Stopniowo rośnie też grono zwolenników czerwonego dębu amerykańskiego, gatunku z powodzeniem stosowanego w Stanach Zjednoczonych od ponad stu lat. Za oceanem do wykonania podłóg powszechnie stosuje się także twardy klon, jeden z najtwardszych, a jednocześnie najbardziej odpornych na ścieranie gatunków drewna na świecie. Jest on zwykle wykorzystywany do układania podłóg w halach sportowych oraz innych miejscach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu. Ogromny potencjał ma także orzesznik amerykański, odznaczający się dużą wytrzymałością, a także interesującą kombinacją odcieni.

 

Czytaj również: Jak zadbać o panele podłogowe

 

Co bardzo ważne w przypadku podłóg z drewna, można je wykańczać bejcą, lakierem i powłokami ognioodpornymi, aby spełniały nawet najbardziej surowe przepisy prawa budowlanego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego rodzaju środków, które zwiększają trwałość i długowieczność drewna. Dzięki temu nawet mniej twarde gatunki, takie jak czarny orzech czy wiśnia amerykańska, są coraz częściej wykorzystywane na podłogach w budynkach o dużym natężeniu ruchu. Ponadto amerykańskie drewno liściaste jest prawdziwieekologicznym surowcem, który w przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych odznacza się niskim śladem węglowym. Wpisuje się to w popularną koncepcję zrównoważonego budownictwa.

 

Czytaj również: Dębowe deski w różnych kolorach

 


 

Polacy gustują w naturalnych materiałach, a drewno postrzegają jako prestiżowy surowiec. Przywiązują dużą wagę głównie do eleganckiego wyglądu oraz trwałości drewnianych podłóg. Na polskim rynku preferowane są gatunki drewna o ciemniejszych barwach, gdyż obecnie panuje moda na łączenie ciemnego koloru podłóg z jasnymi meblami. Z tego powodu popularnością cieszy się czarny orzech amerykański, wykorzystywany głównie w najbardziej renomowanych projektach. Obserwowane jest także stałe zainteresowanie białym dębem amerykańskim oraz jesionem.

 

Czytaj również: Piękno i klasyka nowej kolekcji podłóg

 

Drewniane podłogi są także doceniane w innych krajach w Europie, w szczególności w Niemczech, gdzie na znaczeniu zyskuje zrównoważone projektowanie. Natomiast w Wielkiej Brytanii od dawna popularne były podłogi dębowe. Jednak w ostatnim czasie Anglicy zaczynają doceniać podłogi z takich gatunków drewna, jak jesion i klon. W Europie obserwowane jest także stopniowo zwiększające się zapotrzebowanie na podłogi z wiązu. Natomiast jeżeli chodzi o drewniane podłogi układane na zewnątrz budynków, to we Włoszech wykonuje się je z jesionu modyfikowanego termicznie. Stanowi on bardziej ekologiczną alternatywę dla drewna egzotycznego.

 

Czytaj również: Podkład wyciszający podłogę

 

W ostatnim czasie coraz więcej klientów poszukuje podłóg w stylu rustykalnym i pod tym względem rynek polski nie jest wyjątkiem. Sęki i drobne niedoskonałości drewna, czyli cechy, które do niedawna były niepożądane, obecnie stanowią o naturalnej atrakcyjności podłóg. Tendencja ta nie obowiązuje jednak we Włoszech, gdyż tam preferowane jest drewno gładkie, bez wad. Ponadto Włosi poszukują desek z litego oraz uszlachetnionego drewna, które są szersze niż w innych krajach w Europie.

 

Czytaj również: Wysokiej jakości podłogi austriackiej firmy

 

 „Moim zdaniem zawsze będzie zapotrzebowanie na wysokiej jakości podłogi z drewna. Moda i trendy zmieniają się, ale drewnianą podłogę zawsze można powtórnie zabezpieczyć odpowiednim materiałem, aby służyła przez dziesiątki lat. Wytrzymałość oraz długowieczność podłóg z litego drewna jest ich kluczową zaletą. Dlatego też klienci coraz częściej przedkładają wysokiej jakości podłogi drewniane nad tanie panele podłogowe, które są nietrwałe” – powiedział David Venables.

Źródło: Questia / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • jak urządzić sypialnie? pomocy :) Liczba postów: 334 Grupa: Porady i op... Na stronie https://erotycznyportal.pl/najlepsze-ksi azki-erotyczne-podroz-przez-literature-e rotyczna-ktora-rozpala-zmysly/ znajdziecie bardzo interesujący artyku...
  • Farby kolorowe dla alergików Liczba postów: 163 Grupa: Ciekawe pom... Ciekawe rozwiązania
  • Pożyczka Liczba postów: 141 Grupa: Porady i op... Dzień dobry wszystkim. Pragnąłbym zarekomendować firmę https://podhipoteke24.pl/ dla użytkowników szukających pożyczek pod zastaw nieruchomości. Przebieg składa...
  • nowoczesne łóżko Liczba postów: 213 Grupa: Najnowsze t... A co powiesz na te modele https://madar24.pl/meble/lozka/lozka-200 x200/? Estetyczne i funkcjonalne. Nowoczesny design pasujący do każdej aranżacji, duża powierz...
  • Jakie łóżko jest najbardziej praktyczne w sypialni... Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza Oj tak, materac tak! A ja jestem ciekawa czy ktoś z Was słyszał i korzystał już z czegoś takiego jak materac japoński? Bardzo mnie zaintrygowało takie rozwiązan...

Kalkulator paneli podłogowych