Elewacja z kamienia naturalnego – dlaczego warto?

Elewacja z kamienia naturalnego – dlaczego warto?

Materiał użyty do wykończenia elewacji wpływa nie tylko na estetykę, ale również wytrzymałość i funkcjonalność powłoki. Dlatego wybór odpowiedniego surowca wykończeniowego jest tak istotny. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na naturalny kamień. Czytaj dalej

 

Producenci oferują wiele naturalnych materiałów służących do wykończenia elewacji i fasad. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszy się łupek elewacyjny. Materiał ten wyróżnia się wieloma zaletami.

 

Elewacja łupek – piękno i elegancja

Wysokiej jakości łupek naturalny cechuje się przede wszystkim eleganckim, stylowym wyglądem. Dostępnych jest wiele rodzajów okładzin o różnych odcieniach, kształtach czy rozmiarach, co pozwala na łatwe dopasowanie surowca do wyglądu budynku lub posesji. Watro przy tym zwrócić uwagę na to, że naturalny łupek świetnie się prezentuje zarówno na elewacjach domów klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych obiektów.

 

Trwałość i solidność łupka

Łupek na elewacje https://www.lupek.pl/pokrycia-elewacji/ charakteryzuje się ponadto wysoką trwałością. Materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wpływ deszczu, wiatru oraz wysokich i niskich temperatur. To sprawia, że może być montowany na fasadach budynków w naszym rodzimym klimacie, bez obaw o uszkodzenie podczas mroźnej zimy czy upalnego lata.

 

Czytaj również: Użyteczne cechy kamieni elewacyjnych. Dlaczego są popularne?

 

Elewacja z kamienia naturalnego – dlaczego warto?

 

Łatwa pielęgnacja

Okładzina z naturalnego kamienia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która nie jest jednak skomplikowana. Istotne jest utrzymanie powierzchni w czystości. Łupek jest bardzo trwały i odporny, a przy tym mało nasiąkliwy, nie wymaga więc wielu prac. Zazwyczaj wystarczy tylko zwykłe mycie elewacji parą pod ciśnieniem albo wodą.

 

Różne sposoby montażu łupka

Kolejną zaletą łupka naturalnego jest możliwość jego montażu na kilka sposobów, co pozwala na wybór metody najlepiej odpowiadającej określonym wymaganiom.

 

Jednym ze sposobów montażu łupka jest instalacja fasad słupowo-ryglowych. To deskowane, ocieplane i wentylowane powłoki. Do ich położenia wykorzystuje się kamienie o dowolnym kształcie oraz wielkości. Z powodzeniem można stosować mniejsze formaty łupków, ponieważ elewacja nie jest tak newralgiczną powierzchnią obiektu jak dach.

 

Łupek można też instalować na elewacjach czy fasadach jako okładziny kurtynowe. Jest to rodzaj konstrukcji słupowo-ryglowej, wentylowanej i ocieplanej. Podczas tej metody wykorzystywana jest skała iłowa, czyli bardzo trwały, ale równocześnie dość kruchy materiał, dlatego ważne, aby był on montowany przez specjalistów, którzy wiedzą, jak się z nim odpowiednio obchodzić. Często do wykonywania elewacji tym sposobem wykorzystuje się łupek kwarcytowy, który jest dużo trwalszym i mocniejszym surowcem. Do instalacji łupków wykorzystywane są specjalistyczne wieszaki oraz aluminiowy ruszt.

 

Ostatnią metodą jest pokrycie murowane, wykonywane podobnie jak ściany z cegły klinkierowej. W tym przypadku wykorzystywane są łupki w formie małych bloczków skalnych o różnych rozmiarach, ale zazwyczaj zbliżonych wielkością do klasycznych cegieł. Surowiec ma jednak nieregularny kształt.

 

Czytaj również: Czym wyczyścić elewację z nalotów i zapobiegać powstawaniu nowych

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kolorowe gniazda i włączniki Liczba postów: 47 Grupa: Budowa i re... Faktycznie, ma to sens. W końcu skoro można dzisiaj wykorzystać takie możliwości, to czemu tego nie zrobić? My też od jakiegoś czasu zwracamy szczególną uwagę n...
  • Czym można zastąpić naturalny kamień na schodach o... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Prostszym sposobem od okładania betonowych schodów jest układanie stopni z kostki brukowej i obrzeży. Patrz Rady i porady na stronie Buszremu.
  • Elewacja domu Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... Jak elewacja w nowoczesnym designie to tutaj zdecydowanie polecam zwrócić uwagę na Weneve - https://weneve.com/pl/106-plyty-scienne- i-elewacyjne-beton-architekt...
  • Budowa domu energooszczędnego Liczba postów: 32 Grupa: Budowa i re... Ogrzewanie na podczerwień ma coś w sobie. Trochę to działa jak nasze słońce. Latem bardzo fajnie wyczuwamy ciepło tego promieniowania. I jest to dla nas jak naj...
  • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 710 Grupa: Budowa i re... Część rzeczy można wykonać samodzielnie. Albo przynajmniej nadzorować ich wykonanie. Trzeba tylko mieć odpowiednią wiedzę. Są w sieci ciekawe blogi jak ten http...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >