Co wpływa na koszty budowy domu pod klucz?

Co wpływa na koszty budowy domu pod klucz?

Ile kosztuje budowa domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób marzących o kawałku ziemi i posiadaniu własnego budynku mieszkalnego. Niestety nie ma na nie jednej, prostej odpowiedzi, ponieważ koszty 200 m2 domu zależą od standardu użytych materiałów budowlanych, a nawet także od samego projektu budynku. Do kosztów domu pod klucz dochodzą także koszty zakupu działki budowlanej oraz niemały koszt uzbrojenia działki. Postaramy się jednak przybliżyć zainteresowanym najważniejsze informacje dotyczące kosztów budowy gotowego domu. Czytaj dalej

Co oznacza dom pod klucz?

Mieszkanie pod klucz w naszym kraju wciąż nie cieszy się taką popularnością, jak na zachodzie Europy, jednak wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie takimi ofertami. Mieszkanie pod klucz oznacza, że jest ono gotowe do zamieszkania. Jest gruntownie wykończone albo w standardzie przyjętym przez dewelopera, albo zgodnie z oczekiwaniami przyszłego lokatora. Właściciele lokum przed przeprowadzką nie muszą wykonywać żadnych prac remontowych, jak ma to miejsce w przypadku domu w stanie deweloperskim albo w stanie surowym. Dom pod klucz (sprawdź więcej: https://arkada.com.pl/oferta/budowa-domu-pod-klucz/) ma pomalowane ściany, gotowe podłogi, w pełni wyposażone łazienki, często także zamontowane szafki kuchenne razem z AGD i zabudowane wnęki pod garderoby. Kupując dom pod klucz, warto zwrócić uwagę na to, co oferuje deweloper. 

 

Jakie są koszty 200 m2 domu pod klucz?

Bardzo trudno podać ogólną cenę budowy domu o powierzchni 200 m2 pod klucz. Dlaczego? Bo każdy inwestor ma inne oczekiwania co do sposobu wykończenia wnętrz i wyboru materiałów. Można przecież pokryć podłogi panelami, które kosztują 20 zł za metr kwadratowy, a można to zrobić przy pomocy parkietu ze szlachetnego drewna, który kosztować będzie wielokrotnie więcej. Ceny drzwi wewnętrznych zaczynają się od niskich kwot, np. 150-200 zł, ale nie brakuje modeli za 1000 zł, 2000 zł i droższych. Podobnie jest z płytkami ściennymi.

 

Co wpływa na koszty budowy domu pod klucz?

 

Czytaj również: Jak rozsądnie zaplanować budowę domu?

Jeśli zakupimy końcówkę kolekcji w hurtowni, zapłacimy 20 zł za metr kwadratowy, a ciekawe płytki z kolekcji limitowanej z hiszpańskiej czy włoskiej manufaktury mogą kosztować kilkaset złotych za metr kwadratowy. Różnice w cenie widoczne są także w podstawowych materiałach wykończeniowych, osprzęcie elektrycznym czy listwach przypodłogowych. 
Przybliżony koszt budowy domu pod klucz, gdy jest to dom prosty z więźbą dachową, szacuje się na 2200-2800 zł za m2. Jeśli budynek ma skomplikowany obrys i wielospadowy dach, musimy założyć koszt 2500- 3200 zł za m2. Widać wyraźnie, że już sam wybór projektu domu ma ogromny wpływ na koszty takiego wykończenia budynku, by był on gotowy do zamieszkania. 

 

Sprawdź kalkulator budowy domu: https://arkada.com.pl/oferta/kalkulator-budowy-domu/

 

Pozostałe koszty

Koszt wykończenia domu to jednak nie wszystko. Budżet inwestora, przyszłego właściciela wymarzonego domu dla całej rodziny, powinien uwzględniać także zakup działki oraz dostosowanie jej do wymogów prawnych. Działka bez uzbrojenia w media jest bezwartościowa, kiedy ma na niej powstać dom mieszkalny całoroczny. 

 

- Koszty zakupu działki budowlanej

Od kilku lat ceny działek budowlanych spadają na terenie całego kraju, pozostają najdroższe oczywiście w Warszawie. Przeciętna działka budowlana o powierzchni 1000 metrów kosztuje w województwie mazowieckim 230-250 zł za metr kwadratowy. W pomorskim, wielkopolskim i małopolskim jest to 120 zł, w lubelskim 130 zł. Najtaniej kupimy działkę w podkarpackim, lubuskim i opolskim, nawet za niecałe 70 zł za m2. Oczywiście dużo też zależy od położenia działki. Więcej zapłacimy za parcelę w dużym mieście, najmniej za działkę na wsi. Coraz więcej osób decyduje się na zakup ziemi pod dom wtedy, kiedy spada oprocentowanie kredytów bankowych, a ceny materiałów budowlanych są wyjątkowo stabilne. 

 

- Koszty uzbrojenia działki

Jeśli kupujemy działkę, która nie jest uzbrojona, musimy pamiętać, że dojdą jeszcze koszty uzbrojenia. Wyposażenie ziemi w prąd, wodę, gaz, kanalizację nie obejdzie się bez dodatkowych inwestycji, a te głównie zależą od odległości sieci do miejsca, w którym ma powstać dom. Cena przyłącza prądu zmienia się w zależności od tego, jak daleko od działki przebiega sieć. Szacować ją jednak można na 2000-3000 zł. Każdy dodatkowy metr jest płatny, cena zależy też od stawek oferowanych przez właściciela terenu, od mocy przyłączeniowej, a także od tego, ile działek znajduje się na danym terenie. 

 

Podobnie wygląda sprawa przyłączenia do wody i kanalizacji. Na całkowity koszt podłączenia wody i kanalizacji składa się każdy metr przyłącza, czyli 200-400 zł, wykonanie projektu, czyli 1000-2500 zł oraz koszt odbioru, czyli ok. 150 złotych. Do tego dochodzą koszty administracyjne, takie jak wydanie warunków, opłaty geodezyjne, podłączenie do sieci. Ogólnie przyłącze może kosztować 6000-10000 złotych.Jeśli chcemy uzbroić działkę w gaz do ogrzewania, musimy zabezpieczyć w portfelu dodatkowe środki, nawet do ok. 8000 zł, jeśli dom będzie znajdował się w odległości do 15 metrów od sieci. 

 

Czytaj również: Nowoczesny dom – czym powinien się wyróżniać?

 

Więcej o kosztach uzbrojenia działki znajdziesz tutaj: https://arkada.com.pl/uzbrojenie-dzialki-budowlanej-krok-po-kroku/

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16332 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 169

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >