Hale stalowe w rolnictwie - nie tylko na potrzeby hodowli

Hale stalowe w rolnictwie - nie tylko na potrzeby hodowli

Rolnictwo jest sektorem gospodarki, który wywiera największy wpływ na nasze życie. To m.in. dzięki rozwojowi uprawy roli cywilizacja osiągnęła tak wysoki poziom. Czytaj dalej

Rolnictwo - opoka rozwoju ludzkości

Dlaczego rolnictwo jest tak istotne dla rozwoju ludzkości? Przede wszystkim, dostarcza ono podstawowy czynnik, który pozwala nam na egzystencję. Mowa oczywiście o jedzeniu. Wyobraźmy sobie świat bez warzyw, owoców czy tkanin pozyskiwanych z włókien roślinnych. Hodowla zwierząt na masową skalę również nie byłaby możliwa, bo czym byśmy je karmili?

 

 

Czytaj również: Gdzie wykorzystywane są hale stalowe?

 

Warto również pamiętać, że rozwojowi rolnictwa zawdzięczamy dzisiejszy poziom rozwoju cywilizacyjnego. To właśnie możliwość uprawy ziemi była czynnikiem, który skłonił naszych przodków do porzucenia koczowniczego trybu życia. Rolnictwo pozwoliło na masową produkcję dóbr handlowych, co potem stało się przyczyną ekspansji pierwszych cywilizacji, co z kolei podłożyło podwaliny pod dalszy rozwój naszego świata.

 

Dbajmy o nasze dziedzictwo

Przedstawione wyżej tezy pokazują, jak wielką rolę odgrywa rolnictwo w naszym życiu i ile mu zawdzięczamy. Dlatego dbałość o rozwój tej branży leży w naszym wspólnym interesie. Jedną z dróg polepszania stanu rolnictwa jest konserwacja maszyn rolnych, podnoszenie standardów hodowli bydła i trzody chlewnej czy przechowywanie zapasów ziarna pozwalających na obsianie większego areału rolnego.

 

Każdy z wymienionych czynników znacząco podniesie wydajność pracy gospodarstwa rolnego bez względu na jego specjalizację. Ochrona efektów pracy gospodarskiej jest możliwa m. in. dzięki wykorzystaniu hal rolniczych. Co więcej, nie muszą one być stawiane z budulców skalnych, co jest bardzo kosztowne i pracochłonne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by budować je ze stali. Dzięki temu proces budowy jest znacznie krótszy i tańszy, przez co na zakup takiej hali może sobie pozwolić niemal każdy rolnik.

 

Hale inwentarskie pozwalają na przechowywanie w odpowiednich warunkach maszyn, zwierząt czy ziaren roślin. Dzięki temu możliwy jest rozwój efektywności pracy gospodarstwa. Rozważmy każdy z czynników przemawiających za wybudowaniem hali rolniczej.

 

Dbałość o żywy inwentarz

Hodowla zwierząt jest bardzo wymagająca. Jej podstawowym wymogiem jest zapewnienie zwierzętom dostępu do pożywienia, które trzeba gdzieś składować. Kolejnym problemem jest konieczność zapewnienia zwierzętom schronienia w okresie zimowym.

 

W obydwu wypadkach hale rolnicze są bardzo pomocne. Odpowiednio izolowane budynki gwarantują komfort termiczny zwierzętom w czasie mrozów. Stanowią również niezawodną ochronę przed drapieżną zwierzyną. Hale inwentarskie zaadaptowane do roli spichlerzy mogą przechowywać paszę, chroniąc ją przed zawilgotnieniem czy przemarznięciem.

 

Przedstawione przykłady są dowodem na to, jak bardzo hale rolnicze mogą pomóc w rozwoju hodowli zwierząt na skalę przemysłową. Jako że nasz kraj jest jednym z największych rynków trzody chlewnej w Europie, budowa infrastruktury tego typu w Polsce jest uzasadniona w bardzo wysokim stopniu.

 

Przechowywanie nasion

Aby móc zbierać obfite plony, trzeba najpierw zadbać o właściwe obsianie pól. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy nasiona zbóż i innych roślin są wysokiej jakości. Ich walory mogą być utrzymane tylko dzięki właściwemu przechowywaniu w suchych i ciepłych pomieszczeniach. Hale rolnicze nadają się do tego znakomicie.

 

Odpowiednie zadaszenie oraz osłonięcie nasion przez mocne ściany chroni je od wilgoci. Dzięki temu rolnik może być pewien, że przechowywany towar nie spleśnieje lub zgnije. Ponadto wyposażenie hali w system izolacji i ogrzewania chroni nasiona przed przemarznięciem.

 

Opisywane czynniki mają bardzo duże znaczenie dla rolnictwa. Dziś każde gospodarstwo dysponuje zapasem nasion, które wykorzysta w okresie obsiewania pól. Jeśli ich zasoby będą uszczuplone, przestaną być konkurencyjne, co oznacza duże straty dla rolnika. Ponadto uprawa roślin jest uzależniona od warunków pogodowych. Trzeba być przygotowanym na najbardziej niekorzystne skutki anomalii pogodowych, takich jak na przykład wypłukanie nasion wskutek ulewnych deszczy.

 

Ochrona maszyn rolniczych, dzięki bezpiecznej hali stalowej

Czy można prowadzić gospodarstwo bez wsparcia młockarni, kombajnu czy ciągnika? W wysokorozwiniętym kraju, jakim jest Polska, na pewno nie. Obecność maszyn gwarantuje wysoką wydajność pracy, co z kolei przekłada się na większe zyski.Trzeba jednak pamiętać o tym, że specjalistyczny sprzęt wymaga konserwacji. Pomogą w tym hale rolnicze. Na uwagę zasługuje fakt, że renomowane marki takie jak na przykład ASBO Polska z siedzibą w Siedlcach są w stanie bez problemu dopasować konstrukcję stalową do indywidualnych potrzeb i wymagań związanych z potrzebami magazynowania specjalistycznego sprzętu.

 

 

Czytaj również: Zastosowanie hal stalowych w handlu, przemyśle i rolnictwie


We wspomnianych budynkach można przechowywać cenne pojazdy, które dzięki temu będą chronione przed destrukcyjnym wpływem warunków pogodowych. Ponadto zamknięcie ich w pomieszczeniach oddala ryzyko kradzieży drogich maszyn. Hale rolnicze pozwalają więc nie tylko na przedłużenie okresu przydatności specjalistycznej aparatury rolniczej, lecz również zapewniają psychologiczny komfort właścicielowi gospodarstwa. Dlatego właśnie warto zdecydować się na ich budowę.

Źródło: budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 369 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 170 Grupa: Firmy budow... Ja w zeszłym roku miałem do wyburzenia stary budynek na kupionej działce i musiałem zawołać do tego firmę, która kompleksowo zajęłaby się taką rozbiórką. Zgłosi...
  • Fundamenty - nogi naszego domu Liczba postów: 122 Grupa: Robimy fund... W takim razie jeżeli będziecie na etapie poszukiwań profesjonalnego wsparcia w zakresie wyboru dobrej jakości materiałów wyróżniających się zarówno trwałością i...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 118 Grupa: Robimy dach Mi dużo bardziej podobają się blachodachówki panelowe, warto sprawdzić bo pod względem jakość cena świetnych propozycji nie brakuje m.in u braas.
  • Rozbiórki Liczba postów: 99 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....
  • Bananowiec mrozoodporny (Musa basjoo) Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Co wy z tym klimatem, nie znacie się a gadacie :) Poszperajcie na forum ogrodniczym, w Polsce wiara ma bananowce w ogrodach i to kilkumetrowe! Normalnie zimują,...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16636 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 306

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >