Gonty bitumiczne można układać na dachu również zimą

Gonty bitumiczne można układać na dachu również zimą

Z nadejściem chłodów prace dekarskie nie ustają. Montaż gontów bitumicznych pod plandeką można prowadzić o każdej porze roku, pod warunkiem, że stosuje się ściśle do zaleceń producenta. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu na jesieni i w zimie, a tym samym szybciej wprowadzić się do wymarzonego domu. Czytaj dalej

 

Najpierw jednolite podłoże…

Montaż gontów bitumicznych należy rozpocząć od przygotowania jednolitego podłoża. Podczas montowania podłoża (płyty OSB-3, sklejka FSF) w okresie zimowym pomiędzy arkuszami należy pozostawić szczelinę rzędu 3 mm, w celu kompensacji rozszerzenia liniowego w okresie letnim, gdy temperatura podłoża wzrośnie.


… potem podkład

Po przygotowaniu jednolitego podłoża, na połaci dachu należy zamontować papę podkładową. Głównym zadaniem papy podkładowej jest dodatkowa hydroizolacja połaci dachu w najbardziej newralgicznych punktach (kosze, okapy, wokół kominów). Papa podkładowa chroni także podłoże przed zamoknięciem podczas montażu gontów. Papa podkładowa to zrolowany materiał bitumiczny o grubości 0,5 – 1,5 mm. 

 

Gonty bitumiczne można układać na dachu również zimą

Zima nie musi wstrzymywać montażu gontów na dachach, trzeba tylko trzymać się ściśle określonych zasad

 

Czytaj również: Wentylowana kalenica - skuteczne wietrzenie konstrukcji dachowej

 

Stosowana pod gonty może być samoprzylepna lub mocowana mechanicznie. Zaleca się montować papę podkładową na całej powierzchni połaci dachu za pomocą specjalnych gwoździ dekarskich z szeroką główką, wbijanych co 200-250 mm. Na okapie gzymsowym i w koszu zalecamy bezwzględnie stosowanie papy podkładowej samoprzylepnej z tego względu, że podczas opadów deszczu możliwy jest ruch kapilarny wody w górę, co może doprowadzić do przedostania się wody pod pokrycie dachowe.


i można rozpocząć montaż!

Po zakończeniu prac przygotowawczych można rozpocząć montaż gontów bitumicznych, stosując się do zaleceń producenta odnośnie montażu dachówki bitumicznej w okresie jesienno-zimowym. Najważniejszą zasadą jest to, by nie montować gontów na wilgotne podłoże. Może to doprowadzić do pęcznienia pokrycia dachowego, gdyż wilgoć zostanie uwięziona pod warstwą nieprzepuszczalnego materiału bitumicznego.

 

Gonty bitumiczne można układać na dachu również zimą

Gonty z serii CLASSIC TECHNONICOL można montować także w zimie

 

Czytaj również: Rodzaje i zastosowanie bitumicznych pap dachowych w budownictwie

 

Wybór gontu należy uzależnić od tego, w jakich temperaturach będziemy go kłaść. Gonty bitumiczne modyfikowane elastomerem SBS  (z serii ULTRA TECHNONICOL) można montować w temperaturze do – 15 °C, zaś gonty z bitumem oksydowanym (np. z serii CLASSIC TECHNONICOL) w temperaturze nie niższej niż + 5 °C.  Istnieje możliwość montażu gontów z bitumem oksydowanym w temperaturze do – 10 °C, pod warunkiem, że gonty będą dostarczane na dach z ciepłego pomieszczenia (po przemieszaniu zawartości 4-5 opakowań dla minimalizacji różnic w tonach kolorów) i zamontowane w ciągu 1-2 minut, przed zamarznięciem.


Samoprzylepny pasek na goncie należy podczas montażu podgrzać za pomocą nagrzewnicy budowlanej, żeby gonty się skleiły ze sobą i stworzyły jednolitą wodoszczelną warstwę. Ostateczna wulkanizacja gontów i wytworzenie się jednolitej nieprzepuszczalnej „skorupy” ma miejsce w okresie zwiększonej aktywności słonecznej.


Gont (pas) kalenicowy produkowany jest z bitumu modyfikowanego elastomerem SBS i dobrze się nadaje do montażu w niskich temperaturach. W sytuacji, gdy na kalenicy i żebrach jest montowany nie pas kalenicowy, a wykrój z szeregowych gontów (gont z obciętymi skrzydełkami), w celu zapobieżenia pęknięciom w okresie zimowym zaleca się te gonty zginać na metalowej, nagrzanej rurze. 


Porada na koniec

Na koniec trzeba pamiętać, że układ warstw ocieplonego dachu (mansardy) powinien być taki, żeby w okresie zimowym pokrycie dachowe pozostawało chłodne (w czasie mrozów temperatura na powierzchni dachu nie powinna wzrastać powyżej – 5 °C). W innym przypadku pokryciu dachowemu może grozić oblodzenie, co może negatywnie wpłynąć na stan górnej warstwy gontów bitumicznych. 


Zapobiec temu można za pomocą odpowiedniej wentylacji przestrzeni poddachowej, na którą składają się otwory dla dopływu świeżego powietrza, kanały nad warstwą izolacji służące do cyrkulacji powietrza, oraz otwory (wywietrzniki) w górnej części dachu służące do odprowadzania powietrza.


Jak widać w przypadku kładzenia gontów, pogoda nie jest czynnikiem wstrzymującym działania. Dla wielu fachowców układanie pokryć dachowych w zimie jest najzwyklejszą częścią ich pracy. Trzeba jedynie przestrzegać najważniejszych zasad: dokładnego wyrównania i osuszenia podłoża, doboru gontów do panującej temperatury czy wreszcie zakupu sprawdzających się w zimie pasów kalenicowych.


Źródło: Communication Lab / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zdobyć maszyny budowlane? Liczba postów: 339 Grupa: Budowa i re... Ja ostatnio bardzo dobre maszyny do mojej firmy kupiłem od polska everun . Jakby nie te maszyny to po prostu nie dałbym rady z moimi wszystkimi zleceniami w fir...
  • Transport ponad gabarytowy Liczba postów: 323 Grupa: Firmy budow... Prowadząc firmę transportową jak najbardziej mogę polecić Wam, abyście zwrócili na dodatkowe rozwiązania, które ułatwią organizację i jednocześnie pozwolą zacho...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 273 Grupa: Firmy budow... Wszystkie te podpowiedzi są przydatne, dzięki.
  • niesolidni, oszuści i kanciarze - poszukiwani Liczba postów: 1046 Grupa: Firmy budow... Właśnie, czy jest jakaś strona, która gromadzi nieuczciwe firmy czy osoby, które po prostu nie podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie? Chętnie bym się z....
  • Wykopy pod fundament Liczba postów: 55 Grupa: Budowa i re... Ja współpracowałem z firmą www.wykopy.eu . Świadczą szeroki zakres usług związany z przygotowaniem podłoża pod budowle. Zajęli się wykopami pod fundamenty, wyci...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15898 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 124

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >