Dom w standardzie Smart. Jak spełnić najważniejsze kryteria SRI i prowadzić dom bez rachunków?

Dom w standardzie Smart. Jak spełnić najważniejsze kryteria SRI i prowadzić dom bez rachunków?

Wskaźnik gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci (SRI) ma oceniać gotowość obiektów mieszkalnych do obsługi inteligentnych rozwiązań oraz ocenia najważniejsze aspekty nowoczesnych budynków. Czytaj dalej

 

Znowelizowana w czerwcu 2018 r. dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) zakłada, że wszystkie budynki mieszkalne w Europie do 2050 r. nie będą korzystać z paliw kopalnych. Ambitny cel całkowitej dekarbonizacji zasobów budowlanych ma być osiągnięty między innymi poprzez zastosowanie wskaźnika SRI (Smart Readiness Indicator).

 

Czym dokładnie jest wskaźnik SRI?

Wskaźnik ocenia zdolność budynku do dostosowania jego funkcjonowania do potrzeb użytkowników i sieci elektrycznej oraz do poprawy jego efektywności energetycznej i ogólnej charakterystyki użytkowania. Narzędzie ma na celu zwiększenie świadomości właścicieli budynków na temat wartości związanej z automatyką budynku i elektronicznym monitorowaniem systemów technicznych, takich jak ogrzewanie, chłodzenie czy przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Szczególnie w przypadku modernizacji istniejących budynków ma za zadanie dać użytkownikom pewność co do opłacalności zastosowanych inteligentnych rozwiązań.

 

Jak jest obliczany wskaźnik SRI?

Zgodnie z wymogami znowelizowanej Dyrektywy EPBD wskaźnik SRI budynku definiują trzy kluczowe cechy:

  • zdolność do utrzymania charakterystyki energetycznej i funkcjonowania budynku dzięki dostosowaniu zużycia energii, np. poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych;
  • możliwość dostosowania trybu działania do potrzeb użytkowników, z jednoczesnym należytym uwzględnieniem dostępności elementów wygodnych dla nich, utrzymaniem wysokich standardów dotyczących zdrowia i klimatu w budynku oraz informowania o zużyciu energii;
  • elastyczność ogólnego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, w tym zdolności do uczestnictwa w aktywnym i pasywnym pozyskiwaniu energii oraz ukrytego i jawnego reagowania na zapotrzebowanie energii w odniesieniu do sieci, np. dzięki elastyczności i zdolności przesuwania obciążeń.

 

Czytaj również: Dom bez rachunków, zasilany energią słoneczną

 

Dom w standardzie Smart. Jak spełnić najważniejsze kryteria SRI i prowadzić dom bez rachunków?

 

Smart dom – od czego zacząć?

Na etapie planowania budynku inteligentnego warto rozważyć zastosowanie rozwiązań systemowych obejmujących urządzenia techniczne połączone wspólną automatyką. To rozwiązanie zapewnia system Vaillant zawierający:

  • pompę ciepła (np. aroTHERM Split),
  • system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła recoVAIR,
  • instalację fotowoltaiczną auroPOWER

Taką instalacją zarządza jeden wspólny sterownik multiMATIC VRC 700 a użytkownik ma możliwość kontroli systemu za pomocą aplikacji mobilnej. Rozwiązanie zapewnia efektywną współpracę pomiędzy systemami technicznymi budynku, a użytkownikowi daje możliwość pełnej kontroli nad nimi.

 

Smart dom – czy to się opłaca?

Jednym z celów stosowania wskaźnika SRI jest zwiększenie wartości dodanej inteligentnych obiektów. Zastosowanie rozwiązań inteligentnych, zarządzających systemami technicznymi budynku przy jednoczesnej wzajemnej komunikacji np. z dostawcą energii elektrycznej, pozwala na zrównoważone wykorzystanie zasobów oraz realne oszczędności. Rozwiązania inteligentne, monitorujące przepływy energii między systemami technicznymi budynku, pozwalają na jak najefektywniejsze wykorzystanie zasobów pochodzących na przykład z odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne. Zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii w gospodarstwach domowych wyposażonych w instalację fotowoltaiczną w przypadku nadprodukcji energii elektrycznej jej nadwyżkę można wprowadzić do sieci. W zależności od mocy zastosowanej instalacji w ciągu roku możliwe jest odzyskanie 80 lub 70% tej energii. Pozostałe 20–30% przepada na rzecz sprzedawcy energii. Pomimo wysokiego stopnia odzysku zwiększanie autokonsumpcji – samodzielnego wykorzystania pozyskanej energii słonecznej – jest opłacalne. Przy wykorzystaniu współpracy pomiędzy instalacją fotowoltaiczną a pompą ciepła można tę energię zakumulować np. poprzez zwiększenie temperatury w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu w sposób optymalny wykorzystujemy darmową energię z odnawialnego źródła, bez dodatkowego obciążania sieci elektroenergetycznej oraz bez dodatkowych kosztów.

 

Czytaj również: Jak wygląda budowa domu zeroenergetycznego?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 219

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >