Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

Czym kierować się przy wyborze okna dachowego?

Kupno okna dachowego może się wiązać z niemałym kłopotem, szczególnie dla osoby, która nie jest fachowcem. Aby dokonać dobrego wyboru spośród wielu produktów dostępnych na rynku powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi. Jakimi? Czytaj dalej

 

Odpowiada ekspert z firmy Blachy Pruszyński – Małgorzata Lubczyńska. 

 

Fot. Blachy Pruszyński
Na zdjęciu Małgorzata Lubczyńska – ekspert z firmy Blachy Pruszyński

 

Istnieje kilka obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości. Pierwszy ze wspomnianych parametrów to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Mówi on o tym, w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Współczynnik ten – dla całego okna opisywany skrótem UW – w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna natomiast przekraczać 1,2. 

 

Czytaj również: Czy duże okna są praktyczne?


Kolejnym z głównych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru okna dachowego, jest klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych – 4. Istotna jest też wodoszczelność okna. Wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (np. deszcz) napiera na okno. W przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Natomiast wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali. 

 

Fot. Blachy Pruszyński
Okno dachowe AURA

 

Są jeszcze dwa podstawowe wskaźniki, o których trzeba pamiętać przymierzając się do zakupu okna dachowego. Pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4), drugi natomiast to współczynnik oporu akustycznego, mówiący, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Powinien on wynosić co najmniej 30 – 32 decybele. W przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne – najczęściej na opakowaniu każdego towaru.

 

Czytaj również: Zabezpieczenie domu przed włamaniem

 

Poza ogólnymi wskaźnikami odnoszącymi się do wszystkich okien dachowych, osoba, która chce dobrać najbardziej odpowiedni dla swojego domu produkt, powinna też zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. Mowa tu np. o kształcie okna (najlepiej, gdy odpowiada on specyfice więźby dachowej), wielkości ościeżnicy czy materiale, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PCV – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka). 

 

O tym czy dokonaliśmy dobrego wyboru przekonujemy się zazwyczaj dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do sklepu zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17075 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 182

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >