Czy gatunek okna drewnianego ma znaczenie?

Czy gatunek okna drewnianego ma znaczenie?

Podczas wybierania okien drewnianych kierujemy się właściwościami i cechami charakterystycznymi dla tego materiału. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jakość naszego okna zależy także od gatunku drewna, z którego ono jest wykonane. Czytaj dalej

 

- "W Polsce najczęściej stosowanymi do produkcji okien gatunkami drewna są sosna, dąb i meranti. Ich właściwości wpływają po części na  jakość całego okna" – mówi Marcin Szymanowski, Marketing Manager z firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. Mniej popularne, ale także wykorzystywane w stolarce okiennej są: modrzew, świerk oraz gatunki egzotyczne jak teak, iroko, mahoń.

 

Czytaj również: Jak dobrać okno do kuchni?

 

Ważne parametry

Od gęstości właściwej i wilgotności drewna zależy współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa gęstość właściwa (stosunek masy do objętości), tym dany gatunek ma lepsze właściwości izolacyjne. Bardzo ważna jest także higroskopijność wykorzystywanego drewna tzn. jego podatność na pochłanianie wilgoci. Producenci biorą też pod uwagę właściwą wilgotność czyli procentową zawartość wody w substancji, która powinna wynosić między 12 a 15 %.

 

 

Popularna sosna

Najlepszym izolatorem wśród najpopularniejszych u nas gatunków drewna jest sosna. Jej średnia gęstość wynosi około 450-470 kg/m3. Lepsza izolacja oznacza mniej ciepła wydostającego się na zewnątrz, a więc i niższe rachunki za ogrzewanie. –  "Drewno sosny jest łatwe w obróbce, sprężyste, dość trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. To najbardziej popularny materiał w naszym kraju, wykorzystywany do produkcji drewnianych okien" – dodaje ekspert z Sokółki Okna i Drzwi S.A.

 

Czytaj również: Dźwiękoszczelne okna doskonałą izolacją akustyczną w mieszkaniu

 

Tańszą alternatywą dla sosny jest świerk. Ma on jednak gorsze parametry, poza tym posiada wiele sęków, dlatego też  ramy  świerkowe są zazwyczaj pokryte farbami kryjącymi. Najtrwalsze wśród drzew iglastych jest drewno modrzewia – ma bardzo dużą odporność na wilgoć, jest wytrzymałe, ale także i drogie. Bardzo trwałym i przez niektórych uważanym za najlepszy gatunek do produkcji okien jest dąb. Jego drewno jest wyjątkowo twarde, a więc wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Bardzo dobre parametry wiążą się jednak z wysoką ceną, dlatego okna te zazwyczaj produkowane są na specjalne zamówienie.

 

 

Bardzo popularnym drewnem o dobrym parametrach izolacyjnych jest meranti. Jego gęstość właściwa wynosi poniżej 500 kg/m3 (dla drewna dobrej jakości). Jest to egzotyczne drewno (uprawiane w Indonezji, Malezji i na Filipinach) o charakterystycznym, czerwonawym zabarwieniu. Każdy z używanych w stolarce okiennej gatunków drewna różni się od innych właściwościami, cechami szczególnymi i, w dla siebie odpowiedni sposób, wpływa na jakość całego okna. Wybierając konkretny rodzaj warto zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i na  co warto wydać dodatkowe pieniądze.

 

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 232

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >