5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze schodów

5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze schodów

Planując zakup schodów lub ich projekt trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Codzienne ich użytkowanie wymaga komfortu i bezpieczeństwa bez względu na to czy będą znajdować się w domu lub mieszkaniu. Poznaj najpoważniejsze błędy. Czy wiesz, jak ich uniknąć? Czytaj dalej

 

1. Źle dobrany rodzaj schodówPierwszym pytaniem jakie musisz sobie zadać to: Jaki wybierzemy rodzaj schodów? Możesz zdecydować się na schody żelbetowe, tradycyjne lub ostatnimi czasy popularne schody modułowe.

Schody żelbetowe powinno się wykonać podczas budowy, dlatego też nie będą odpowiednie dla mieszkania. Schody tradycyjne można zamówić u stolarza lub w sklepie, ale także w tym wypadku zajmuje to dużo czasu i koszt schodów rośnie. Schody modułowe cieszą się popularnością ze względu na swój prosty charakter – jest to rozwiązanie „zrób to sam”, a montuje się je nawet w jeden dzień, najlepiej po zakończeniu budowy.

Jeśli zmieniasz schody – to rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne. Nie ma tu dodatkowych kosztów związanych z remontem. Możesz wybrać schody spiralne, zabiegowe, a nawet wiszące. Wszystko zależy od Ciebie. A może chcesz je zaprojektować samodzielnie?

 

5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze schodów

 

2. Złe wymiary schodów

Złe wymiary schodów wpływają na to, że są one niewygodne lub wręcz niebezpieczne podczas użytkowania. Dobrze dopasowane schody to takie, gdzie szerokość stopnia wynosi co najmniej 25cm, a wysokość stopnia to ok. 18 cm. Przy takich wymiarach większość osób powinna stanąć całą stopą na stopniu.

Równie ważne są wymiary między podłogą, a stropem. Jeśli decydujesz się na inne schody niż modułowe, trzeba liczyć się z tym, że wymiary mogą się pozmieniać ze względu na np.: położoną podłogę.

Natomiast schody modułowe można odpowiednio modyfikować do potrzeb. Włoski producent gotowych schodów Fontanot w swojej ofercie daje możliwość samodzielnego projektowania schodów, dzięki czemu masz pewność, że produkt będzie w pełni dopasowany do Twoich warunków mieszkaniowych.

 

3. Niedopasowanie schodów do wnętrza

Nie raz zdarza się, że zapomina się o tym, że schody oprócz funkcji użytkowej pełnią też funkcję estetyczną. Wybierając konkretny model schodów zadaj sobie parę pytań:

- ile zajmą miejsca?

- jakie schody pasują do małych mieszkań lub domów?

- czy zależy nam na oszczędności miejsca?

- czy schody mają być uzupełnieniem wystroju czy wyróżniać się?

- gdzie umieścimy schody?

- z jakich materiałów schody będą pasować do tradycyjnych lub nowoczesnych mebli?

Dzięki odpowiedziom na powyższe pytania szybko ustalisz co będzie Ci odpowiadać. W ten sposób łatwiej uzyskasz harmonijne wnętrza i nie będziesz się martwić, że zamówione schody będą zbyt odstawać od wystroju.

Ustalenie na samym początku jak duże mają być schody pozwoli na zaplanowanie przestrzeni. Schody modułowe dzięki swojej charakterystyce nie potrzebują dodatkowej klatki schodowej, a dzięki lekkiej budowie nie obciążają wnętrza, w którym się znajdują. 

 

najczęściej popełniane błędy przy wyborze schodów

 

4. Niedopasowane oświetlenie

Podstawową zasadą jest bezpieczeństwo. Schody są miejscem, gdzie dochodzi do wielu wypadków. Stąd też warto pomyśleć o dobrym oświetleniu. Źródło światła jest najbardziej wymagane przy schodach o zamkniętej klatce schodowej, ale również te otwarte mogą skorzystać na dodatkowym oświetleniu.  Jest ono często niezbędne nie tylko w nocy, ale również w pochmurne dni.

Rozwiązaniem problemu nie musi być wcale montowanie dodatkowego oświetlenia na ścianach czy w suficie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z lampek LED, które można umieścić w konstrukcji stopni. Dzięki temu uzyskasz ciekawy dekoracyjny efekt. Takie oświetlenie jest również użyteczne nocą i nie wymaga włączania dodatkowego źródła światła.

 

najczęściej popełniane błędy przy wyborze schodów

 

5. Schody niedopasowane do potrzeb domowników

Często zapomina się, kto będzie użytkował schody. Rozmyślając o tym jak będą komponować się z wnętrzem, pomijamy fakt, że domownicy mogą mieć problem z codziennym pokonywaniem schodów. Weź pod uwagę osoby starsze i małe dzieci, które będę na co dzień korzystać ze schodów.

Dobrze zaopatrzyć się w akcesoria, które zminimalizują prawdopodobieństwo, że podczas samodzielnego korzystania ze schodów dzieciom coś się stanie. W ten sposób uniknie się wypadków lub kontuzji. Źle dopasowane stopnie, śliska powierzchnia oraz złe oświetlenie na pewno nie będą sprzyjać bezpieczeństwu dzieci, dorosłych, a nawet zwierząt!

 

5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze schodów

 

Funkcjonalne i estetyczne schody to prawdziwa ozdoba domu, która będzie Ci służyć przez wiele lat. Zastanów się nad nimi trochę dłużej i dobrze je zaplanuj, aby uniknąć nietrafionego zakupu i rozczarowania.


Czytaj również: Jak wybrać schody do dwupoziomowego mieszkania

Źródło: pl.fontanotshop.com / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 214 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 1027 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 340 Grupa: Robimy stro... Ja ze swojej strony polecam przeczytać artykuł o zastosowaniu listef MDF https://www.napodlogach.pl/artykul/chara kterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162 826 - b...
  • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 90 Grupa: Nowości ara... Użytkownik Gość: monika1980 napisał: swietne oswietlenie dla dzieci jest tu www.puchatkolandia.pl/oswietlenie/#wc Body Bardzo ładne :) Jakby ktoś szukał artyku...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 28 Grupa: Stawiamy śc... [quote=domi.nika]odgrzybianie to dobra sprawa a znacie dobre srodki na to? https://www.kz-walbrzych.pl/swe dzace-stopy-pr oblem-podologiczny Znam y i polec...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 78 Grupa: Ogrody A myśle że w każdej porze roku ogród jest piękny! :) Wiadomo, że wiosna lato jest najpiękniej ale zima też ma swój klimat :) My z żoną juz patrzymy za jakimiś k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17329 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 208

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >