Dachy płaskie - stylowe i trwałe

Dachy płaskie - stylowe i trwałe

Dachy płaskie wracają do łask inwestorów indywidualnych. Chociaż wciąż to standardowe dachy spadziste są częściej spotykane w budownictwie jednorodzinnym, tak widok stropodachu na jedno- lub dwukondygnacyjnym domu przestaje być czymś rzadkim. Jakie są korzyści z takiego rozwiązania i o czym pamiętać podczas termoizolacji dachu płaskiego? O tym poniżej. Czytaj dalej

 

Dachy płaskie w domach jednorodzinnych – możliwość, która niekiedy bywa niedostępna

Zanim jednak przedstawimy największe zalety stropodachów w budownictwie jednorodzinnym, warto pamiętać o tym, że zastosowanie tego rodzaju konstrukcji nie zawsze jest możliwe. Dzieje się tak chociażby w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że nowo wybudowane domy jednorodzinne muszą mieć dach dwu- lub wielospadowy. Gdy podobny zapis znajdzie się w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, inwestor również nie ma zbyt dużego pola manewru. Owszem, może złożyć odwołanie od decyzji, ale nie zawsze jest ono rozpatrzone pozytywnie.

 

Dachy płaskie - stylowe i trwałe

 

Dlaczego dach płaski jest dobrym wyborem?

Przyjmijmy jednak, że nie ma żadnych administracyjnych przeciwwskazań dotyczących budowy dachu płaskiego. Jakie są największe korzyści płynące z tego rodzaju wykończenia budynku?

 

  • Odpowiednio zaprojektowane i wykonane dachy płaskie generują mniejsze straty ciepła w budynku. Dzieje się tak ze względu na obecność zaledwie jednej połaci dachowej. Brak załamań oraz krzywizn, które – źle zaizolowane – mogą powodować powstawanie mostków termicznych, jest w tym przypadku zaletą.
  • Dachy płaskie są bardziej odporne na silny wiatr, niż dachy spadziste. Owszem, należy regularnie je odśnieżać, tym niemniej generalnie lepiej znoszą gwałtowne zjawiska pogodowe, niż dachy spadziste.
  • Dach płaski można zagospodarować i stworzyć na nim taras, niewielki ogród czy nawet trawnik. Jest to również idealne miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych.

 

Warto przy tym pamiętać, że przeznaczenie dachu musi być ustalone jeszcze przed jego zaprojektowaniem. Rozwiązania konstrukcyjne oraz materiały, które będą zastosowane w przypadku standardowego dachu jednowarstwowego, mogą być inne, niż w sytuacji, gdy zdecydujemy się np. na dach zielony. Jeżeli na zwykłym dachu jednowarstwowym postanowimy umieścić trawnik, wówczas możemy mieć ogromne problemy chociażby z odprowadzaniem nadmiaru wody podczas opadów. Konieczne będzie przeprowadzenie modernizacji.

 

Dachy płaskie - stylowe i trwałe

 

Czytaj również: Co należy wiedzieć przed zakupem materiałów do pokrycia dachu?

 

Skąd zatem możemy mieć pewność, że nasz projekt płaskiego dachu jest wykonany zgodnie z zasadami wiedzy budowlanej? I gdzie mamy szukać wysokiej jakości materiałów budowlanych, izolacyjnych oraz instalacyjnych? Z pomocą przychodzi SUEZ – eksperci budowlani i instalacyjni, a także dystrybutorzy wielu marek budowlanych.

 

SUEZ – lider branży izolacji budowlanych oraz dystrybutor materiałów izolacyjnych

Aby dach płaski spełniał swoją rolę jak najdłużej, musi być zaprojektowany przez doświadczonego architekta i wykonany z najwyższej jakości materiałów przez doświadczonych wykonawców. Dzięki ekspertom SUEZ masz możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa i wsparcia technicznego odnośnie proponowanych rozwiązań technologicznych oraz materiałowych.

 

Poza tym w sklepie suez.com.pl znajdziesz najwyższej jakości materiały izolacyjne oraz instalacyjne konieczne do wykonania płaskiego dachu – zielonego, wentylowanego, niewentylowanego itd. Folie paroizolacyjne oraz PVC, papy, membrany, materiały termoizolacyjne, geowłókniny, wszelkiego rodzaju kołki, syfony czy wpusty, odpowietrzniki czy aluminiowe narożniki – to tylko niewielka część asortymentu sklepu suez.com.pl.

 

Dlatego jeżeli zastanawiasz się nad budową płaskiego dachu na Twoim domu lub poszukujesz kogoś, z kim mógłbyś się podzielić swoimi pomysłami lub wątpliwościami odnośnie tego typu konstrukcji, zapraszamy na suez.com.pl!

 

Czytaj również: Dlaczego membrana dachowa jest tak ważna w pokryciu dachu?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 168

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >