Fundamenty – lista artykułów

Od osiadania do stabilizacji

Zarówno jednorodzinne domy, jak i apartamentowce czy obiekty handlowe, może spotkać problem osiadania budynku. Nasza czujność na etapie konstrukcyjnym do pewnego stopnia zminimalizuje ryzyko, jednak nie wykluczy go całkowicie. Na część czynników mamy bowiem wpływ, a inne pozostają poza naszą kontrolą. Możemy zadbać o rozpoznanie warunków gruntowych, podczas gdy nie przewidzimy pojawienia się w pobliżu obiektu za 10 lat ruchliwej autostrady. Na co zwracać uwagę i jak sobie poradzić, gdy sytuacja spotka stawianą przez nas nieruchomość?

Pieniądze leżą w ziemi - ile kosztują wykopy pod fundamenty?

Fundamenty są podstawą domu, chociaż nie widać ich w finałowym efekcie, to one gwarantują nam bezpieczeństwo i długowieczność budynku. Dlatego na tym etapie nie warto oszczędzać, jakiekolwiek błędy i niedopatrzenia mogą być fatalne w skutkach i trudne do naprawienia. Nie oznacza to jednak, że mamy wydawać miliony. Warto zachować zdrowy rozsądek i wszystko zaplanować.

Jaka jest średnia głębokość przemarzania gruntów na terenie Polski

Powszechnie mówi się, że budynek zawsze musi być posadowiony poniżej tzw. strefy przemarzania, czyli około 1 m poniżej poziomu terenu. To jednak nieprawda. Jest wiele czynników, które ostatecznie o tym zdecydują.

Jakie fundamenty pod budynek gospodarczy albo garaż?

Podstawą każdego budynku jest fundament. To dzięki niemu budynek utrzymuje się na powierzchni i to on przejmuje wszystkie obciążenia mu towarzyszące. Budynku gospodarcze czy garaże również wymagają takiego oparcia.

Siatka ławy fundamentowej

Zbrojenie fundamentu za pomocą tzw. siatki ma na celu usztywnienie i zabezpieczenie konstrukcji przed uszkodzeniami. Ma to kluczowe znaczenie dla stabilności całego budynku. Konstrukcję siatki normują odpowiednie przepisy i projekt budynku.

Co warto wiedzieć o wytrzymałości muru i jego elementów?

Wytrzymałość jest jedną z podstawowych właściwości użytkowych materiałów ściennych, deklarowanych przez producentów. Ten parametr ma także znaczenie przy określaniu wytrzymałości muru, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji.

Jak określić wytrzymałość muru?

Wytrzymałość jest jedną z podstawowych właściwości użytkowych materiałów ściennych, deklarowanych przez producentów. Ten parametr ma także znaczenie przy określaniu wytrzymałości muru, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo konstrukcji.

Mądry Polak nie tylko po szkodzie

Informacja i rzetelna wiedza to niezmienne wartości, za które jesteśmy w stanie płacić pokaźne nieraz kwoty. A jeśli są w zasięgu ręki i w dodatku za darmo – dlaczego z nich nie skorzystać? Śledząc fora poświęcone tematyce budowlanej można odnieść wrażenie, że przysłowie „Mądry Polak po szkodzie” nie straciło nic ze swojej aktualności.

Jak prawidłowo wykonać podbudowę?

W przypadku nawierzchni o jej trwałości decyduje przede wszystkim odpowiednio przygotowane podłoże, czyli podbudowa. Cóż – nie od dzisiaj „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Z czego wybudować fundamenty?

Podstawą domu są fundamenty. To na nich wznosi się cała budowla. Muszą więc stanowić solidną podstawę domu. Fundamenty to pozioma ława oraz ściana fundamentowa. Fundamenty można wznieść na kilka sposobów. Który jednak okaże się najlepszy?


Stron: 6 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17718 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >