Jakie kolory będą korzystne we wnętrzu?

Jakie kolory będą korzystne we wnętrzu?

Kolory są nieodłącznym atrybutem naszego życia, charakterystycznym elementem wszystkiego co nas otacza. Wykorzystujemy je w wyborze ubrań, przy przyrządzaniu potraw, a także opisie naszych uczuć i emocji. Odpowiedni kolor jest także ważnym elementem aranżacji wnętrz. Czytaj dalej

 

Kolory odzwierciedlają naszą osobowość, działają odprężająco, stymulująco i energetyzująco. Wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Bardzo często jest tak, że podobają nam się kolory, których potrzebuje nasze ciało, np. gdy potrzebujemy energii to przyciąga nas kolor czerwony, gdy potrzebujemy odpoczynku i relaksu szukamy barw niebieskich i zielonych. Ciekawostką jest to, że kolory tworzą pewnego rodzaju wibracje.

 

Fot. Różowa ściana

 

Czytaj również: Jak urządzić mieszkanie na miarę 2016 roku?

 

Zgodnie z niektórymi badaniami udowodniono, że osoby niewidome mogą opuszkami palców wyczuwać wibracje kolorów i to, czy kolor jest ciepły (czerwony, różowy, pomarańczowy), czy zimny (niebieski, szary, itp). W feng shui wszystko jest przyporządkowane jednemu z pięciu elementów (żywiołów), podobnie jest z kolorami. Wiedząc o tym, który kolor odpowiada danemu żywiołowi możemy wybierać najkorzystniejsze kolory do naszych wnętrz. W feng shui najważniejsza jest równowaga – ta zasada dotyczy także kolorów.


Kolor czerwony, pomarańczowy, różowy a także ich odcienie – związane są  z energią ognia

Oznacza to, że kolory te dodają odwagi i polecane są szczególnie osobom nieśmiałym, którym brak pewności siebie. W feng shui barwy te zalecane są głównie w sektorze południowym, południowo-zachodnim i północno-wschodnim. Są także korzystne w sektorach, w których znajduje się negatywna energia gwiazdy numer 3, a także tam gdzie znajduje się pomyślna energia gwiazdy numer 8, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy. Metoda ta wskazuje korzystne i niekorzystne kierunki przepływu energii w domu, a także odzwierciedla zmiany jakie zachodzą w środowisku w określonym okresie.

 

Fot. Nadmiar czerwonego koloru - przykład negatywny

 

Pokazuje, w jaki sposób przemieszcza i zmienia się energia oraz jak te zmiany wpływają na daną nieruchomość. Energia jest wyrażona przez cyfry (nazywane też gwiazdami) w skali od 1 do 9. W sypialni kolory te wzmagają namiętność i podniecenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich zatosowaniem. Nadmiar tych barw prowadzi do nerwowości, stresu, a nawet agresji - dlatego nie jest polecany osobom zbyt energicznym i nerwowym. Kolorów tych należy jednak unikać w kuchni ponieważ są to kolory związane z energią ognia, a tam tej energii jest już i tak w nadmiarze.

 

Fot. Sypialnia z czerwonymi dodatkami

 

Żółty i jego odcienie – to kolor który dodaje energii.

Związany jest z ciepłem i optymizmem. Gdy świeci słońce z reguły wszyscy mają dobry humor i są pogodni. W feng shui kolor ten łączony jest z elementem ziemi i najkorzystniej zastosować go w pomieszczeniach znajdujących się w sektorze północno-wschodnim i południowo-zachodnim. Jest także korzystny w sektorach, w których pojawia się gwiazda numer 8 (zgodnie z formułą „Wędrującej gwiazdy”). Gwiazda numer 8 jest najkorzystniejszą ze wszystkich przynosząc powodzenie i sukcesy.  Ponieważ żółty dodaje energii jest odpowiednim kolorem do salonu i miejsc, w których spędzamy dużo czasu.

 

Fot. Wykorzystanie wielu kolorów w jednym wnętrzuZielony i jego odcienie – związany z harmonią i relaksem, a także z elementem drzewa.

Mówi się, że patrząc na niego oczy odpoczywają. Polecany jest szczególnie osobom, które spędzają dużo czasu przed komputerem. Dzieje się tak dlatego, że barwa ta ma związek z roślinnością i naturą. Przebywając w parku, ogrodzie i lesie po prostu odpoczywamy.  W feng shui kolor ten rekomendowany jest w sektorze wschodnim, południowo-wschodnim i południowym, a także tam gdzie zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy pojawia się korzystna gwiazda numer 4. Korzystny w tym sektorze jest także kolor brązowy, który w feng shui także związany jest z elementem drzewa. Nie powinno się jednak wprowadzać zbyt dużo tego koloru ponieważ pomieszczenie będzie zbyt ciemne, a tym samym przyczyni się do pogorszenia naszego samopoczucia. Najlepiej barwę ciemną połączyć z jaśniejszymi kolorami.

 

Fot. Beżowy salon


Niebieski i jego odcienie – kolor zimny, który wycisza, uspokaja, relaksuje.

W feng shui jest on związany z elementem wody, a także z pieniędzmi. Jednak w nadmiarze staje się niebezpieczny i prowadzi do problemów. Woda może być zarówno korzystnym, jak i bardzo niebezpiecznym elementem. Gdy woda znajduje się w pobliżu domu, płynie wolno i jest czysta staje się korzystna dla mieszkańców niosąc ze sobą powodzenie finansowe, sukces i bogactwo. W nadmiarze może nas „zatopić”, tzn. przyczynić się do różnego typu problemów, zazwyczaj finansowych.  Kolor niebieski jest bardzo korzystny w sektorach: północnym, wschodnim i południowo-wschodnim, a także tam, gdzie pojawia się korzystna gwiazda wody numer 8. Wtedy wzmacnia energię sukcesu finansowego i bogactwa.

 

Fot. Nadmiar niebieskiego koloru powoduje że pokój staje zbyt jin, co nie jest korzystne

 

 

Czytaj również: Stylowa prognoza aranżacji wnętrz na 2016 rok

 

Należy jednak pamiętać o tym, że zarówno dach, jak i sufit nigdy nie powinny być pomalowane w kolorach niebieskim i czarnym. Tych dwóch kolorów powinno się unikać gdyż w nadmiarze powodują porażki, problemy i straty finansowe. Z tego względu szczególnie powinniśmy wystrzegać się tych barw w sektorach: południowym, zachodnim i północno-zachodnim.

 

Biały – wiąże się z autorytetem, nadzieją i niewinnością.

W feng shui kolor biały związany jest z energią metalu i dlatego właśnie zaleca się go głównie w sektorze zachodnim i północno-zachodnim, a także tam gdzie znajduje się gwiazda numer 1 i 6, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy. Jest to kolor jang i dlatego powinien być zawsze wzbogacony inna barwą jin (niebieski, czarny, szary). Inne kolory należące do elementu metalu to szary i srebrny, który uspokaja i łagodzi nerwowość.

 

 

Fot. Zbyt wiele kolorów we wnętrzachJin i Jang

Według feng shui istnieją dwie siły; tak jak istnieją pozytywne i negatywne, światło i ciemność, kobieta i mężczyzna, są dwie energie, które są w ciągłym ruchu. Te siły nazywane są jin i jang i zgodnie z nauką feng shui wszystkie rzeczy na świecie są przypisane do jednej z nich. Jin i jang to dwie siły, w których jedna wspiera drugą. Obie są przeciwnymi energiami, które wzajemnie się uzupełniają. Nasze ciała, umysły i zdrowie są pod wpływem obu tych energii. Kiedy te przeciwne siły są w równowadze, czujemy się dobrze i cieszymy się zdrowiem; natomiast kiedy jedna z nich dominuje to powstaje brak równowagi. Może to wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, relacje i problemy rodzinne.

 

Jeżeli w Twoim domu jest zbyt dużo światła lub elementów w kolorze czerwonym to powstaje nadmiar energii jang. W takim wypadku należy wprowadzić elementy jin, aby zrównoważyć energię i wprowadzić równowagę. Dobierając kolory do naszych wnętrz najważniejsze to kierować się szkołą „Wędrującej gwiazdy”, a także szkołą kompasu (na podstawie kierunków geograficznych wyznaczonych na kompasie).

 

Fot. Zbyt ciemne wnętrze


Wykorzystanie kompasu

W każdym domu z powodu obecności różnego rodzaju urządzeń i metalowych konstrukcji energia zmienia się. Aby dokładnie zmierzyć energię w danym sektorze niezbędne jest skorzystanie z kompasu. Nie ma konieczności używania profesjonalnego, chińskiego kompasu Lo Pan. Najlepszy jest jednak taki, który posiada nie tylko oznaczenie głównych kierunków N (północ), S (południe), E (wschód), W (zachód), ale także pośrednich SE (południowy-wschód), NE (północny-wschód), NW (północny-zachód), SW (południowy-zachód). Kompas należy trzymać równolegle do płaskiej powierzchni. Wskazówka powinna być skierowana w kierunku, który chce się zmierzyć,  np. wejście do domu/mieszkania, czy kierunek w którym zazwyczaj się siedzi.Pamiętaj:

Aby odczyt był dokładny należy dokonać co najmniej trzech pomiarów, za każdym razem stając odrobinę dalej. Odczyty mogą się nieznacznie różnić, ale dopóki wahania mieszczą się  w przedziale do 15°, wszystko jest w porządku. Odchylenia większe niż 15 ° są niebezpieczne ponieważ świadczą one o tym, że energia w tym miejscu jest niestabilna.Najlepiej jest zrobić 3 odczyty:

1. stojąc przed drzwiami wejściowymi  patrząc na zewnątrz.


2. stojąc około jeden metr w głębi mieszkania/domu patrząc na zewnątrz.


3. stojąc ok. 3-5 m wewnątrz mieszkania/domu patrząc na zewnątrz.Po dokonaniu tych odczytów należy wyciągnąć średnią, aby określić dokładnie kierunek usytuowania drzwi wejściowych.

 

Czytaj również: Kolory, meble i inne detale do sypialni


Źródło: Propublic / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Meble metalowe do domu Liczba postów: 13 Grupa: Ciekawe pom... Meble metalowe z drewnem industrialne mi się bardzo podobają. Widziałem takie w sieci, stolik nocny loft szczególnie mi się spodobał. Chyba go do mojej sypialni...
 • Wyposażenie biura w firmie, czego potrzebujesz na... Liczba postów: 56 Grupa: Wnętrza Co sądzicie o sklepie z pieczątkami Tanie Stemplowanie https://taniestemplowanie.pl/? Planuję zamówić pieczątki online i zastanawiam się, jak oceniacie ich krea...
 • Inspiracja - przedpokój? Liczba postów: 28 Grupa: Nowości ara... Jeżeli poszukujesz stylowych i funkcjonalnych mebli do przedpokoju, warto zapoznać się z ofertą https://bihome.pl/Przedpokoj-siedzisko-d o-przedpokoju, gdzie zna...
 • Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 44 Grupa: Wnętrza Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Przeprowadzka może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie planowanie i organizacja mogą uczynić ten proces znacz...
 • Hamaki i fotele Liczba postów: 14 Grupa: Ciekawe pom... Odnośnie wyboru dobrej jakości hamaków ogrodowych na pewno warto sprawdzić ofertę https://di-volio.com/pl/hamaki-ogrodowe, ponieważ można kupić sam hamak ale ró...

Ostatnio na forum

 • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 65 Grupa: Kominki od... duzy wybor tych piecow typu Koza ma firma Kratki. kupilismy taki dla babci bo poprzedni piec byl bardzo obciazajacy
 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1047 Grupa: Ogrodzenia... A jeśli chcesz kupić wszystko w jednym miejscu, to doskonałym miejscem będzie https://posesjaplus.pl Tutaj poza ogrodzeniem panelowym czy siatkowym kupisz też o...
 • Pokój dla dziecka Liczba postów: 198 Grupa: Nowości ara... W poszukiwaniu produktów dla dzieci jak wózki, krzesełka do karmienia, łóżeczka, kojce i wiele więcej polecam zajrzeć do ofert sklepu https://caretero.pl/katego...
 • Podłogi Liczba postów: 234 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
 • Samemu czy z firmą Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
 • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 374 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19219 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 340

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >