Domowa przepompownia ścieków w piwnicy - co warto o tym wiedzieć?

Domowa przepompownia ścieków w piwnicy - co warto o tym wiedzieć?

W domach podłączonych do miejskiej kanalizacji nie trzeba myśleć o budowie własnej oczyszczalni ścieków. W innym przypadku jesteśmy zmuszeni, aby stworzyć własną przepompownię ścieków. Żeby dobrze działała, powinniśmy wybrać jak najlepiej - niezawodne, bezawaryjne i wydajne rozwiązanie. O czym pamiętać?

 

Oczyszczanie ścieków - jak wybrać optymalne rozwiązanie?

Analizując różne rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków, można dojść do wniosku, że wybór w tym obszarze jest ogromny, co z jednej strony pozytywnie zaskakuje (mamy dużą dowolność), z drugiej trochę martwi, bo ciężko odnaleźć się w tej nieznanej materii, gdzie bogactwo terminologiczne i techniczne może przytłoczyć. 

 

Domowa przepompownia ścieków w piwnicy - co warto o tym wiedzieć?

 

Czytaj również: O czym należy pamiętać podczas planowania instalacji wodnej w domu jednorodzinnym?

 

Nie zawsze też na wszystkie opcje możemy sobie pozwolić. Wiele zależy od ilości źródeł ścieków, a także ich dziennej ilości. Biorąc jednak różne warianty pod uwagę, w wielu przypadkach doskonale sprawdza się duży zbiornik umieszczony w najniższym miejscu budynku, na przykład w piwnicy. Inną korzystną opcją jest zainwestowanie w kompaktowe pomporozdrabniacze, które potrafią zbierać ścieki z pojedynczego pomieszczenia czy nawet źródła, przykładowo toalety, łazienki itp. Dowiedzmy się o tym jak najwięcej, między innymi, jaki pomporozdrabniacz kupić? O tym wszystkim poniżej. 

 

Przepompownie zbiornikowe - co to takiego?

To bardzo duże zbiorniki o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset litrów. Oczywiście, jego wielkość dobiera się do tego, ile rzeczywiście potrzeba, biorąc pod uwagę przede wszystkim liczbę mieszkańców. Można go zastosować w budynku, gdzie mieszka więcej rodzin, doprowadzając do niego rury. Są wyposażone w klapy, dzięki którym łatwiej się dostać do silnika na wypadek awarii lub zatrzymania. Do przepompowni można zastosować jedną pompę, ale i większy zestaw, co wykonuje się rzadziej i tylko w większych modelach. 

 

Gdzie sprawdzają się przepompownie zbiornikowe? Szczególnie w miejscach, w których dość często występują okresowe przerwy w dopływie prądu. Na wypadek takich zdarzeń mamy pewność, że ścieki z całego domu pozostają zgromadzone w jednym miejscu, dlatego łatwiej je można później wypompować. Ważne jednocześnie, by taki zbiornik zawsze umieścić w piwnicy, by na wypadek zalania nie zostały zanieczyszczone pomieszczenia mieszkalne. 

 

Pomporozdrabniacze - Jak działają?

Jak wspomnieliśmy wcześniej - pomporozdrabniacze to nieduże, automatyczne urządzenia, które pozwalają przetłaczać ścieki z nawet kilku źródeł. Składają się z mechanizmu tnącego połączonego z pompą, zaworu zwrotnego, przyłącza ciśnieniowego oraz z filtra z węgla aktywnego odpowiedzialnego za niwelowanie emisji nieprzyjemnych zapachów. Do pomporozdrabniaczy można podłączyć WC, jak i większą ilość źródeł ścieków. Znajdująca się w urządzeniu pompa umożliwia przetłoczenie ścieków na wysokość nawet kilku metrów, co pozwala pozbyć się ich z nisko położonych źródeł. 

 

Dla kogo to idealne rozwiązanie?

Pomporozdrabniacze sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie tradycyjna kanalizacja grawitacyjna nie spełnia dobrze swojej funkcji lub jej montaż w danym miejscu nie jest możliwy (bądź utrudniony). To więc doskonałe rozwiązanie do budynków na terenach podgórskich, pofałdowanych, ale też położone poniżej poziomu, gdzie występuje kanalizacja zbiorcza. Co więcej, omawiane urządzenia umożliwiają stworzenie łazienki czy kuchni w miejscach, gdzie w innym przypadku (gdy mowa o tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej) nie byłoby to możliwe. Można więc zainstalować pomporozdrabniacz w tak różnych miejscach, jak piwnica czy strych i bez problemu odprowadzać ścieki bez konieczności przebijania stropów, by stworzyć nowe piony kanalizacyjne. 

 

Czytaj również: Jaką pojemność szamba wybrać?

 

Widzimy, że domowa przepompownia ścieków w piwnicy - niezależnie czy mowa o przepomowni zbiorowej, czy pomporozdrabniaczu - to w ogromnej liczbie przypadków doskonałe rozwiązanie. Chcąc takie zastosować we własnym domu, zapraszamy do sklepu https://www.dostudni.pl/, gdzie znajdujemy profesjonalne pompy i dowiemy się, jak dobrać odpowiednią.

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16324 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 215

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >