Fundamenty – lista artykułów

Jak fachowo izolować cokół fundamentowy?

Ze względu na położenie w przyziemiu cokół uchodzi za jeden z trudniejszych do ocieplenia elementów budynku. Jakich zasad przestrzegać i jak dobrać materiały, aby stworzyć trwałą warstwę izolacji w tej strefie?

Materiały budowlane dedykowane fundamentom i piwnicom

Ściany fundamentowe i piwniczne należą do kluczowych elementów konstrukcyjnych budynku. Ze względu na funkcję, jaką pełnią, jak też wymagającą lokalizację, muszą być nie tylko poprawnie zaprojektowane i zbudowane z najwyższą starannością, ale również wykonane z wysokiej jakości materiałów o odpowiednich parametrach technicznych. Na co zwrócić uwagę, wybierając bloczki do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych?

Wykonanie szalunku z płyt mfp®

Płyta szalunkowa mfp® przeznaczona jest do konstruowania szalunków wielokrotnego użytku. Szczególnie dobrze zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie istotne jest osiągniecie idealnie gładkiej oraz dużej powierzchni betonu. Płyta pozwala na kilkakrotne powtarzanie odlewów o tym samym, nawet bardzo skomplikowanym kształcie, co oznacza oszczędność środków i czasu.

Wytrzymały na obciążenia mechaniczne, odporny na działanie wody taki jest niebieski styropian do fundamentów

Największy producent styropianu w Polsce, wprowadza na rynek płyty styropianowe do fundamentów w kolorze niebieskim. Płyty wyprodukowane zostały z wyselekcjonowanego surowca o wyjątkowych właściwościach hydrofobowych i wytrzymałościowych. Charakteryzują się parametrami spełniającymi wymagania nowoczesnej izolacji termicznej. Nowe, niebieskie płyty do fundamentów mogą być stosowane w ekstremalnych warunkach typowych dla obszarów podziemnych stref budynków: wysokiej wilgotności połączonej ze zmiennymi temperaturami i dużym obciążeniem mechanicznym.

Jak prawidłowo zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią, mając na względzie typ budynku i rodzaj gleby

O tym, że konieczne jest zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci, wie każdy. Nie każdy jednak ma świadomość, jak dużo zależy od rodzaju zastosowanej hydroizolacji. Okazuje się, że aby zapewnić skuteczną ochronę, izolację bitumiczną należy dobrać do typu budynku, rodzaju i stopnia nasiąkliwości gleby oraz poziomu występowania wód gruntowych.

Od osiadania do stabilizacji

Zarówno jednorodzinne domy, jak i apartamentowce czy obiekty handlowe, może spotkać problem osiadania budynku. Nasza czujność na etapie konstrukcyjnym do pewnego stopnia zminimalizuje ryzyko, jednak nie wykluczy go całkowicie. Na część czynników mamy bowiem wpływ, a inne pozostają poza naszą kontrolą. Możemy zadbać o rozpoznanie warunków gruntowych, podczas gdy nie przewidzimy pojawienia się w pobliżu obiektu za 10 lat ruchliwej autostrady. Na co zwracać uwagę i jak sobie poradzić, gdy sytuacja spotka stawianą przez nas nieruchomość?

Pieniądze leżą w ziemi - ile kosztują wykopy pod fundamenty?

Fundamenty są podstawą domu, chociaż nie widać ich w finałowym efekcie, to one gwarantują nam bezpieczeństwo i długowieczność budynku. Dlatego na tym etapie nie warto oszczędzać, jakiekolwiek błędy i niedopatrzenia mogą być fatalne w skutkach i trudne do naprawienia. Nie oznacza to jednak, że mamy wydawać miliony. Warto zachować zdrowy rozsądek i wszystko zaplanować.

Jaka jest średnia głębokość przemarzania gruntów na terenie Polski

Powszechnie mówi się, że budynek zawsze musi być posadowiony poniżej tzw. strefy przemarzania, czyli około 1 m poniżej poziomu terenu. To jednak nieprawda. Jest wiele czynników, które ostatecznie o tym zdecydują.

Jakie fundamenty pod budynek gospodarczy albo garaż?

Podstawą każdego budynku jest fundament. To dzięki niemu budynek utrzymuje się na powierzchni i to on przejmuje wszystkie obciążenia mu towarzyszące. Budynku gospodarcze czy garaże również wymagają takiego oparcia.

Siatka ławy fundamentowej

Zbrojenie fundamentu za pomocą tzw. siatki ma na celu usztywnienie i zabezpieczenie konstrukcji przed uszkodzeniami. Ma to kluczowe znaczenie dla stabilności całego budynku. Konstrukcję siatki normują odpowiednie przepisy i projekt budynku.


Stron: 7 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19219 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >