Jak ciemny kolor elewacji wpływa na nagrzewanie się wnętrz?

Jak ciemny kolor elewacji wpływa na nagrzewanie się wnętrz?

Nie jest żadnym odkryciem, że niektóre kolory w większym stopniu przyciągają promienie słoneczne niż inne i szybciej też się nagrzewają. Wystarczy w ciepły, słoneczny dzień włożyć jasny, a potem ciemny t-shirt, by przekonać się o tym na własnej skórze. Jak to wygląda w przypadku elewacji? Czy wybór koloru wpływa na temperaturę wnętrz?

 

Większą część dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego jakość naszego zdrowia i samopoczucia w znacznym stopniu zależy od panującego w nich mikroklimatu. Duży wpływ na niego ma temperatura powietrza i ciepło ścian. Zbyt wysokie wskazania termometru nam nie służą. Im goręcej, tym odczuwamy większy dyskomfort – często towarzyszą mu zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle głowy oraz ogólne osłabienie.

 

Jak ciemny kolor elewacji wpływa na nagrzewanie wnętrz w domu?

 

Czytaj również: Jak naprawić obtłuczony narożnik ściany i chronić go przed uszkodzeniami w przyszłości

 

Utrzymujące się przez kilka dni ekstremalnie wysokie temperatury w okresie letnim są zjawiskiem naturalnym, jednak od 2000 r. obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i liczby fal upałów oraz związanych z tym problemów zdrowotnych. Te okoliczności sprawiają, że sięgamy po różne metody ochrony przed wysokimi temperaturami. Czy elewacja w jasnym kolorze faktycznie jest jednym z nich? Czy unikanie ciemnych barw jest pomocne? Eksperci z parku badawczego materiałów budowlanych Baumit Viva postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości – oto, do jakich wniosków doszli.

 

Termometr prawdę Ci powie

Weźmy na początek izolowany dom wykonany z betonu. Przy symulowanej temperaturze na zewnątrz na poziomie 32˚C i bezpośrednim nasłonecznieniu, temperatura powierzchni ścian w pomieszczeniu w przypadku białej i czarnej fasady wyniosła odpowiednio 26,3˚C i 26,9˚C. Różnica praktycznie żadna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku braku izolacji – w murowanym budynku bez ocieplenia czarna elewacja spowodowała wzrost temperatury ścian w pomieszczeniu o 5˚C.

 

Wniosek nasuwa się sam – kolor elewacji nie ma większego wpływu na temperaturę i tym samym klimat panujący we wnętrzach ocieplonego budynku. Istotna jest natomiast rola termoizolacji, która latem zapewnia optymalną ochronę przed wysoką temperaturą i zapobiega nagrzewaniu się ścian i wnętrz, a zimą pozwala im utrzymać komfort cieplny.

 

Jak ciemny kolor elewacji wpływa na nagrzewanie wnętrz w domu?

 

Czytaj również: Jak wybrać odpowiedni odcień kamiennej elewacji, aby dom w całości był harmonijny i wtapiał się w otoczenie?

 

Wybierając odpowiednie technologie budowlane nie musimy ograniczać swojej wyobraźni projektując i wykańczając fasadę budynku. Pełna paleta barw stoi przed nami otworem. Warto przy tym pamiętać, że niektórzy producenci, tacy jak na przykład Baumit, oferują w swoich systemach ociepleń tynki i farby elewacyjne w ciemnych kolorach, wyposażone w mechanizm chłodzenia. Specjalne coolpigmenty odbijają znaczącą część promieni słonecznych, redukując w ten sposób temperaturę na powierzchni elewacji i zapobiegając w konsekwencji jej przegrzewaniu się. Kolory zachowują wysoką stabilność i nie blakną, a ocieplenie jest skutecznie chronione przed skutkami wysokich temperatur.

Źródło: BUENA VISTA / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nocleg dla pracowników Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... O jak miło !!! znam tą firmę od kwater https://kwaterysilesia.pl/kontakt/ i powiem wam, ze nieraz korzystałem z ich gościny i zawsze zarówno ja i moi pracownic...
  • Własna firma Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wywóz odpadów budowlanych Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jaka firma z kontenerami oferuje wywóz odpadów budowlanych Lublin ? Szukam kogoś do współpracy od zaraz.
  • Blog budowlany Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka dobrego szklarza, który wykona na przykład lustra łazienkowe na wymiar lub szklane półki to ja mogę polecić dobrego szklarza z Gdyni. F...
  • Narzędzia dla profesjonalistów Liczba postów: 139 Grupa: Budowa i re... A gdzie szukać firm od zadań specjalnych ? bo ja ostatnio szukałem firmy, która oferuję taką usługę jak zrywanie asfaltu. Dobrze, że mam ogarniętego kolegę, któ...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 226

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >