Internet rzeczy a inteligentne ogrzewanie

Internet rzeczy a inteligentne ogrzewanie

Inteligentne domy to już nie wizja przyszłości, ale realne rozwiązania, które każdy może wprowadzić do swojego domu – zarówno na etapie budowy, jak i w zamieszkałym budynku. Systemy smart pozwalają na zdalne sterowanie różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci Wi-Fi. Za pomocą specjalnej aplikacji można zarządzać m.in. ogrzewaniem w domu. Sprawdzamy, na czym to polega. Czytaj dalej

 

Aby wyjaśnić działanie inteligentnego domu, warto poznać pojęcie Internet of Things, czyli internetu rzeczy. Jest to system, który łączy urządzenia w rozbudowaną sieć internetową, dzięki czemu można pozyskiwać zaawansowane informacje z różnych sprzętów. W efekcie zebrane dane pozwalają dopasować działanie urządzeń do potrzeb i stylu życia domowników. Co więcej, urządzeniami w inteligentnym domu można sterować i zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej.


Inteligentne ogrzewanie – odpowiedź na potrzeby domowników

Nowoczesne systemy grzewcze i ich odpowiednia automatyzacja pozwalają zwiększyć komfort cieplny mieszkańców oraz zmniejszyć wydatki przeznaczane na ogrzewanie. W praktyce jest to możliwe dzięki kontrolowaniu temperatury w domu, analizowaniu temperatury na zewnątrz i dostosowywaniu poziomu ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników.


Osobisty asystent ogrzewania – wygodne sterowanie całą instalacją grzewczą

Za pomocą aplikacji i sieci internetowej można z dowolnego miejsca regulować ogrzewanie i przygotowywanie ciepłej wody w domu. Przykładem takiego rozwiązania jest inteligentny regulator pogodowy MiGo, który pozwala na sterowanie nowymi i dotychczas stosowanymi kotłami kondensacyjnymi marki Saunier Duval wyposażonymi w interfejs eBUS. Co ważne, MiGo to nie sama aplikacja, ale cały system pozwalający na zarządzanie temperaturą za pomocą termostatu i specjalnego oprogramowania użytkowego.


Internet rzeczy a inteligentne ogrzewanie

 

Czytaj również: Jak zarządzać dokumentami w firmie budowlanej?


System jest też szybki i łatwy w montażu. Wystarczy, że autoryzowany instalator podłączy regulator do wewnętrznej sieci WiFi oraz połączy się z aplikacją i sterownikiem. MiGo zaprojektowano do sterowania jednym obiegiem grzewczym i zarządzania c.w.u.


Jak działa system MiGo?

W praktyce za pomocą systemu MiGo można kontrolować i analizować temperaturę w konkretnym pomieszczeniu w domu oraz temperaturę ciepłej wody (za pomocą termostatu lub z poziomu aplikacji). Aplikacja, w przeciwieństwie do samego termostatu, oferuje więcej funkcji niż tylko sterowanie, włączanie i wyłączenie temperatury. Z poziomu telefonu mamy dostęp m.in. do wspomagania przygotowania c.w.u. oraz zaplanowania dostępności ciepłej wody w dokładnie określonym czasie, trybu urlopowego (obniżenia temperatury w trakcie dłuższej nieobecności w domu) czy powiadomień o niecodziennych zdarzeniach oraz ewentualnych usterkach.


W inteligentnych domach, w których zastosowano takie regulatory pogodowe, można też monitorować temperaturę na zewnątrz. Dane o warunkach atmosferycznych są pobierane z Internetu w czasie rzeczywistym. Pozwala to zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu mieszkania, a w efekcie – na oszczędność energii.

 

MiGo zapewnia również maksymalny komfort i wydajność – wszystkie elementy instalacji grzewczej Saunier Duval, w tym aplikacja, termostat, bramka sieciowa oraz kocioł, są tak zoptymalizowane, aby osiągać najwyższe parametry pracy.

 

Internet rzeczy a inteligentne ogrzewanie

 

Czytaj również: Najnowsza platforma do zarządzania inteligentnymi budynkami już dostępna

 

Obecnie trwa program Czyste Powietrze oferujący dofinansowania dla osób chcących wymienić stare urządzenia grzewcze na nowe. W ramach programu warto zmodernizować dotychczasową instalację grzewczą i wymienić stary kocioł na nowy kocioł kondensacyjny z systemem sterowania temperaturą w domu z poziomu aplikacji. To już kolejny krok w stworzeniu inteligentnego domu dopasowanego do potrzeb każdego domownika.


Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • wesele w plenerze Liczba postów: 82 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...
  • Śmiałe zestawienia kolorów drzwi wewnętrznych Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... To wnętrze na ostatnim zdjątku jest bardzo mdłe, czy nie uważacie tak samo jak ja? No dziwne, a drzwi bardzo ładne :)
  • Wymiana okien Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Nowoczesne maszyny na rynku rolniczym Liczba postów: 209 Grupa: Budowa i re... Gdyby maszyny się popsuły to warto udać się do profesjonalistów, którzy je wyremontują ;) Ja bardzo polecam https://www.martech-hs.pl/
  • Wentylacja Liczba postów: 56 Grupa: Firmy budow... Wykonanie wentylacji wolałem powierzyć stosownym specjalistom, aby śmigała jak należy. Dlatego wybór padł na ekipę https://santier.pl/wentylacja/ . Zadanie zrea...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17226 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >