Dlaczego warto zamontować system odwróconej osmozy w domu - 5 ważnych powodów!

Dlaczego warto zamontować system odwróconej osmozy w domu - 5 ważnych powodów!

Odwrócona osmoza jest jednym z tych produktów, które powszechnie kojarzą się z zastosowaniem głównie fabrycznym, przemysłowym, dostosowanym do potrzeb produkcyjnych. Osmoza w domu to równie szerokie spektrum korzyści i zalet, które sprawiają, że to coraz bardziej popularne rozwiązanie w przypadku osób dbających o jakość wody stosowanej na co dzień.

 

Systemy odwróconej osmozy - czyli nowoczesne filtry osmotyczne do oczyszczania wody - bezpośrednio wpływają na jakość i stopień oczyszczenia wody używanej w domu. Jakie są najważniejsze korzyści z punktu widzenia mieszkańców z zastosowania tej technologii?

 

1. Skuteczne oczyszczenie wody pitnej

To oczywiście podstawowa zaleta, jaką niesie za sobą odwrócona osmoza. Nowoczesna technologia używana w przypadku systemów filtrujących sprawia, że podczas procesu odwróconej osmozy dochodzi do zmiękczenia cieczy i usunięcia z wody zanieczyszczeń. Przekłada się to na zdrowie domowników: system odwróconej osmozy powoduje, że wraz z pozbyciem się bakterii, drobnoustrojów czy innych negatywnych czynników znacząco poprawia się smak wody. W porównaniu z tą, która pochodzi zarówno bezpośrednio z kranu jak i butelkowanej, czysta woda jest zdecydowanie bardziej neutralna - po przefiltrowaniu nie zwraca uwagi tak, jak w pierwotnym stanie. 

 

Dlaczego warto zamontować system odwróconej osmozy w dom - 5 ważnych powodów!

 

Czytaj również: Na co ma wpływ woda w domu? Przekonaj się, jakie ma znaczenie!

 

Jeśli więc spojrzeć na to, jak odwrócona osmoza przekłada się na walory jakościowe wody, bezpośrednio odczuwalna jest zmiana smaku. Kluczowa do oceny jest tu jednak skuteczność oczyszczania. Membrana osmotyczna - sito molekularne RO, jak określa się odwróconą osmozę - sprawia, że na jej porach zatrzymywane są zarówno rozpuszczone części stałe jak i związku sodu, chrom, ołów, selen, fluorki i azotyny. 

 

2. Praktyczna wygoda i czystość urządzeń

Jak zauważa Oriontec - dystrybutor urządzeń do odwróconej osmozy, warto zwrócić uwagę również na znaczenie wody w kontekście konserwacji urządzeń domowych. Brak zanieczyszczeń naturalnie znajdujących się w wodzie to szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Jednak oczyszczenie i uzdatnienie wody sprawia również, że urządzenia używające na co dzień cieczy charakteryzują się dłuższą żywotnością i skuteczniejszym działanie. Widać to po tak prozaicznych procesach jak częstotliwość usuwania kamienia w czajniku - odwrócona osmoza sprawia, że używana woda jest naturalnie pozbawiona elementów generujących charakterystyczny kamień na ściankach. 

 

3. Uzdatnianie wody nie tylko pitnej

Choć odwrócona osmoza postrzegana jest głównie przez pryzmat spożycia - bezpośrednio ze zbiornika czy też po podgrzaniu w czajniku - korzyści z jej zastosowania są szersze. RO bardzo popularne jest wśród osób, które prowadzą np. hodowlę ryb w akwariach. W takim przypadku zastosowanie twardej lub zanieczyszczonej wody bezpośrednio z kranu obarczone jest ryzykiem. Filtr RO sprawia, że woda zostaje zmiękczona a jej specyfika się zmienia - nowoczesnej filtrowanie eliminuje z niem azotany i azotyny, chlor i bakterie. W ten sposób akwaryści mają możliwość stworzenia warunków środowiskowych, które dla ryb są możliwe najbliższe ich naturalnemu biotopowi. 

 

4. Szybki i łatwy montaż osmozy

Obecne systemy odwróconej osmozy to technologia, która jest zaskakująco łatwa w montażu. Instalacja nie różni się niczym od rozwiązań tradycyjnego filtrowania wody, a producenci RO oraz sklepy internetowe zapewniające sprzedaż odwróconej osmozy zapewniają wszystkie elementy do jej przygotowania. Prostota i wygoda złożenia zbiornika, rozwiązań filtrujących oraz połączenia z kranem do czystej wody sprawia, że montaż RO jest nadspodziewanie intuicyjny. Sprowadza się jedynie do samodzielnego złożenia układu oraz jego montażu na blacie. Eksploatacja urządzeń jest coraz bardziej obliczona na długotrwałe użytkowanie - elementy wymienne produkowane są już z myślą o wielomiesięcznej perspektywie. 

 

Dlaczego warto zamontować system odwróconej osmozy w dom - 5 ważnych powodów!

 

Czytaj również: Uzyskiwanie wody pitnej na działce – pompy hydroforowe

 

Warto zadbać o dodatkowe akcesoria podwyższające standard wody - od jonizatora (biorezonatora) po elementy odpowiedzialne za mineralizację wody. Takie podwyższenie standardu systemu odwróconej osmozy sprawia, że woda zostaje nie tylko oczyszczona, ale i wspomagana procesami przeprowadzanym przez renomowanych producentów. 

 

5. Wydajność i efektywność filtrowania

Producenci systemów odwróconej osmozy wyraźnie kierują się ku minimalizmowi - filtry oraz instalacja zajmują niewiele miejsca, ale jednocześnie charakteryzują się lepszą wydajnością niż np. układy znane sprzed kilku lat. Ekonomika działania gwarantuje również wyraźne oszczędności w kontekście zużycia wody. Większość domowych systemów odwróconej osmozy działa na poziomie ok. 1 litr wody czystej wobec czterech litrów wody zużytej do jej osiągnięcia. Można więc przyjąć, że koszt pozyskania podczas pięciostopniowego procesu filtracyjnego to ok. 0,07-0,1 zł na litr miesięcznie - w zależności od wybranej technologii czy marki. Niezależnie od zróżnicowania i detali, wspólny mianownik jest jeden - wydajność. Szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę koszt jaki generowany jest przy zakupie wody mineralnej w butelce - cena jednego litra okazuje się znacząco wyższa w porównaniu do ceny uzyskania wody z systemu odwróconej osmozy.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 328 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Podłogi Liczba postów: 202 Grupa: Robimy stro... Ja robiłam w domu posadzki kamienne, bardzo trwałe i ekeganckie. Jeśli ktoś chciałby tez takie mieć w swoim domu to warto zadzwonic do firmy Marmur Dulemba z K...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 21 Grupa: Robimy dach Trzeba to odpowiednio zestawić z pokryciem dachowym, jeżeli ma być to jasna elewacja bądź biała/szara to poszedłbym w kierunku dachówki w kolorze antracytowym b...
  • Lampy do pokoju dziecka Liczba postów: 87 Grupa: Nowości ara... Najlepiej postawić na lampy w kształcie postaci z bajek. Dzieci będą zachwycone.
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 150 Grupa: Firmy budow... Ja właśnie szukałem taki worków typu Big Bagtakie własnie jak na tej stronie https://www.bigbagworki.pl/ i powiem wam, że muszę zamówić kilka z tej strony bo ma...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 110 Grupa: Robimy dach Najszerszy wybór modeli zarówno dachówek ceramicznych, cementowych oraz blachodachówek znajdziesz w ofercie producenta Braas, który również zadbał o odpowiednie...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15727 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 156

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >