Czy montaż ogniw fotowoltaicznych jest opłacalny? Poznaj najważniejsze korzyści

Czy montaż ogniw fotowoltaicznych jest opłacalny? Poznaj najważniejsze korzyści

Na polskim rynku fotowoltaika zyskuje na popularności. W 2016 roku Unia Europejska wystosowała środki mające na celu zwiększenie wykorzystania ogniw fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Spożytkowanie energii słonecznej ma zapobiec dalszym zmianom klimatycznym, a ogniwa fotowoltaiczne są dobrym sposobem na produkowanie zielonej energii w domach. Dodatkową zaletą rozwoju fotowoltaiki jest możliwość uzyskania energii elektrycznej mniejszym kosztem. Czytaj dalej

 

Słońce nieustannie, niezależnie od pory roku, dostarcza na Ziemię energię, która jest wykorzystywana jedynie w niewielkim stopniu. Ze Słońca na naszą planetę dociera ok. 6000 razy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie ludzkości. Jest to znaczące marnowanie źródeł – energię słoneczną można wykorzystywać w instalacjach służących do pozyskiwania zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej.

 

Czy montaż ogniw fotowoltaicznych jest opłacalny? Poznaj najważniejsze korzyści

 

Czytaj również: Odnawialne źródła energii - skąd czerpać energię dla domowych potrzeb

 

Energię elektryczną można wytworzyć za pomocą paneli fotowoltaicznych, natomiast energię cieplną – dzięki kolektorom słonecznym. Oba te systemy mogą działać wspólnie, jednak wykorzystanie fotowoltaiki jest znacznie szersze.

 

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne i czy można je wykorzystać w każdym domu?

Panele fotowoltaiczne składają się z połączonych półprzewodnikami ogniw fotowoltaicznych, które konwertują energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwo fotowoltaiczne, które jest zbudowane z dwóch warstw krzemu (jedna warstwa z nadmiarem elektronów, druga z ich niedoborem), wówczas  uwalniają się z nich ładunki elektryczne (proces fotowoltaiczny). Po zamknięciu obwodu odbiornikiem energii między tymi biegunami w obwodzie płynie prąd. Następnie w falowniku (inwerterze energii) prąd stały jest przemieniany w prąd o natężeniu zmiennym, możliwy do wykorzystania w instalacji elektrycznej.

 

Jednak aby wykorzystać wytworzoną energię elektryczną do zasilania sprzętu AGD lub ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody, potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna. System auroPower marki Vaillant to instalacja, którą można wykorzystać w każdym domu jednorodzinnym, zarówno o dachu spadzistym, jak i płaskim. System fotowoltaiczny auroPower dostarcza energię elektryczną do systemu pompy ciepła i systemu wentylacyjnego, a także do innych urządzeń elektrycznych w domu. Moduły fotowoltaiczne wysokiej jakości umożliwiają pozyskiwanie większej ilości energii (nawet w pochmurne dni) i są bardzo trwałe, dlatego stanowią wartą swojej ceny inwestycję.

 

Ogniwa fotowoltaiczne – jakie korzyści płyną z ich wykorzystania?

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię przez cały rok, dlatego jest to niezawodne źródło zasilania domu w energię elektryczną. Najważniejsze korzyści wynikające z montażu ogniw fotowoltaicznych to:

 

  1. Niższe rachunki za energię elektryczną –  każda zużyta kilowatogodzina energii ze źródeł alternatywnych zwalnia użytkownika z potrzeby zakupu energii elektrycznej od dostawcy. Instalacja systemu umożliwia pozyskanie nawet do 90% energii w przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego w ciągu roku. Instalacja fotowoltaiczna może stanowić również część większych systemów, złożonych z pompy ciepła i układu wentylacji, co pozwala oszczędzać zasoby naturalne i obniżyć rachunki nie tylko za prąd, ale również za ogrzewanie.
  2. Niskie koszty eksploatacji – system oparty na zasilaniu z ogniw fotowoltaicznych produkuje energię elektryczną w pełni automatycznie. Im więcej tej energii elektrycznej można wykorzystać w domu, tym lepiej dla jej użytkownika. Do elementów systemu auroPower marki Vaillant należy m.in. moduł sterujący do zarządzania zasilaniem oraz trójfazowy licznik energii elektrycznej dla celowego aktywowania pompy ciepła oraz dynamicznego sterowania wprowadzaniem energii do sieci. Moduł samodzielnie steruje zużyciem energii elektrycznej, a także kieruje prąd do wymagających w danym momencie zasilania urządzeń, dzięki czemu energia zostaje optymalnie wykorzystana.
  3. Możliwość korzystania z dotacji unijnych – w październiku 2017 roku ruszył ponownie ogólnopolski programu dotacyjny PROSUMENT II, z którego mogą korzystać osoby fizyczne. Wsparciem finansowym objęto zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych do istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych. Program łączy w sobie pożyczkę i dotację w wysokości 30% na systemy fotowoltaiczne o mocy do 40 kW, natomiast oprocentowanie pożyczki wynosi 1%.

 

Montaż ogniw fotowoltaicznych umożliwia praktyczne wykorzystanie energii słonecznej i pozwala na zmniejszenie wydatków związanych z ciepłą wodą, ogrzewaniem czy zasilaniem sprzętów AGD. Ponadto jest to energia odnawialna, co oznacza, że korzystanie z jej zasobów nie prowadzi do ich wyczerpania, jak np. w przypadku paliw kopalnych. Zatem oprócz oszczędności instalacje oparte na ogniwach fotowoltaicznych są również przyjazne dla środowiska.

 

Czytaj również: Dom niskoenergetyczny – oszczędność i czysta energia. Dlaczego warto wybrać ogniwa fotowoltaiczne?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Liczba postów: 324 Grupa: Ogrody Ok...ogród ogrodem - te wszystkie kwiatki, tuję, oczka wodne i tym podobne....a czy bardziej spektakularnym przedsięwzięciem był by basen w ogrodzie ???. Ja na...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 317 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 65 Grupa: Ogrody Ja korzystam z okazji, że mam więcej czasu i postanowiłem ogarnąć nasz ogród i zamówiłem trochę roślin z tego sklepu https://www.iglaki.agro.pl/. Nie muszę nigd...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 149 Grupa: Nowości ara... Wiele ciekawych możliwości do pokoju meblowego znajdziesz w https://www.edinos.pl/wieruszow Bardzo duży wybór. Nowości i super modele.
  • Piece wolnostojace, kozy Liczba postów: 53 Grupa: Kominki od... Kominek w domu to bardzo fajna rzecz, która nie tylko ogrzewa ale nadaję super klimat zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. My mamy kominek z firmy http://www.k...
  • podłoga z bambusa? Liczba postów: 145 Grupa: Robimy stro... Użytkownik Gość: AniaPan napisał: Też mi się tak wydaje, zresztą, bambus to mi się kojarzy z deskami do krojenia z Biedronki.... Trwałe wyjątkowo to one nie są....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15861 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 146

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >