Instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne – lista artykułów

Izolacja instalacji HVAC i instalacji chłodniczych zapobiegająca namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów

Nadmierna wilgoć w połączeniu z kurzem i brudem, zazwyczaj występującymi w większości pomieszczeń, stanowią wystarczającą pożywkę dla obfitego rozwoju mikroorganizmów. Wśród drobnoustrojów znajdujących się w i na instalacjach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (HVAC) znajdują się bakterie wydzielające zarodniki, komórki i inne lotne elementy organiczne. Konsekwencją ekspozycji na powyższe zanieczyszczenia jest wzrastająca liczba chorób układu oddechowego, alergie, astma oraz zaburzenia systemu odpornościowego. Dodatkowo pleśń zapoczątkowuje biologiczną lub chemiczną degradację materiałów budowlanych.

Do czego dostosowane są różne rodzaje klimatyzacji?

Nie jest żadną tajemnicą, że optymalnie dostosowana temperatura w pomieszczeniu może dobroczynnie wpłynąć na koncentrację, wydajność podczas pracy czy zdrowy sen. W jej ustawieniu zarówno latem, jak i zimą pomagają klimatyzatory. Istnieją jednak różne rodzaje urządzeń. Najpopularniejszymi, które można znaleźć na rynku, są klimatyzatory ścienne, klimatyzatory przypodłogowe, klimatyzatory kanałowe oraz klimatyzatory kasetonowe. Które z nich wybrać i do czego są one dostosowane? Spieszymy z wyjaśnieniami!

Kominy stalowe odporne na korozję wżerową i korozję szczelinową

Zakup odpowiedniego komina zwykle wiąże się z wieloma dylematami. Nic dziwnego – to w końcu inwestycja, która ma służyć przez lata i być odporna na wilgoć czy zmiany temperatury. Udowadniamy, że kominy stalowe bez problemu im się oprą.

Jak zabezpieczyć komin przed zapaleniem sadzy?

Sezon grzewczy w Polsce trwa przez wiele miesięcy. Nic więc dziwnego, że przypadki zapalenia się sadzy zdarzają się bardzo często.

Czym się charakteryzuje syndrom chorego budynku – jak go uniknąć?

Na komfort przebywania w pomieszczeniu mieszkalnym wpływa nie tylko temperatura w jego wnętrzu, ale też stan powietrza. Częste wietrzenie budynku pozwala zachować odpowiednie parametry powietrza we wnętrzu. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na otwieranie okien – np. w okresie zimowym, kiedy do domu może przedostać się mroźne powietrze oraz smog. Niewietrzenie pomieszczenia może z kolei prowadzić do syndromu chorego budynku – gdy dom staje się miejscem, w którym panują warunki niekorzystne dla zdrowia. Jak sobie z tym poradzić i ulepszyć stan powietrza w domu?

Kompleksowa klimatyzacja przez cały rok - 5 zasad, jak z niej korzystać poprawnie

Kompleksowe systemy klimatyzacji coraz częściej pojawiają się w budownictwie mieszkaniowym, dbając o komfort i bezpieczeństwo domowników. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, żeby w pełni cieszyć się jej możliwościami przez cały rok.

Dlaczego wentylacja garażu jest konieczna i jak działa system automatycznej wentylacji

Ciepły i wyposażony w grubą i szczelną bramę garaż wymaga optymalnego wietrzenia. To ochrona m.in. przed powstawaniem pleśni. O konieczności wentylowania garażu mówią też przepisy budowlane. Skuteczną wentylację przy minimalnych stratach ciepła zapewnić może system automatycznej wentylacji garażu.

Dlaczego wentylacja i rekuperacja jest tak bardzo ważna w pomieszczaniach

We właściwie wentylowanych pomieszczeniach nie tylko lepiej się pracuje, ale też odpoczywa. Stworzony w ten sposób mikroklimat sprzyja dobremu zdrowiu. Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego lub zaostrzenia już istniejących schorzeń, m.in. astmy czy alergii. Niestety, w większości urządzeń wraz z użytym powietrzem generowane są straty ciepła. Rozwiązano jednak ten problem. Specjalnie opracowany system zastosowany w nowych urządzeniach wentylacyjnych pozwala na wtórne wykorzystanie ciepła powietrza zużytego. To gwarantuje niższe koszty eksploatacyjne.

Jak uniknąć skraplania się pary wodnej w instalacjach niskotemperaturowych?

Kanały wentylacyjne transportujące chłodne powietrze w budynkach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej pełnią bardzo istotną rolę, zapewniając odpowiednie warunki do pracy i komfort bytowy, a także chroniąc zdrowie osób przebywających we wnętrzach. Owe systemy często jednak borykają się z problemem pary wodnej, która poprzez kondensację na zewnętrznych powierzchniach przewodów prowadzi do szeregu niekorzystnych konsekwencji. Aby zapobiec negatywnemu zjawisku, przeanalizujmy dokładnie jego naturę i zastanówmy się nad możliwym rozwiązaniem.

Odpowiedni wybór klimatyzatora na poddasze

Najszybszym sposobem na zwiększenie metrażu domu jest adaptacja poddasza. Możemy tam urządzić przytulny pokój dzienny lub stworzyć klimatyczną sypialnię. Z racji swojego położenia jest miejscem najbardziej narażonym na wysoką temperaturę oraz zaduch – szczególnie podczas gorącego lata. Jak więc polepszyć mikroklimat panujący na poddaszu, tak by stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń?


Stron: 25 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19107 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >