Fundamenty – lista artykułów

Płyta fundamentowa - cennik i zalety

Podstawą każdego budynku jest solidny fundament. Przenosi on równomiernie obciążenia budynku. Jednak fundament w postaci płyty fundamentowej może o wiele więcej. Oprócz stabilizacji ścian budynku ma jeszcze jedną ważną zaletę. Jest on elementem izolacji termicznej pomiędzy budynkiem a gruntem, która znacząco ogranicza straty ciepła. Dlatego płyta fundamentowa jest podstawą nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa.

Podcinanie fundamentów jako metoda osuszania budynków

Wykwity na ścianach, odpadający tynk i kruszenie się murów - to tylko niektóre problemy, które mogą stać się następstwem zawilgoconych ścian i fundamentów. Aby uniknąć tego typu problemów stosuje się poziomą hydroizolację umieszczoną w fundamentach. Niestety, w przypadku starszych budynków owa izolacja często jest w nienajlepszym stanie, przez co nie jest w stanie efektywnie pełnić swojej funkcji. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie osuszania, np. poprzez podcinanie fundamentów.

Izolacja fundamentów przed wodą gruntową

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowania domu bardzo ważne jest właściwie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, ochraniającej budynek przed wodą gruntową i wilgocią.

Izolacja pozioma fundamentów jako ważny etap budowy domu.

Decydując się na budowę nowego domu musimy mieć na uwadze wiele ważnych kwestiach. Jedną z nich jest z całą pewnością wykonanie solidnej izolacji poziomej fundamentów. Jej prawidłowe wykonanie ma ogromne znaczenie.

Konstrukcja ścian fundamentowych budowanych z silikatowych bloczków fundamentowych

Ściany fundamentowe mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Ich konstrukcję i grubość zazwyczaj dostosowuje się do ścian nadziemnych.SILIKAT F25 to element murowy przeznaczony do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych, który odznacza się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością. Czy zalety tego typu bloczków można połączyć z walorami zaprawy cienkowarstwowej?

Solidne podstawy domu - płyty izolacyjne do fundamentów

Grunt to solidne podstawy – złota zasada, która przyda się zarówno w życiu codziennym, jak i podczas… wznoszenia domu. Kiedy budujemy dom, tą solidną podstawą są fundamenty – to one mają bowiem znaczący wpływ na efektywność energetyczną całego budynku, a co za tym idzie komfort termiczny mieszkańców oraz zasobność ich portfeli. Wychłodzeniu ścian gruntowych skutecznie zapobiegną płyty izolacyjne z wełny kamiennej.

Czym charakteryzuje się fundament grzewczy?

Fundament grzewczy może być zdefiniowany jako konstrukcja oparta na zbrojonej płycie fundamentowej, w której zatopiono system rurek, zasilanych przez odpowiednią jednostkę grzewczą. Takie rozwiązanie sprawia, że ciepło nie ucieka, tylko trafia do pomieszczeń w budynku. Nie ma tutaj mostków termicznych, a powierzchnia domu ogrzewana jest w sposób równomierny.

Jaka jest średnia głębokość przemarzania gruntów na terenie Polski

Powszechnie mówi się, że budynek zawsze musi być posadowiony poniżej tzw. strefy przemarzania, czyli około 1 m poniżej poziomu terenu. To jednak nieprawda. Jest wiele czynników, które ostatecznie o tym zdecydują.

Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa piwnic - jak wykonać skuteczną termoizolację fundamentu?

Dużo budowanych domów jest niepodpiwniczonych, kiedy już jednak decydujemy się na budowanie piwnicy, coraz częściej ma ona pełnić rolę domowej siłowni, sauny lub miejsca do gry w bilard. Piwnica pełniąca taką funkcję powinna być ciepła i sucha. Warto ponieść dodatkowe koszty, ponieważ piwnica rekompensuje brak strychu i potrafi zastąpić składzik lub rupieciarnię. Musi jednak mieć prawidłowo wykonaną izolację termiczną i przeciwwilgociową. Istnieją różne metody hydro- i termoizolacji, jednak najkorzystniejsze efekty daje izolacja obwodowa.

Fundamenty - rodzaje i skuteczna formy ochrony

Fundamenty są najważniejszą, chociaż tak naprawdę najmniej widoczną, częścią budynku. To właśnie od nich zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Źle postawione fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury całości, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Wznoszenie fundamentu to kluczowy etap budowy domu, dlatego do jego wykonania i zabezpieczenia należy podchodzić z największą starannością.


Stron: 7 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17566 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 388

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >