Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze z uwagi na komfort, jaki zapewnia użytkownikom i niewątpliwe walory estetyczne. Jakie ogrzewanie powinniśmy jednak wybrać, aby spełniło nasze oczekiwania – wodne czy elektryczne? Czytaj dalej


Niewidoczne na pierwszy rzut oka różnice między nimi, mogą bowiem przesądzić o naszym zadowoleniu z funkcjonowania w trakcie późniejszej eksploatacji.

W ogrzewaniu elektrycznym podłoga ogrzewana jest na ogół przewodami elektrycznymi lub droższymi matami i foliami. Niezbędne staje się także zamontowanie termostatów  i termoregulatorów. Z kolei w ogrzewaniu wodnym pod posadzką układa się odporne na korozję ciśnienie i wysoką temperaturę rury wielowarstwowe (np. TECEflex).

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników temperatura w ogrzewanych podłogowo pomieszczeniach rozchodzi się niezwykle równomiernie, a najcieplej jest przy samej posadzce. Ma to wpływ na nasze dobre samopoczucie, likwiduje efekt tzw. zimnych stóp, a odczuwalna przez organizm temperatura jest wyższa niż w rzeczywistości.
- Przewody grzewcze w obawie przed ich całkowitym zakryciem i ewentualnym przegrzaniem układa się tylko w wybranych miejscach, dlatego przed montażem należy uwzględnić m. in. przeznaczenie pomieszczeń, rozkład urządzeń sanitarnych i rodzaj wykończenia podłogi – mówi Andrzej Marchewicz z działu technicznego TECE.
Do wykończenia posadzki powinniśmy zastosować materiały dobrze przewodzące ciepło np. płytki ceramiczne, marmur, gres, terakotę czy panele. Położony na posadzce parkiet nie powinien być zbyt gruby, a wybierając dywan czy wykładzinę powinniśmy sprawdzić czy posiada specjalny symbol informujący o przystosowaniu do ogrzewania podłogowego.

Woda kontra prąd…

Zaletą ogrzewania elektrycznego w porównaniu z wodnym jest niższy koszt wykonania instalacji. Z uwagi na wysoką cenę energii elektrycznej staje się jednak droższe w trakcie dalszej eksploatacji, a przy zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych lub pomp ciepła, oszczędności w rachunkach za ogrzewanie mogą być w przypadku instalacji wodnej naprawdę wysokie. Poza tym prąd płynący w przewodach elektrycznych emituje tzw. pola elektromagnetyczne mogące powodować u wrażliwych osób m. in. bóle głowy i bezsenność. Komfort działania instalacji elektrycznej może znacząco zwiększyć nowoczesna automatyka sterująca – pozwalająca m. in. na czasową regulację temperatury w pomieszczeniach. Jest ona jednak dość droga.

- Ogrzewanie podłogowe - zarówno wodne jak i elektryczne - eliminuje konieczność montaży grzejników, usuwa także problem osadzania się kurzu. Pozwala tym samym na swobodną aranżację wnętrza i poprawę funkcjonalności np. poprzez możliwość zastosowanie okien i drzwi balkonowych na całej powierzchni ściany – mówi Marchewicz.

 Warto jednak pamiętać o właściwej temperaturze podłogi. Nie powinna ona przekraczać 28 stopni C w strefie stałego przebywania ludzi i 34 stopni C w strefie brzegowej. Przegrzanie instalacji np. w przypadku niewłaściwego  montażu lub błędu w projekcie może mieć niekorzystny wpływ na nasz układ krążenia, ale także zmniejszyć trwałości posadzki.

Źródło: iN PLUS Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17354 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 413

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >