Dom tani w budowie - co ma największy wpływ na cenę budowy

Dom tani w budowie - co ma największy wpływ na cenę budowy

Budowa domów i obiektów kubaturowych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty można jednak ograniczyć dzięki optymalizacji systemów budowlanych. Przed dokonaniem wyboru warto też porównać oferty producentów prefabrykatów, które pozwolą określić orientacyjny zakres wydatków i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Czytaj dalej

 

Dom tani w budowie to konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Bardzo duży wpływ na cenę budowy będzie miał również wybór odpowiedniego systemu budowy i samego materiału. Materiały stosowane na ściany zewnętrzne w domu mieszkalnym to przede wszystkim: drewno, glina, cegła, beton i kamień. Wybór technologii wykonania jest również stosunkowo szeroki, od ścian szkieletowych po prefabrykowane i murowane.

 

Budowa tradycyjna – tania, ale z wadami

Około 80% wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada ściany postawione w technologii murowanej - powszechnej, prostej i tradycyjnej. Tradycyjna technologia posiada jednakże wiele wad, m.in. bardzo niskie parametry cieplne, co wpływa na wzrost kosztów docieplania domów co najmniej o 30% w porównaniu do innej i bardziej ekonomicznej technologii.

 

Do tradycyjnej budowy domu stosowane są bloczki ceramiczne, w tym Porothermu. Średni koszt materiału na 1 m ściany to ok. 54,00 zł. Zatem dla obiektu ok. 150 m2 potrzeba: Porotherm 25 p+w – 8100 zł,  2 palety cementu – ok. 1.350 zł oraz wapno, piach, co daje sumę powyżej 11 tys. zł.

 

Dom tani w budowie - co ma największy wpływ na cenę budowy

 

Czytaj również: Dlaczego warto wybudować własny dom?

 

Plusami tradycyjnego systemu jest budowa z produktu naturalnego, tj. z gliny i  dobra izolacyjność akustyczna. Do minusów  natomiast, oprócz niskich parametrów cieplnych,  należą: konieczność mieszania zaprawy na budowie, mostki termiczne czy waga produktu - około 150 kg na 1m2 ściany. Producent wprowadził także do oferty pustak z możliwością montażu na klej, jednak jego cena dla tego typu budowy to koszt około 14 tys. zł.

 

Budowa w technologii keramzytobetonowej – optymalna cena, duże rezerwy

Inną, często stosowaną technologią jest budowa domów z keramzytobetonu.  To pustaki z betonu z kruszywem keramzytowym, czyli lekkimi, porowatymi granulkami, powstałymi w wyniku spieniania i spiekania gliny. Większość pustaków i bloczków posiada profilowane boki, więc łączy się je na pióro i wpust. Przykładowo średni koszt materiału Keramzyt pustak Alfa 1/1 Termo (system Sun Block)  to 56,00 zł, zatem obiekt mieszkalny przy 150 m2 wynosi 8.700 zł. Do tego doliczyć należy zaprawę cienkowarstwową ok. 30 worków  – 600 zł, a więc dwukrotnie tańszą od technologii tradycyjnej.   Całość wyniesie do 10 tys. zł.

 

Zaletami systemu są przede wszystkim: szybki czas budowy, który dodatkowo wpływa na optymalizację kosztów, łatwość obróbki, niska waga materiału - około 90 kg na 1 m2 ściany, wysoka paroprzepuszczalność, co oznacza, że ściany wznoszone w tym systemie będą oddychać oraz wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna.

 

Jedynym minusem jest nadal niska świadomość Polaków, co do właściwości systemu.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt,  podobnie jak ceramika,  jest produktem cichym i naturalnym oraz jak gazobeton lekkim, ciepłym, łatwym w obróbce, a dodatkowo jako jedyny znany materiał na rynku nie zatrzymuje w sobie wody, przez co eliminujemy problem z grzybieniem ścian do tego zachowując optymalną cenę.

 

- Bazując na ponad 26-letnim doświadczeniu w produkcji wyrobów betonowych wykorzystujemy w swoich rozwiązaniach system SUN BLOCK, przeznaczony do budowy domów jednorodzinnych i obiektów mieszkalnych z elementów keramzytowych. Założeniem technologii jest generowanie korzyści ekonomicznych dla właściciela przy jednoczesnym dbaniu o aspekty środowiskowe.  Sun Block charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem poszczególnych elementów zapewniającym krótki czas wznoszenia domu, a jego unikalne właściwości, np. konstrukcja pustaka narożnikowego uniemożliwiającego ucieczkę ciepła z budynku, przynoszą realne korzyści w postaci oszczędności na dodatkowym ociepleniu obiektu – mówi Dariusz Kupidura, prezes zarządu JADAR Sp. z o.o.


Dom tani w budowie - co ma największy wpływ na cenę budowy

Czytaj również: Budowa domu - jak spełnić wymagania WT 2021 dla ścian zewnętrznych


Dokładne przygotowania mogą być pierwszym krokiem do wybudowania domu niewielkim kosztem. Dom ekonomiczny w budowie to prosta konstrukcja z tradycyjnym, dwuspadowym dachem. Każde dodatkowe lukarny i zmiany bryły budynku będą generować koszty. Analizując powyższe kalkulacje w przeliczeniu na koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej możemy przyjąć, że najekonomiczniej byłoby wybudować dom w technologii tradycyjnej. Nieco droższą alternatywą wydawać się może technologia keramzytobetonowa, lecz tylko z pozoru, pod względem całości budowy i widocznych rezerw w obszarze wykonawstwa oraz w dalszej eksploatacji obiektu to keramzytobeton (m.in. system Sun Block) pozostaje nadal jedną z najbardziej ekonomicznych technologii wznoszenia domów i obiektów mieszkalnych.   

Źródło: Value Communication / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kontener budowlany, gdzie znajdę? Liczba postów: 106 Grupa: Firmy budow... jak ktoś prowadzi budowę w okolicach Wrocławia to polecam w razie potrzeby wynajęcia kontenera kontakt z firma z Ligoty Pięknej, Mobilnekontenery https://mobiln...
  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 352 Grupa: Budowa i re... Maszyny budowlane możesz kupić lub wynająć. Ja niedawno potrzebowałem wibromłotów i wiertnicy na okres kilku tygodni. Zdecydowałem się na wypożyczenie maszyn od...
  • Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 85 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o oczyszczanie z bakterii to teraz dość popularne zwłaszcza w dobie koronawirusa, są klamki z powłoką antybakteryjną https://fam-to.pl/ Powłoki sto...
  • Jak pozbyć się zapachu papierosów? Oczyszczacz pow... Liczba postów: 48 Grupa: Budowa i re... Szczerze mówiąc to ja zamiast rzucić papierosy to palę ich niestety tyle ile paliłem, jedyne co dobre to to, że nie wydaje już tyle pieniędzy. Szwagier znalazł....
  • Szambo Liczba postów: 64 Grupa: Moja budowa Dokładnie, zgadzam się z poprzednikiem. Może to nie chodzi o popularność a o niezależność o innych instytucji odpowiedzialne za oczyszczanie bądź wywóz nieczys...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15697 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 143

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >