Farby antykorozyjne – jakie wybrać?

Farby antykorozyjne – jakie wybrać?

Rdzawe zacieki to jasna informacja, że metal nie ma wystarczającej ochrony przed wpływem otoczenia. To, czego potrzebujemy, to dobrej jakości farba na rdzę! Jakie farby antykorozyjne wybierać, aby metalowe elementy służyły nam jak najdłużej? Czytaj dalej

 

Nawet z natury trwały i wytrzymały metal może szybko ulec zniszczeniu. Wystarczy, że nie upewnimy się, czy powierzchnia została zabezpieczona fabrycznie bądź zbagatelizujemy lub zapomnimy o konieczności jej zabezpieczenia. W konsekwencji wkrótce będziemy mogli zauważyć pierwsze ślady rdzy. A stąd tylko o krok od trwałych zniszczeń! Jedną z pewnych, skutecznych metod ochrony metalu jest jego malowanie farbami antykorozyjnymi. Jak wybrać najlepszy produkt, który poradzi sobie z tym zadaniem?

 

Dlaczego na metalu pojawia się rdza?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie warunki sprzyjają powstawaniu rdzy. Korozja to specyficzny proces niszczenia metali oraz ich stopów pod wpływem czynników środowiskowych. Co ciekawe do jego powstawania dochodzi nie tylko na zewnątrz (choć tu ryzyko pojawienia się rdzy jest zazwyczaj większe), ale i wewnątrz pomieszczeń. Decydują o tym czynniki oddziałujące na surową, metalową powierzchnię. W przypadku metalowych ogrodzeń, balustrad, mebli tarasowych czy elementów małej architektury ogrodowej mamy do czynienia z różnicami temperatur, skokami ciśnienia, zanieczyszczeniem, kwaśnymi deszczami oraz oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Do tego dochodzi pewne ryzyko uszkodzeń.

 

Jak działa farba antykorozyjna?

Farba antykorozyjna tworzy na powierzchni powłokę, która odizolowuje metal od otoczenia i panujących w nim warunków. Opady, wilgoć itd. nie powodują niszczenia metalu czy zapoczątkowania procesu powstawania korozji, ponieważ po prostu nie mają z nim bezpośredniego kontaktu. Oczywiście dzieje się tak pod warunkiem, że wybraliśmy dobrej jakości farby antykorozyjne.

 

Jaka farba antykorozyjna będzie najlepsza?

Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając farbę antykorozyjną? Przede wszystkim musimy dobrać produkt do wymagań malowanej powierzchni. Czy metalowe elementy znajdują się we wnętrzu, czy na zewnątrz (na rynku dostępne są wyroby do stosowania w pomieszczeniach, na posesji czy tarasie oraz uniwersalne)? Jakie czynniki będą na nie oddziaływać? Czy potrzebna jest również ochrona przed innymi czynnikami jak zarysowania czy uderzenia? Czy dany produkt wykazuje dobre działanie antykorozyjne w pojedynkę, czy może konieczne jest także zastosowanie podkładu?

 

Farby antykorozyjne – jakie wybrać?

 

Czytaj również: Ekologiczne rozwiązania i trend Zero Emission w chemii budowlanej

 

Aby znaleźć najlepszy produkt, warto zapoznać się z kartami technicznymi farb do malowania metalu. Znajdziemy w nich więcej informacji, które pomogą nam w podjęciu dobrej decyzji. Producenci odnoszą się w nich do konkretnych właściwości wyrobów jak odporność na działanie czynników atmosferycznych czy wspomniane zabezpieczenie przed korozją. Polecanym przez profesjonalistów wyrobem do malowania metalu na zewnątrz jest na pewno emalia Nobiles Chlorokauczuk. Zastosowana z dedykowanym podkładem zapewnia trwałą ochronę przed korozją, jest poza tym bardzo odporna na zarysowania czy uderzenia, dzięki czemu powierzchnie dłużej prezentują się nienagannie.

 

Popularne są także produkty do malowania metalu typu 3 w 1. Jednocześnie zapewniają one ochronę przed korozją, pełnią funkcję podkładu oraz farby nawierzchniowej. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu prac i pewnym rezultacie.

 

Nie ma jednej, obowiązującej recepty na zabezpieczenie metalu. Egzamin zdadzą zarówno rozwiązania w systemie, czyli duet podkład plus farba nawierzchniowa, jak i wielofunkcyjne produkty. Najlepsze, odpowiadające na wymagania malowanej powierzchni preparaty wybierzemy, biorąc pod uwagę ich deklarowane przez producenta właściwości (opisane w karcie technicznej) oraz parametry wytrzymałościowe.

 

Czytaj również: Wytrzymała na ścieranie - farba kazeinowa do dekoracji drewnianych powierzchni

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Profesjonalne wózki widłowe Liczba postów: 34 Grupa: Budowa i re... Nie wiem czy w tym miejscu szukaliście wózków Lemarpol różnorodna oferta.
  • Wózek widłowy Liczba postów: 76 Grupa: Firmy budow... Akurat jeśli chodzi o wybór wysokiej jakości sprzętu to warto pomyśleć nad wózkami od sprawdzonych japońskich producentów.
  • Wykładziny obiektowe - montaż i sprzedaż Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Polecam firmę FOX z Poznania, firma w branży wykładzin od ponad 20 lat, zajmuje się zarówno sprzedażą jak i montażem wykładzin obiektowych, także sprzedażą chem...
  • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 593 Grupa: Budowa i re... Ja natomiast mam do Was pytanie dotyczące przepompowni ścieków. Niedawno sporo o tym czytałem i chciałbym zdecydować się na to rozwiązanie. Znajomy polecił mi f...
  • Innowacyjne opakowania Liczba postów: 48 Grupa: Budowa i re... Ja ostatnio jako opakowania polubiłem pudła kartonowe. Korzystam z usług https://mediagold.com.pl/ i powiem wam, że super sprawa. Szybko realizują zlecenia, maj...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18087 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 114

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >