Lakierowanie podłóg – sposób na piękną i zadbaną powierzchnię

Lakierowanie podłóg – sposób na piękną i zadbaną powierzchnię

Podłogi drewniane cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, ze względu na naturalność, jaką wprowadzają do domów i mieszkań.

Podłoga jest dominującym elementem wystroju każdego wnętrza. Wśród podłogowych rozwiązań od lat niepodzielnie króluje drewno. Nadające się zarówno do mieszkań, jak i biur, drewniane powierzchnie są rozwiązaniem łączącym funkcjonalność z estetyką. Jednak, aby cieszyć się przez lata ich naturalnym pięknem, należy odpowiednio o nie zadbać. Samo czyszczenie niestety nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli drewnianej podłodze zachować swoje piękno na lata, jest lakierowanie.

Odpowiednio przygotowane pomieszczenie
Przed przystąpieniem do pracy musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, która ma być lakierowana. Po jej wyszlifowaniu należy odczekać kilka godzin, aby zebrać pył, który w tym czasie całkowicie opadnie.

- Dodatkowo należy oczyścić powierzchnię ściereczkami antystatycznymi, zwłaszcza przed nałożeniem ostatecznej warstwy lakieru. Pamiętajmy też, aby wykonać pomiar wilgotności powietrza. Względna wilgotność powinna wynosić od 40% do 65%. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia przed przeciągami. W tym celu w progu na wysokości 20-30 cm możemy przykleić folię. Powinno to skutecznie ochronić powierzchnię przed niepożądanym kurzem - mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.
Wybieramy lakier
Przed zakupem lakieru zastanówmy się najpierw jak często posadzka będzie przez nas eksploatowana. Marka Domalux posiada kilka rodzajów lakierów parkietowych. Lakiery podkładowe takie jak Domalux Capon Extra oparte są na bazie rozpuszczalników wodorozcieńczalnych. Stosuje się je, aby uniknąć ciemnienia drewna pod wpływem poliuretanowych lakierów nawierzchniowych. Pozwalają one także zmniejszyć użycie lakierów nawierzchniowych oraz poprawiają ich przyczepność.

Lakiery akrylowo – poliuretanowe można stosować do podłóg o mniejszym natężeniu użytkowania. Są to lakiery wodorozcieńczalne, bez intensywnego zapachu, o krótkim czasie schnięcia – np. Domalux Szybkoschnący. Ze względu na ekologiczny charakter, produkt ten nadaje się do zastosowania w takich obiektach jak żłobki, przedszkola czy mieszkania.Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni lakier do posadzki o dużym natężeniu użytkowania, wybierzmy lakier poliuretanowy jednoskładnikowy. Domalux Classic czy Domalux Super charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie i zarysowania. Doskonale sprawdzają się w salach gimnastycznych, korytarzach czy salach tanecznych. Należy je stosować w zestawie z lakierem podkładowym.

Właściwe narzędzia

Dobry efekt lakierowania nie zostanie osiągnięty, jeśli nie dobierzemy i nie przygotujemy odpowiednich narzędzi. Do każdego rodzaju lakieru należy używać właściwego wałka czy pędzla. – Do lakierów poliuretanowych lub alkidowych uretanowych należy zastosować wałki o krótkim i sztywnym runie, odpornym na rozpuszczalniki. Godne polecenia są wałki Welur oraz Nylon marki Dekoral Gold – wyjaśnia Ryszard Plantos. – Do lakierów wodorozcieńczalnych należy użyć wałka sznurkowego, np. wałka typu Microfibra marki Dekoral Gold lub pędzla Płaskiego lub PES-mix, również marki Dekoral Gold – dodaje ekspert z ATM.

Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw wałki należy przechowywać w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru. W przypadku malowania pędzlem zalecane jest użycie nowego narzędzia do aplikacji każdej warstwy.

Rozpoczynamy lakierowanie
W przypadku, gdy malujemy starą powłokę lakierową, powinniśmy ją najpierw poddać zmatowieniu za pomocą drobnego papieru ściernego. W ten sposób zapobiegniemy złuszczaniu się nowej warstwy lakieru. Należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie rodzaje lakierów można bez ograniczeń wzajemnie na siebie nakładać.

– W przypadku lakierowania podłóg istotne jest, aby nie nakładać lakierów poliuretanowych na inne. Grozi to „zwarzeniem” wierzchniej warstwy i brakiem przyczepności. Przy nakładaniu na siebie wyrobów opartych na różnych bazach

Źródło: E.C.H.O. Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak urządzić funkcjonalną i ponadczasową kuchnię? Liczba postów: 27 Grupa: Wnętrza Nie wiem czy nie jest standardowe rozwiązanie . Ale mam zmywarkę w wysokiej zabudowie na wygodnej dla mnie i męża wysokości . Jest to bardzo fajne i wygodne roz...
  • Aranżacja salonu Liczba postów: 314 Grupa: Nowości ara... Szanowni Państwo, Do malowania ścian rekomenduję zastosować Śnieżkę Plamoodporną. To lateksowa farba dostępna w 48 gotowych kolorach. Można ją aplikować na różn...
  • Gdzie kupić stół bilardowy? Liczba postów: 45 Grupa: Ciekawe pom... Czy są tutaj osoby zainteresowane tematyką gry w tenisa? Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu ze sprzętem i akcesoriami do gry w tenisa ziemnego, to polecam Wam....
  • projektant wnetrz warto? Liczba postów: 431 Grupa: Porady i op... Ważne jest również ustalenie szczegółów dotyczących zakresu usług i kosztów, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Warto też pamiętać, że wybór projektanta wn...
  • Aranżacja wnętrz: zmień charakter mieszkania Liczba postów: 24 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Śnieżka Plamoodporna to dostępna w 48 gotowych kolorach farba lateksowa, którą z powodzeniem można nanosić na podłoża tradycyjne i gipsowe. Fa...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18514 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 215

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >