Jaka jest średnia głębokość przemarzania gruntów na terenie Polski

Jaka jest średnia głębokość przemarzania gruntów na terenie Polski

Powszechnie mówi się, że budynek zawsze musi być posadowiony poniżej tzw. strefy przemarzania, czyli około 1 m poniżej poziomu terenu. To jednak nieprawda. Jest wiele czynników, które ostatecznie o tym zdecydują. Czytaj dalej

 

Domy podpiwniczone stawia się zawsze poniżej głębokości przemarzania gruntu. Na przeważającym obszarze Polski jest to głębokość 1 metra, a w najzimniejszych rejonach 1,5 metra. Zasada ta chroni budynek przed uszkodzeniami spowodowanymi wysadzinami mrozowymi.

 Głębokość przemarzania gruntu decyduje o poziomie posadowienia niepodpiwnicznego domu. W gruncie wysadzionym fundamenty muszą się oprzeć w podłożu poniżej strefy przemarzania. Grunty wysadzinowe to wszystkie piaski, które zawierają więcej niż 10% drobnych cząsteczek (mniejsze niż 0,02mm.). 

 

Jednak w Polsce bardzo powszechnie występują grunty niewysadzinowe, np. grube piaski żwiry. Na takim podłożu budynek można posadowić płytko, zwykle 60 centymetrów poniżej poziomu terenu. Jednak takie płytkie posadowienie nie jest zbyt popularne. Większość osób w ogóle nie wie o takiej możliwości.

 

 Od kwietnia 2012 roku, po nowelizacji przepisów, wszedł obowiązek wykonywania badań geotechnicznych dla określenia warunków gruntowo wodnych dla budynków, również dla domów jednorodzinnych. Teraz do projektu złożonego do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę musimy dołączyć te badania, a projektant ma obowiązek określić warunki posadowienia budynku, oraz kategorię geotechniczną budynku.

 

 Bardzo ważne jest posadowienie fundamentu na właściwej głębokości podanej przez projektanta w projekcie, ze względu na przemarzanie gruntu. Zbyt płytkie posadowienie może przyczynić się do utworzenia się "wysadzin", w wyniku czego pojawią się pęknięcia na nowym fundamencie. 

 Głębokość przemarzania zależy od lokalizacji obiektu oraz od rodzaju gruntu. Strefę przemarzania oraz rzędne posadowienia budynku określone są w projekcie w oparciu o normę i bezwzględnie należy się do nich stosować.

 

Czytaj również: Siatka ławy fundamentowej

 

 

 Głębokość przemarzania określa odległość od wierzchniej warstwy gruntowej na terenie nad fundamentem do spodu stopy fundamentu. 

 

 W naszym kraju wyróżniamy cztery strefy przemarzania gruntu

- strefa I = 0,8 metra

- strefa II = 1,0 metr

- strefa III = 1,2 metra

- strefa IV = 1,4 metra

 Bardziej obrazowo mówiąc oznacza to:

- dla pasa Polski zachodniej, Szczecin, Poznań, Wałbrzych, Jelenia Góra (I strefa) głębokość przemarzania gruntu wynosi 0,8 metra

- dla rejonu Warszawy (II strefa) głębokość przemarzania gruntu wynosi 1,0 metr

- dla rejonu Białystok, Łomża, Olsztyn, jak również Rzeszów, Przemyśl (III strefa) głębokość przemarzania gruntu wynosi 1,2 metra

- okolice Suwałk (IV strefa)  to głębokość przemarzania gruntu która wynosi 1,4 metra

 

 Oczywiście istnieją odstępstwa od części wytycznych, jak choćby  w przypadku gruntów piaszczystych, gdy głębokość posadowienia można zmniejszyć do 0,5 metra, ale nie powinno się jednak tego robić pochopnie i bez konsultacji z projektantem i kierownikiem budowy. W przypadku przegłębienia fundamentów może pojawić się woda w wykopach budowlanych, a później w piwnicach domu.

 

Czytaj również: Mądry Polak nie tylko po szkodzie

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 246

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >