Dom na wodzie alternatywa dla tradycyjnego - jakie koszty generuje?

Dom na wodzie alternatywa dla tradycyjnego - jakie koszty generuje?

Zwykle to my – Polacy – z lubością inspirujemy się skandynawskim stylem życia i urządzania wnętrz. Zakochaliśmy się w prostych formach, stonowanych brawach i mistrzowskiej ergonomice – wszystkim, co nie jest typową dla naszych mieszkań wielką, brzydką i niewygodną meblościanką. Jednak w przypadku budownictwa to my inspirujemy Skandynawów, a produkowane w Polsce energooszczędne i pasywne domy ERH EcoReadyHouse podbijają tamtejszy rynek. Również te pływające. Czytaj dalej


Pływające domy zdobyły już pewną popularność np.: w Holandii, której znaczna część znajduję się pod poziomem morza i są one naturalnym ubezpieczeniem przed zalaniem. Dziś trend ten staje się też, coraz bardziej popularny w Szwecji, a w jego rozwoju wspiera Szwedów firma PROCYON – właściciel marki domów EcoReadyHouse. Ta dynamicznie rozwijająca się firma, od lat buduje w Skandynawii, Polsce i wielu innych krajach designerskie domy pasywne i energooszczędne w stylu skandynawskim, a w ostatnim czasie również te pływające.

- Domy pływające to rozwiązanie, które zdobywa coraz większa popularność w Szwecji - mówi Wojciech Pronobis, Country Director Poland marki ERH. – Początkowo na indywidualne zamówienie klienta zbudowaliśmy jeden dom. Szybko okazało się, że chętnych jest więcej i dziś dwa kolejne są w fazie budowy, a następne dwa w fazie koncepcyjnej. Otrzymujemy też pierwsze zapytania od klientów z Polski – dodaje Wojciech Pronobis.


Dom pływajacy

Jakie są różnice pomiędzy domem pływającym, a standardowym? Z jednej strony duże, z drugiej –  minimalne. Tą podstawową jest sama istota domu pływającego, czyli brak płyty fundamentowej. Zamiast niej jest pływak wykonany z bardzo wytrzymałego betonu wysokiej klasy, na którym zamontowana jest całą konstrukcja. Reszta podobnie jak w wypadku każdego „zwykłego” domu, zależy wyłącznie od projektu i potrzeb jego przyszłych mieszkańców.

 

- Specyfikacja budowanych przez nas domów pływających zależy wyłącznie od klienta. Wszystkie prefabrykaty domów EcoReadyHouse przygotowujemy sami, dlatego możemy spełniać najbardziej wyśrubowane wymagania i zapewnić najwyższa jakość już od zalążka konceptu. Projekty, nad którymi aktualnie pracujemy w Szwecji to zarówno domy duże, powyżej 250 m2, jak i mniejsze – około 150 m2. Każdy z nich może być zrealizowany również w Polsce - dodaje Wojciech Pronobis.

 

Czytaj również: Czy warto budować dom o konstrukcji drewnianej?


 produkowane w Polsce energooszczędne i pasywne domy ERH EcoReadyHouse


Pływające domy w Polsce

W Polsce, podobnie jak w Szwecji, możemy budować domy pływające. To szczególnie ciekawa propozycja dla osób planujących inwestycję w miejscu, gdzie ceny gruntu są wysokie lub ich zabudowa jest niemożliwa. Nie ma czynszu, a jedyny wydatek ponoszony przez inwestora to niewysokie koszty postoju i cumowania oraz użytkowania domu i gruntów pokrytych wodami.

W prawie polskim dom pływający nie podlega takim wymogom jak inne nieruchomości mieszkalne, a co za tym idzie – należy rejestrować go jako obiekt pływający (jacht). To stwarza jedną z niewielu trudności – w pływającym domu, nie można się zameldować.


Jeśli marzymy o domu na wodzie, to pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest wybór lokalizacji. Musimy bowiem ustalić z Urzędem Żeglugi Śródlądowej i Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, czy nie koliduje ona z trasami statków. Nasz nowy dom możemy wybudować zarówno na jeziorze, jak i na rzece. Jedyny warunek to brak silnego nurtu. Potem można rozpocząć budowę.


EcoReadyHouse specjalizuje się w produkcji oraz budowie domów pasywnych i energooszczędnych tworzonych z prefabrykatów przygotowywanych na indywidualne zamówienie klienta. Im projekt większy, tym produkcja bardziej skomplikowana i czasochłonna - w przypadku domu o powierzchni 250m2 oznacza to nawet 1100m2 prefabrykatów. W przypadku domu pływającego sam proces budowy jest bardziej skomplikowany, więc i czas realizacji jest dłuższy. Niemniej z uwagi na technologię produkcyjną stosowaną przez EcoReadyHouse budowa takiego domu nie powinna przekroczyć jednego roku od rozpoczęcia prac.

 

Czytaj również: Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na domy z drewna?


Koszty budowy domu zależą nie tylko od jego metrażu, ale też jego lokalizacji i musza być szacowane w każdym przypadku indywidualnie. Niemniej brak kosztu zakupu gruntu oznacza znaczną oszczędność wobec domów tradycyjnych.

Źródło: Walk PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Klimatyzacja w mieszkaniu Liczba postów: 106 Grupa: Budowa i re... Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Ja również posiadam klimatyzator w salonie. Używam go przez większą część roku. Jest wydajny, cichy i prosty w obsłudze....
  • Usługi budowlane Liczba postów: 188 Grupa: Firmy budow... Kilka tygodni temu korzystałem z usług firmy www.fudal.eu . Wykonali u mnie elewację oraz hydroizolacje balkonu. Zajęli się także montażem stolarki okiennej. Sw...
  • Piasek, ziemia, kliniec, zwiry, tluczen uslugi kop... Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Ja na przykład ziemię ogrodową przesiewaną zamawiałem na https://pwmax.pl/cennik/materialy-sypkie Dobrej jakości ziemia, czysta, świetnie się z nią pracuje w og...
  • wesele w plenerze Liczba postów: 47 Grupa: Firmy budow... Piękne wesele i ślub to początek nowej drogi. Ważne jest aby wszystko poszło zgodnie z konkretnymi oczekiwaniami i pomysłami. Dlatego też warto przygotować całą...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 301 Grupa: Firmy budow... Niedawno szukałem łożysk, pasów klinowych oraz uszczelnień do swoich maszyn. Wszystkie potrzebne części zamówiłem od firmy www.bamart.pl . Otrzymane produkty po...

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15977 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 113

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >