Budowa domu drewnianego – co warto wiedzieć i komu zlecić wykonanie?

Budowa domu drewnianego – co warto wiedzieć i komu zlecić wykonanie?

Domy z drewna powstają szybko, a ich budowa (oprócz wylania fundamentów) może trwać także zimą. Producenci domów z drewna oferują klientom duży wybór projektów, a same budowle są trwałe, szczelne, dobrze izolują ciepło i mogą być energooszczędne. Z czego więc wynikają wątpliwości części inwestorów i dlaczego domy szkieletowe są w Polsce nadal mniej popularne niż domy murowane? Sprawdź, co warto wiedzieć o domach z drewna i komu zlecić budowę. Czytaj dalej

 

Komu zlecić wykonanie domu z drewna?

Kontrowersje dotyczące drewnianych domów i negatywne opinie, z którymi czasem można się spotkać, są często konsekwencją wyboru niewłaściwego wykonawcy. Wykonaniem drewnianego domu powinni zająć się specjaliści, trudniący się w takiej technologii. Niestety można trafić na oferty firm, które widząc rosnące zainteresowanie domami szkieletowymi, oferują swoje usługi, nie mając dużego lub żadnego doświadczenia w tym zakresie.

 

Budowa domu drewnianego – co warto wiedzieć i komu zlecić wykonanie?

 

Czytaj również: Ekologiczny jednorodzinny dom drewniany - nowy trend w budownictwie

 

Aby dom szkieletowy był trwały, ciepły, szczelny i funkcjonalny, należy korzystać z odpowiednich komponentów i dobrej jakości materiałów o konkretnych parametrach, do których mają dostęp firmy zajmujące się technologią szkieletową. Wykonawcy muszą znać się dobrze na tej stosunkowo nowej w naszym kraju technologii. Właśnie dlatego najlepiej oddać wykonanie drewnianego domu szkieletowemu firmie specjalizującej się w stawianiu takich budynków.

 

Jak powstają drewniane domy szkieletowe?

Drewniane domy szkieletowe są stawiane w tzw. technologii suchej, a jedyne „mokre” prace to najczęściej wylewanie fundamentów. Oznacza to, że budowa może trwać nawet w chłodnych miesiącach. Wyjątkiem są fundamenty, które powinny być wylane wiosną lub latem. I w tym wypadku jednak domy szkieletowe mają pewną przewagę nad murowanymi – są lżejsze, w związku z czym na fundamenty potrzebnych jest mniej materiałów i mniej pieniędzy niż na fundamenty domów murowanych.

 

Technologia stawiania takich budowli różni się znacznie od technologii, w jakiej powstają domy murowane. Domy szkieletowe są „składane” na placu budowy z gotowych komponentów, przygotowanych wcześniej w halach produkcyjnych (w halach powstają m.in. ściany zewnętrzne, szczytowe i wewnętrzne). Budowa może trwać nawet 3 miesiące. Jeśli więc zależy Ci na czasie i nie chcesz czekać długich miesięcy na przeprowadzkę, drewniany dom szkieletowy może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.

 

Najczęściej pojawiające się pytania na temat domów szkieletowych

Czy domy szkieletowe są odporne na wiatr?

Do uszczelniania budowy domów szkieletowych z drewna wykorzystuje się m.in. materiały wiatro- i paroizolacyjne, takie jak materiały piankowe, polimerowe czy silikonowe. Dzięki nim wnętrza domów są dobrze chronione przed wiatrem i nie generują strat ciepła. Jeśli więc budynek stawia wyspecjalizowany producent domów szkieletowych, nie trzeba obawiać się o to, że we wnętrzu będzie za zimno lub za ciepło.

 

Czy szkieletowe domy z drewna są nietrwałe?

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat domów szkieletowych, który nie znajduje pokrycia w rzeczywistości (oczywiście, jeśli dom stawiają fachowcy w swojej branży). Domy szkieletowe, zwłaszcza te, które powstają współcześnie, nie muszą ustępować miejsca domom murowanym pod względem trwałości. Wystarczy wziąć pod lupę drewniane domy w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii, które mają nawet 100 lat. Dzięki dostępności wysokiej jakości materiałów oraz innowacyjnej technologii domy szkieletowe mogą służyć wielu pokoleniom mieszkańców.

 

Czy domy szkieletowe mogą być energooszczędne?

Domy szkieletowe jak najbardziej mogą być energooszczędne, a nawet pasywne. Do budowy takich domów wykorzystuje się bowiem certyfikowane drewno najwyższej jakości. Aby spełniało surowe normy, jest składowane na paletach i suszone w przystosowanych do tego halach, w których ciśnienie i wilgotność powietrza są regulowane za pomocą programów komputerowych – to sprawia, że drewno może być pozbawione nawet do 18% wody. Drewno po wysuszeniu jest strugane i fazowane na krawędziach oraz impregnowane, dzięki czemu zwiększa się jego odporność na ogień, grzyby, owady czy wilgoć.

 

Ponadto do produkcji ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz dachów wykorzystuje się m.in. paroprzepuszczalne folie, które pozwalają uzyskać odpowiednie parametry energooszczędności.

 

Na energooszczędność domów szkieletowych wpływa także stolarka okienna. Aby dom spełniał kryteria budynku energooszczędnego lub pasywnego, montuje się w nim zwykle okna z trójwarstwowymi szybami, które chronią przed utratą ciepła. Stolarkę umieszcza się najczęściej od strony południowo-zachodniej (czyli najbardziej nasłonecznionej). Od strony północnej rezygnuje się z przeszkleń całkowicie lub pozostawia się tylko niewielkie okna – w domach energooszczędnych od strony północnej aranżuje się często pomieszczenia gospodarcze lub łazienki.

 

Czy domy szkieletowe są ciche?

Ściany domów szkieletowych są co prawda najczęściej cieńsze niż w domach murowanych, jednak nie musi mieć to wpływu na gorszą izolację akustyczną (w dodatku cieńsze ściany pozwalają zwiększyć powierzchnię użytkową budynku). Wnętrza drewnianych domów szkieletowych mogą być izolowane od dźwięków z zewnątrz tak samo dobrze, jak wnętrza domów murowanych. Aby wyciszyć stropy i aby na niższych piętrach nie było słychać kroków osób przebywających wyżej, stosuje się specjalne usztywnienia i wzmocnienia.

 

Podsumowując, jaki jest klucz do sukcesu podczas budowy domu szkieletowego? Zatrudnienie profesjonalnego, odpowiedzialnego producenta domów drewnianych. Wybór odpowiedniego wykonawcy pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a także cieszyć się funkcjonalnym, energooszczędnym domem przez długie lata. 

 

Czytaj również: Czy dom wybudowany w konstrukcji drewnianej będzie solidny?

 

Artykuł przygotowany we współpracy z producentem domów drewnianych, szkieletowych Nardos House - producent domów drewnianych 

 

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 213 Grupa: Firmy budow... Użytkownik Gość: zdzisław11 napisał: Wywóz gruzu każdego rodzaju zawsze zlecam ekipie droprecykling.pl . W mgnieniu oka załatwiają ten kłopot. Powoli szykujemy....
  • Budowa maszyn Liczba postów: 158 Grupa: Firmy budow... Często są to skomplikowane mechanizmy ___ gaśnice przenośne warszawa
  • Uszczelki o doskonałych właściwościach Liczba postów: 21 Grupa: Budowa i re... Jakiś czas temu podjąłem współpracę z firmą, której zlecałem takie zadania jak pawanie, gięcie, ciecie, wykrawanie, wypalanie na blachach i wszystko wykonywała....
  • Praca Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... Użytkownik olek992 napisał: Jakie firmy polecacie? Jeżeli chodzi o pracę i to za granicą to zobacz na Mondi Polska. Co prawda oni obsługują rynki niemieckojęzy...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... W przemyśle używa się wielu różnych maszyn, no i trzeba przyznać, że z czasem takie maszyny kończą swoją żywotność i trzeba wymienić je na inne. Co wtedy robi s...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17330 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 286

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >