Jak ciekawie zaaranżować schody w domu?

Jak ciekawie zaaranżować schody w domu?

Bezpieczeństwo i wygoda – to podstawowe kryteria, które muszą spełniać domowe schody. Ich konstrukcja i jakość wykonania powinny gwarantować domownikom najwyższy komfort użytkowania. Jednak wspinając się na kolejne stopnie, warto czasem… pójść krok dalej. Czytaj dalej

 

Anna Poprawska, projektantka wnętrz z homebook.pl podpowiada, jak w ciekawy sposób wykorzystać i zaaranżować schody i ich najbliższe otoczenie. Dobrze zaplanowany ciąg komunikacyjny to fundamentalna kwestia już na etapie projektowania budynku. Łatwe i wygodne przemieszczanie się pomiędzy różnymi kondygnacjami w znacznym stopniu decyduje o komforcie użytkowania całego mieszkania. Kiedy jednak w końcowej fazie budowy lub remontu domowe wnętrza nabierają ostatecznego kształtu, często najlepiej widać, że schody, nie tylko ze względu na swoje rozmiary i położenie, okazują się być istotnym aranżacyjnie elementem pomieszczeń.

 

 

Niewykorzystane przestrzenie czekają…

Niezależnie od rodzaju zastosowanej konstrukcji, schody to element wyposażenia domu, który potrafi znacząco wpłynąć na charakter wnętrz.

 

Czytaj również: Moda na szklane schody

 

„Dostępne technologie pozwalają na tworzenie naprawdę oryginalnych form, od minimalistycznych, jednostronnie podwieszanych stopni, aż po wielobiegowe czy też kręcone konstrukcje. Przy ich projektowaniu zawsze opłaca się wykorzystać ciekawe propozycje aranżacyjne, aby poprawić funkcjonalność wnętrz i samych schodów.” – zaznacza Anna Poprawska, projektantka wnętrz z homebook.pl.

 

 

„W większości rodzajów schodów, pod konstrukcją tworzy się całkiem spora przestrzeń. Często pozostaje ona niewykorzystana lub zagospodarowana na prowizoryczny schowek. Tymczasem jest to powierzchnia, której warto poświęcić trochę więcej uwagi, bo daje ogromne możliwości aranżacyjne.” – podpowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu homebook.pl, wskazując ciekawe rozwiązania: „Przestrzeń pod schodami to doskonałe miejsce na niewielką garderobę lub schowek na buty. Można ją także wykorzystać, umieszczając w niej półki lub szuflady. Tego typu adaptacje najlepiej prezentują się, gdy stanowią stylistyczną całość ze schodami. Wykonywać je trzeba z reguły na wymiar, a poszukując odpowiedniego wykonawcy, warto na pewno zainwestować w dobrą jakościowo stolarkę. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale również sprawne i bezawaryjne działanie elementów ruchomych, takich jak drzwiczki czy szuflady.” – mówi projektantka z homebook.pl.

 

Czytaj również: Nakładki dywanowe na schody

 

Okazuje się jednak, że przestrzeń pod schodami nie musi być zamknięta, żeby spełniać dodatkowe zadania. „Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest częściowa zabudowa, na przykład w postaci niewysokiego schowka, na którym umieszczone zostanie wygodne siedzisko. W ten sposób powstanie przytulny zakątek, w którym można się będzie zaszyć, na przykład czytając ciekawą książkę.” – podpowiada ekspert z homebook.pl i dodaje: „Nawet przestrzeń, którą pozostawimy całkowicie otwartą, można pomysłowo wykorzystać, na przykład mocując do spodniej części schodów wieszaki na rowery.”

 

 

Piękniejsza twarz bezpieczeństwa 

Stopnie i balustrady mają za zadanie przede wszystkim umożliwić bezpieczną zmianę kondygnacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby swoje zadania spełniały w atrakcyjny wizualnie sposób. Dobrym przykładem jest tu coraz powszechniej stosowane wbudowane oświetlenie poszczególnych stopni.

 

Czytaj również: Schody idealnie pasujące do całego stylu mieszkania

 

„Dzięki technologii LED można dziś w ciekawy sposób zadbać o bezpieczeństwo użytkowników schodów, jednocześnie tworząc przyjemną atmosferę i nie narażając się na zbyt wysokie rachunki za prąd.” – zauważa Anna Poprawska, projektantka wnętrz z homebook.pl.Również boczne zabezpieczenia ciągu schodów nie muszą ograniczać się do spełnienia wyłącznie funkcji praktycznej.

 

„Fantazja domowników lub projektantów pomoże wypełnić balustradę ciekawą formą i materiałem.” – mówi ekspert z homebook.pl, i podpowiada: „Popularne tralki i balaski podtrzymujące poręcz warto zastąpić wypełnieniem, które stanie się ozdobą całego pomieszczenia. Wykonać je można przy użyciu najróżniejszych materiałów – szkła, drewna, metalu lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych – oczywiście pod warunkiem spełniania przez nie odpowiednich kryteriów bezpieczeństwa. Balustrada to naprawdę spora i najczęściej dobrze widoczna przestrzeń, dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie jej jako wyrazistego elementu ozdobnego."


 

We własnym stylu

Projektantka homebook.pl podaje również inne ciekawe pomysły. „Osoby o artystycznym zacięciu mogą też na przykład wykorzystać widoczne przy wchodzeniu podstopnice, ozdabiając je w oryginalny sposób. Jeśli powierzchnia stopni jest duża i nie wykorzystujemy jej w całości podczas użytkowania schodów, ciekawą propozycją jest zagospodarowanie nieużywanej części oryginalnymi przedmiotami, na przykład wzorzystymi poduszkami, które dodatkowo wpłyną na charakter miejsca.”  Wiele interesujących projektów oraz porad w zakresie zagospodarowania przestrzeni schodów znajdziemy na portalu homebook.pl. Aranżacje autorstwa profesjonalnych projektantów wnętrz na pewno pomogą w największym stopniu wykorzystać potencjał tkwiący w domowych schodach i ich najbliższym otoczeniu. 

 

Źródło: Gut PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 273 Grupa: Ogrodzenia... A czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak materiał typu mur samonośny wykonany z gotowych elementów Gardeo? Myślę, że to niezła propozycja jeżeli zależy Ci n...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 165 Grupa: Domy szereg... Jeśli szeregówka jest dobrze wykonana, w dobrej lokalizacji – jestem jak najbardziej za.
  • Ogrody Liczba postów: 191 Grupa: Ogrody Super, dziękuję Wam za te wszystkie porady! https://poradnikogrodniczy.pl/
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 133 Grupa: Nowości ara... Trafiłam na świetny wpis o urządzaniu pokoju młodzieżowego ;) https://blog.mirjan24.pl/jak-urzadzic -pokoj-mlodziezowy/ Poczytać warto!
  • dachy.wszystko o dachach.opinie Liczba postów: 15 Grupa: Robimy dach Ja jestem większym zwolennikiem dachówki np. betonowej Cisar, ale jeżeli chodzi o blachodachówkę to ze swojej strony mogę polecić Ci abyś sprawdził równiez mode...
  • Jak urządzić pokój dla chłopca? Liczba postów: 9 Grupa: Wnętrza Mój pokój dziecięcy powstał na poniekąd na zasadach podanych w tym artykule: https://www.rp.pl/Nieruchomosci/19082922 6-Od-czego-zaczac-aranzacje-pokoju-gosci nne...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17778 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 115

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >