Frezarki – rodzaje oraz zastosowania

Frezarki – rodzaje oraz zastosowania

Zarówno zakłady przemysłowe, jak i produkcyjne używają ciężkiego sprzętu do różnego rodzaju obróbek materiałowych. Frezarki realizują taki proces szybko i precyzyjnie. Potrzebujesz wykonać obróbkę drewna, metalu lub innego tworzywa? Sprawdź, jakie są rodzaje frezarek oraz jakie mają zastosowania. Czytaj dalej

 

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie jest jednym ze sposobów obróbki skrawaniem – procesu, który polega na oddzieleniu warstwy obrabianego materiału. Wszystko to dzieje się za pomocą narzędzia (frezu), które wykonuje ruch przesuwowy, a urządzenie (frezarka) korzysta z ruchu obrotowego. Ma to na celu nadanie odpowiedniego kształtu przedmiotom m.in. z metalu czy drewna – dzięki frezowaniu tworzy się np. koła zębate.

 

Czym jest frezarka?

Frezarka jest urządzeniem przeznaczonym do obróbki materiałów dla powierzchni płaskich oraz kształtowych. Użyjesz jej np. do wyprofilowania rowków w drewnie lub gwintów śrub. Podstawowym narzędziem w frezarce jest frez, który posiada różne kąty natarcia oraz rodzaje ostrzy. Do każdego rodzaju materiału stosowana jest inna końcówka, np. frezy do metalu różnią się wymiarami od tych do drewna czy tworzyw sztucznych.

 

Podstawowy podział frezarek – umiejscowienie wrzeciona

Podstawowym podziałem frezarek jest klasyfikacja ze względu na umiejscowienie wrzeciona. Jest to element, który służy do zamocowania urządzenia do stołu. Obecnie stosuje się trzy rodzaje rozmieszczenia tego łożyska, przez co wyróżnia się frezarki:

  • równowrzecionowe – są to wszystkie frezarki, które posiadają wrzeciono umiejscowione równo z linią stołu,
  • górnowrzecionowe – wrzeciono położone powyżej blatu stołu, zalecane dla początkujących stolarzy, dzięki wygodnemu umiejscowieniu łożyska,
  • dolnowrzecionowe – frezarki, które mają wrzeciono usadowione poniżej blatu stołu, zalecane dla profesjonalistów ze względu na utrudnioną obsługę.

 

Frezarki – rodzaje oraz zastosowania

 

Czytaj również: Obróbka strumieniowo ścierna - przygotowanie do pracy

 

Frezarki podzielić można również ze względu na wbudowaną ilość wrzecion – frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe.

 

Cechy konstrukcyjne frezarek – podział

Frezarki są urządzeniami, które dzieli się ze względu na budowę, charakterystykę i przeznaczenie. Pamiętaj, że przed zakupem warto sprawdzić, które urządzenie spełnia Twoje potrzeby. Dobrze odwiedzić sklep z narzędziami emast.pl, który posiada szeroką gamę urządzeń, odpowiednich do każdego rodzaju cięć frezowych. Jakie są najpopularniejsze frezarki i do czego się je wykorzystuje?

 

Frezarki stołowe

Świetnie nadają się do prac wymagających dużej precyzji np. przemysł optyczny, zegarmistrzowski czy elektrotechniczny. Są bardzo dokładne dzięki możliwości nastawienia wymiarów na bardzo małe wartości – od 0,01mm do 0,001mm.

 

Frezarki wspornikowe

Opierają się na wsporniku, który dzięki prowadnicom jest przesuwny. Używa się ich do obróbki małych i średnich przedmiotów. W zależności od umieszczenia osi łożyska dzieli się je na poziome i pionowe.

 

Frezarki lekkie

Te urządzenia łączą ze sobą cechy frezarek stołowych i wspornikowych. Mają prostą budowę, dzięki czemu są powszechnie wykorzystywane przez np. warsztaty rzemieślnicze.

 

Frezarki bezwspornikowe

Frezarki te charakteryzują się wrzecionem, które przesuwa się pionowo do prowadnicy. Używane są głównie w przemyśle ciężkim – świetnie nadają się do frezowania przedmiotów o bardzo dużym ciężarze (1500-2000kg).

 

Frezarki karuzelowe

Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest to, że stół wykorzystuje ruch obrotowy. Używa się ich głównie w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Frezarki wzdłużne

Frezarki, w których stół przesuwa się tylko w kierunku wzdłużnym. Niektóre z tych frezarek posiadają również możliwość wiercenia i wytaczania.

 

Czytaj również: Siłowniki pneumatyczne – rodzaje i zastosowanie

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >