Jak wybrać prawidłowy odkurzacz?

Jak wybrać prawidłowy odkurzacz?

Odkurzacz, jeden z naszych największych sprzymierzeńców w walce o czystość i higienę w domu. Rozważnie kupiony będzie służył na lata i zaskakiwał uniwersalnością oferowanych rozwiązań. Czytaj dalej

 

Natomiast nieprzemyślany i impulsywny zakup często skutkuje nie tylko problemami z kręgosłupem czy alergią, ale niepotrzebną stratą nerwów i pieniędzy na naprawy gwarancyjne. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie odkurzacza podpowiada Karol Jeżewski z SEBO – firmy, która posiada ponad 300 opatentowanych innowacji z zakresu technologii odkurzaczy. Szeroki wybór odkurzaczy oraz ilość rozwiązań czy patentów dostępnych obecnie na rynku sprawia, że często nie do końca wiemy, na co tak naprawdę zwrócić uwagę kupując odkurzacz.

 

Czytaj również: Ekologiczna suszarka łazienkowa

 

Tylko odpowiednie dopasowanie urządzenia do naszych potrzeb gwarantuje nam satysfakcję ze sprzątania. Decydując się na zakup odkurzacza musimy zwrócić szczególną uwagę na takie kwestie, jak uniwersalność zastosowań, podstawowe parametry techniczne czy rodzaj zastosowanego filtra, co wiąże się bezpośrednio z przyjaznym użytkowaniem w domach alergików. Warto pamiętać także o dokładnym zapoznaniu się z warunkami gwarancji oraz zwróceniu uwagi na jakość wykonania oraz ogólną, zewnętrzną kondycję sprzętu.

 

 

1.    Liczy się siła uciągu, a nie moc

Moc silnika – powszechnie uznawana za jeden z kluczowych parametrów urządzenia – niekoniecznie stanowi o sile z jaką odkurzacz będzie pracować. Przekonani, że przełoży się to bezpośrednio na wynik sprzątania, często niepotrzebnie wybieramy urządzenia o jak największej mocy silnika. Niestety, najczęściej wpływa to co najwyżej na wysokość rachunku za energię elektryczną. Dlatego warto zwrócić uwagę na siłę uciągu, czyli mierzony w litrach na sekundę parametr określający to, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza urządzenia. Obecnie na rynku są już dostępne odkurzacze najnowszej generacji, np. Airbelt K marki SEBO, których siła uciągu sięga nawet 61 l/s przy zaledwie 1500W mocy silnika! Optymalna wartość siły uciągu dla odkurzaczy przeznaczonych do domów powinna zawierać się w przedziale 45-60 l/s. Niestety większość producentów unika podawania tego mierzalnego parametru skupiając uwagę potencjalnego Klienta jedynie na wysokiej mocy liczonej w watach. A pomiary pokazują, że większość odkurzaczy dostępnych na półkach sklepowych o mocy nawet powyżej 2000 W wykazuje siłę ciągu nawet poniżej 30 l/s, a więc kluczowa jest tu konstrukcja i zastosowana technologia zasysania i cyrkulacji powietrza, nie moc silnika.

 

 

2.    Postaw na dobre filtry

Rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych nabiera szczególnego znaczenia jeśli w domu jest małe dziecko, alergik lub osoba z problemami astmatycznymi. Pamiętajmy, że niska jakość filtrów spowoduje, że duża część „odkurzonych” zanieczyszczeń trafi z powrotem do wnętrza pomieszczenia w formie rozpylonych drobin wyrzucanych wraz z powietrzem wylotowym. Na rynku wciąż dostępne są modele z filtrami wodnymi, jednak ze względu na konieczność częstego mycia i suszenia oraz rozwijające się tam bakterie, roztocza oraz grzyby (pleśń) powoli odchodzi się od tego typu rozwiązań. Standardowo odkurzacze dostępne na rynku wyposażone są już w filtry HEPA, które spełniają unijne normy H12. W najnowocześniejszych odkurzaczach, jakie można spotkać w polskich sklepach, zastosowano jeszcze doskonalsze rozwiązanie – wielokrotne systemy filtracyjne, spełniające nawet normy od H13 do najwyższejU17.

 

Czytaj również: Waga kuchenna


A więc są to już poziomy filtracji stosowane w warunkach absolutnej sterylności, jak na przykład w szpitalnych salach operacyjnych. W wyniku 3-stopniowej filtracji, jak np. w odkurzaczu Felix marki SEBO, nawet najdrobniejsze cząstki pyłów są zatrzymywane wewnątrz urządzenia i nie wydostają się na zewnątrz. Odkurzacze tej marki nie posiadają kierunkowego wyrzutu powietrza. Ale warto odnotować, że większość dostępnych na rynku odkurzaczy charakteryzuje się nawet 5-stopniowym poziomem filtracji, jednak  producenci nie podają tu, że 3 stopnie z nich to worek 3-warstwowy, co z połączeniem zastosowanych dwóch filtrów daje im 5 stopni. Natomiast w przypadku odkurzaczy marki SEBO producent przyjmuje 3-warstwowe worki jako standard, a 3-stopniowy SYSTEM filtracji dotyczy zastosowanych 3 filtrów najwyższej klasy H13-17 oraz  opatentowanego systemu AIRBELT. Stosując zatem metodykę innych producentów marka SEBO powinna podawać 7-stopniowy SYSTEM filtracji.

 

 

3.    Uniwersalne rozwiązania domowe

Oddzielne końcówki do różnych powierzchni, rozsuwane teleskopowo uchwyty czy duży zasięg pracy to standardowe funkcjonalności w większości dostępnych odkurzaczy. Jeżeli jednak zależy nam na uniwersalnym urządzeniu, które będzie przeznaczone do sprzątania całego domu i samochodu, a nawet tarasu czy chodnika przed wejściem, należy zwrócić uwagę na różne dodatkowe rozwiązania.  Są to m.in. specjalne pasy, dzięki którym możemy wygodnie zawiesić urządzenie na ramieniu, wytrzymałe, bezpieczne dla parkietu gumowe kółeczka czy system tzw. „miękkiego startu”, czyli zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, które chroni instalację elektryczną budynku w momencie uruchamiania urządzenia. Poza tym warto zwrócić uwagę na dostępne akcesoria. Teraz to nie tylko standardowa końcówka do tapicerki czy szczelin, ale również końcówka polerująca lub elektroszczotka, dzięki której z łatwością szybko odkurzymy wykładzinę w przedpokoju, jak również upierzemy na sucho dywan w salonie.

 

 

4.    Bez wyrzutu powietrza

Niestety zdecydowana większość dostępnych na rynku odkurzaczy domowego użytku wydmuchuje podczas pracy gorące, nieprzyjemne powietrze. Jest ono zasysane z przodu odkurzacza, przechodzi przez worek i filtry do komory silnika, a następnie jest wyrzucane na zewnątrz z tyłu lub u góry odkurzacza. Najczęściej wraz z nim wyrzucane są również drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia, takie jak kurz, roztocza, alergeny. Dlatego też osoby z alergią powinny zwrócić szczególną uwagę na dostępne na rynku odkurzacze bez gwałtownego wydmuchu powietrza. Dzięki najwyższej klasie filtracji nawet najdrobniejsze pyłki pozostają zamknięte wewnątrz odkurzacza, a wciągane powietrze rozchodzi się dużą powierzchnią w obudowie tego typu urządzeń.

 

 

5.    Unikaj systemów cylindrycznych

Wydawałoby się, że system, w którym worek z zebranym brudem opróżniało się własnymi rękoma lub czyściło samodzielnie, mamy już dawno za sobą. Niestety niektórzy producenci wciąż oferują tego typu rozwiązania w swoich odkurzaczach. Odkurzacze cylindryczne, które mają centralny zbiornik  zanieczyszczeń, często są wybierane ze względu na pozorną oszczędność na workach. Jednak alergicy oraz osoby ceniące sobie czystość i higienę nie powinny decydować się na takie rozwiązanie. Nieszczelny system przepływu zanieczyszczonego powietrza, konieczność styczności z brudem przy opróżnianiu pojemnika oraz mycia samego urządzenia to z pewnością największe mankamenty tego typu odkurzaczy. Jeżeli chcemy zachować absolutną higienę i ograniczyć kontakt z brudem, bakteriami, alergennymi i roztoczami powinniśmy zainwestować w odkurzacz z systemem sterylnie zamykanych i wymienianych worków, które po zapełnieniu można szczelnie zamknąć kapslem bez obawy o rozsypanie nieczystości. Ponadto konstrukcja worka nie pozwala na jego powtórne wykorzystanie.

 

 

6.    Czytaj warunki gwarancji

Jak pokazuje praktyka, Polacy często zaglądają do gwarancji dopiero w momencie usterki. To duży błąd, który często wykorzystują producenci. Gwarancje udzielane na 12 m-cy na własnych warunkach, wyłączenie z gwarancji poszczególnych części urządzenia lub przedłużona gwarancja dla np. całej linii odkurzaczy (w rzeczywistości nie na nasze urządzenie, lecz na inne, które nie istnieją) – to jedne z najczęstszych praktyk nieuczciwych producentów. Najczęściej awarii ulegają akcesoria do odkurzaczy, rury, przewody. Wydawałoby się integralne elementy naszego odkurzacza. Niestety zdecydowana większość producentów wyłącza je z gwarancji. Jeśli wczytamy się w warunki udzielonej gwarancji okazuje się, że praktycznie żaden element czy część nie jest nią objęta.

 

Czytaj również: Odkurzacz dla alergika


Zatem zwracajmy szczególną uwagę przy wyborze odkurzacza czy udzielona gwarancja obejmuje najczęściej usterkowe elementy. Musimy pamiętać, że gwarancja powinna obejmować całe urządzenie, a według prawa musi obowiązywać min. 24 m-ce, czyli aż 2 lata.  Ponadto, wśród oferowanych w sklepach odkurzaczy można już znaleźć urządzenia ze standardową gwarancją na 5 lat, z możliwością przedłużenia jej nawet do 10 lat i to w ostatnim dniu obowiązywania poprzedniej! Takie warunki na przykład udziela producent marki SEBO, gdzie gwarancja obejmuje również wszystkie akcesoria, w tym dysze, rury itp. Pamiętajmy również, że wydłużenie gwarancji, które często proponują sklepy, w istocie jest jedynie wykupieniem ubezpieczenia od usterki i działa na zasadzie polisy ubezpieczeniowej. W przypadku marki SEBO jest to przedłużenie okresu gwarancji producenta do 120 miesięcy, a nie ubezpieczenie!

 

Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 197 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19189 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 787

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >