Czym jest gruz budowlany i jak go bezpiecznie zutylizować?

Czym jest gruz budowlany i jak go bezpiecznie zutylizować?

Podczas każdej budowy i remontu powstają odpady, które należy składować, transportować i utylizować w określony sposób. Zazwyczaj niezbędne jest wynajęcie kontenera od firmy zajmującej się wywozem tego rodzaju śmieci. Podpowiadamy, jak usunąć gruz i inne odpady budowlane szybko, bezpiecznie i zgodnie z prawem. Czytaj dalej

 

Czym jest gruz?

Gruz to odpadowe materiały, które powstają z rozkruszonych elementów ceramiki budowlanej. Będą to zatem fragmenty cegieł, pustaków, bloczków silikatowych, dachówek, a także elementy konstrukcji betonowych, fragmenty posadzek i różnego rodzaju nawierzchni. Gruz powstający po budowie zawiera zazwyczaj niewielką domieszkę starych powłok malarskich, klejów lub zapraw.

 

Czym jest gruz budowlany i jak go bezpiecznie zutylizować?

 

Czytaj również: Jak sprzątać po pracach budowlanych sprawnie i bezpiecznie?

 

Wszystko to tworzy tzw. gruz budowlany czysty. Taki gruz prawie w całości można poddać recyklingowi. Po przesianiu i rozdrobnieniu zostaje ponownie wykorzystany jako kruszywo budowlane. Posłuży ono od budowy dróg, nowych budynków i innych konstrukcji, np. mostów.

 

Gruz nie jest odpadem komunalnym

Gruz jest odpadem budowlanym, co oznacza, że nie można gospodarować nim w taki sam sposób, jak odpadami komunalnymi. Te ostatnie to wszystkie śmieci powstające podczas codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Wyrzuca się je do pojemników umieszczonych przed domem lub na terenie osiedla.

 

Do pojemników komunalnych nie można wyrzucać gruzu i innych odpadów budowlanych, nawet w niewielkich ilościach. Nie wolno ich również zostawiać luzem w wiatach śmietnikowych. Ciężkie i twarde elementy mogą uszkodzić pojazd firmy wywożącej odpady, w takim wypadku nie można ich także poddać recyklingowi. Wyrzucanie gruzu i innych odpadów remontowo-budowlanych do śmietników komunalnych, podobnie jak ich porzucanie na terenach zielonych jest zagrożone wysokimi karami, nawet do 5 000 zł.

 

Utylizacja odpadów budowlanych – niezbędny kontener

Aby zutylizować gruz wygodnie, bezpiecznie dla środowiska i zgodnie z prawem, najlepiej wynająć kontener od lokalnej firmy (sprawdź ofertę: wywóz gruzu – Gruznet). Odpowiedni pojemnik można zamówić bez wychodzenia z domu, telefonicznie lub przez internet. Na potrzeby małej budowy lub standardowego remontu wystarczający będzie kontener o pojemności od 4 do 14 m³, w zależności od skali prowadzonych prac. Wielkość i rodzaj kontenera, a także częstotliwość jego wymiany, pomogą Ci określić fachowcy zatrudnieni w firmie, z której usług będziesz korzystać.

 

Czytaj również: Odpady budowlane – rodzaje, jak sobie z nimi radzić?

 

Warto wiedzieć, że oprócz pojemnika na czysty gruz można zamówić także kontener na mieszane odpady budowlane. W ten sposób wygodnie usuniesz także pozostałe odpady powstające podczas budowy lub remontu: farby, kleje, zaprawy, opakowania, elementy instalacji, płyty gipsowo-kartonowe, a nawet stare meble czy zużyty sprzęt.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17078 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >