Automatyka w służbie człowiekowi - inteligentne systemy FIBARO w Twoim domu!

Automatyka w służbie człowiekowi - inteligentne systemy FIBARO w Twoim domu!

Współczesny człowiek może korzystać z coraz bardziej zaawansowanych technologii z zakresu automatyki budynkowej. Takie systemy zwiększają funkcjonalność domu, sprawiając, że może być lepiej dopasowany do potrzeb użytkowników. Nowoczesny Smart Home jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Zdaniem ekspertów, instalacje inteligentne pozwalają zmniejszyć ilość zużywanej dotychczas energii na ogrzewanie o ponad 30%, a na oświetlenie aż o 50%. Czytaj dalej

 

Dzięki możliwości personalizacji funkcji w poszczególnych pomieszczeniach system pozwala uwzględnić indywidualne potrzeby mieszkańców. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu Smart Home. Polacy coraz chętniej wdrażają takie technologie do swoich mieszkań i domów. Automatyczne systemy zarządzania domem, na przykład ten stworzony przez polską firmę FIBARO, powoli stają się standardem w nowopowstających inwestycjach. Cena takich instalacji zależy przede wszystkim od ich stopnia zaawansowania.

 

Skąd wziął się pomysł inteligentnego domu?

Choć mogłoby się wydawać, że idea Smart Home to wynalazek współczesności, początków tej koncepcji należy doszukiwać się nieco wcześniej niż XXI wiek. Pomysł stworzenia budynku dostosowującego się do aktualnych warunków wewnętrznych i zewnętrznych wywodzi się z lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Pierwotnie automatyka inteligentna była przewidziana dla zastosowań przemysłowych. Dekadę później, w latach osiemdziesiątych, nastąpił proces adaptowania tych rozwiązań również do budownictwa mieszkalnego. Technologie, które wówczas tworzono, stawały się coraz bardziej zaawansowane. Powstała nawet pierwsza oficjalna definicja „budynku inteligentnego” – stworzono ją w Instytucie Inteligentnych Budowli w Waszyngtonie. Uznano, że budynek inteligentny to taki, w którym zarządzanie poszczególnymi funkcjami odbywa się w sposób zintegrowany (w przeciwieństwie do budynku tradycyjnego, gdzie każda instalacja ma odrębny system sterowania). Pierwszym domem uznanym za inteligentny był wybudowany w roku 1983 The City Place Building, wzniesiony w mieście Hartford w stanie Connecticut (USA).

 

Czytaj również: Regulatory pogodowe w inteligentnych domach zwiększają efektywność energetyczną budnku

 

Automatyka w służbie człowiekowi - inteligentne systemy FIBARO w Twoim domu!

 

Domy inteligentne współcześnie

Współczesne domy inteligentne to budynki o wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Takie rozwiązanie opiera się o różnego rodzaju czujniki i detektory oraz jeden, zintegrowany system sterowania wszystkimi zamontowanymi w budynku instalacjami. Dom inteligentny określany jest także systemem zarządzania budynkiem (ang. BMS – Building Management System). Użytkownik może sterować poszczególnymi podzespołami za pomocą aplikacji mobilnej lub specjalnego panelu. Odpowiednio dobrane komponenty gromadzą i przetwarzają informacje na temat otoczenia, dzięki czemu budynek może na bieżąco reagować na zmiany warunków zewnętrznych. Zarządzanie instalacjami odbywa się w pełni zdalnie – wystarczy zainstalować aplikację na smartfonie lub tablecie. Systemy inteligentne sklepu FIBARO można dowolnie rozbudowywać, a tym samym zwiększać ich funkcjonalność. Aby rozszerzyć Smart Home o kolejne instalacje nie trzeba wykonywać żadnych modyfikacji w pomieszczeniach, ponieważ urządzenia komunikują się między sobą bezprzewodowo. Takie rozwiązanie pozwala zarządzać nie tylko budynkiem, lecz także całą posesją (np. bramą wjazdową czy garażową). Inteligentna automatyka znacznie podnosi komfort życia, zwiększając wygodę domowników. Dzięki złożonemu systemowi personalizacji budynek jest w stanie dostosować się do potrzeb każdego z użytkowników z osobna.

 

Zasada działania systemów inteligentnej automatyki domowej

Sercem całego układu jest specjalne urządzenie zwane bramką. W większości przypadków jest to po prostu komputer, do którego podłączone są wszystkie czujniki i elementy instalacji. Analizując i przetwarzając dane z czujników, dom inteligentny automatycznie dostosowuje się do zmian środowiska na zewnątrz i wewnątrz. Daje to użytkownikom znaczną oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Możliwości systemów inteligentnych

Decydując się na wdrożenie inteligentnej automatyki budynkowej możemy wybrać jedną konkretną instalację lub zainwestować w system umożliwiający kompleksową obsługę wszystkich działających w domu układów. Druga opcja daje nam o wiele więcej możliwości, ponieważ dzięki niej możemy zarządzać instalacjami wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zintegrowane systemy automatyki domowej poprawiają komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Systemy inteligentne FIBARO dają możliwość zintegrowanej obsługi takich komponentów jak oświetlenie, ogrzewanie, ochrona przeciwpożarowa, kontrola dostępu, system pogodowy, wentylacja, klimatyzacja, filtracja, symulacja obecności, urządzenia monitorujące, sieć teleinformatyczna i obsługa urządzeń audio-wideo. Wiele osób obawia się, że zaawansowana automatyka budynkowa jest bardzo droga. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że korzystanie z takich systemów w dłuższej perspektywie oznacza spore oszczędności. Chodzi jednak nie tylko o obniżenie rachunków, lecz także uniknięcie kosztownych konsekwencji usuwania skutków pożaru czy włamania.

 

Czytaj również: Technologia smart home i sztuczna inteligencja w naszych domach

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19165 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >