Jak działają wideodomofony? Jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Jak działają wideodomofony? Jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Widedomofony to urządzenia odpowiadające za kontrolę dostępu do mieszkania lub posesji. Umożliwiają zdalne otwieranie drzwi zewnętrznych, czy furtki pozwalając jednocześnie podejrzeć kto tam stoi. Jakie wideodomofony znajdują się w sprzedaży? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Czym jest i jak działa wideodomofon?

Wideodomofon to nowoczesny następca tradycyjnego domofonu. Różnicą jest większa funkcjonalność, ponieważ urządzenie oprócz komunikacji głosowej, umożliwia również podgląd osoby stojącej przy drzwiach/furtce. Dzięki temu domofon z kamerą zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjne rozwiązania. Nowoczesny wideodomofon może być również wyposażony w pamięć, która umożliwi zapisywanie obrazu z kamery. Niektóre modele posiadają również wbudowane czujniki ruchu, które uruchamiają przekazywanie obrazu z kamery, gdy tylko ktoś znajdzie się w jej zasięgu. Dzięki temu właściciel domu wie, że ktoś stoi przed furtką nawet, jeśli ta osoba nie wcisnęła dzwonka.

 

Jak działają wideodomofony? Jaki rodzaj urządzenia wybrać?

 

Czytaj również: Bezpieczne zamknięcie posesji - domofon czy wideodomofon

 

Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu urządzeń, która różni się zarówno funkcjonalnością, jak i sposobem instalacji. Decydując się tego typu sprzęt warto postawić na najwyższą jakość, którą charakteryzują się wideodomofony na stronie sklep-ecsystem.pl.

 

Wideodomofon analogowy

Analogowy model video domofonu to urządzenie przewodowe, wykorzystujące zazwyczaj cztero lub sześcio żyłowy przewód odpowiedzialny za transmisję audio-video oraz zasilanie. Podstawowa wersja składa się z dwóch elementów, czyli kasety zewnętrznej i monitora instalowanego wewnątrz budynku. W niektórych modelach istnieje również możliwość rozbudowy systemu o dodatkową słuchawkę (unifon), czy drugi monitor. Zazwyczaj instaluje je się na innym piętrze lub w garażu co zwiększa funkcjonalność i wygodę użytkowania.

 

Wideodomofon cyfrowy

Wideofony cyfrowe to nowsze odpowiedniki analogowych modeli. Ich instalacja jest zdecydowanie łatwiejsza, ponieważ wykorzystać w tym celu można przewód dwu żyłowy, umożliwiający jednoczesną transmisję audio-video oraz zasilanie. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu do instalacji wideodomofonu cyfrowego można użyć przewodu po likwidowanym dzwonku.

 

Wideodomofony cyfrowe mają również większą funkcjonalność. Poza wszystkich opcjami dostępnymi w rozwiązaniach analogowych dodatkowe moduły cyfrowe umożliwiają rozbudowę funkcjonalności urządzenia o np. manualne lub automatyczne sterowanie oświetleniem z pozycji monitora. Istnieje również możliwość zastosowania modułu GSM, który pozwoli na przekierowanie rozmowy (tylko audio), czy otwieranie furtki z poziomu telefonu komórkowego. Tego typu urządzenia mogą również funkcjonować jako wideodomofon dwurodzinny.

 

Wideodomofon IP

Videofon IP to rozszerzona wersja urządzenia cyfrowego, która może opierać się na transmisji bezprzewodowej (Wi-Fi) lub przewodowym połączeniu z routerem przy użyciu tzw. skrętki. Wideodomofon IP to element domowej sieci komputerowej, który umożliwia bezpośrednie przekierowanie transmisji audio-video na urządzenie mobilne z zainstalowaną specjalną aplikacją. Dzięki temu użytkownik może mieć podgląd obrazu z kamery znajdując się w dowolnym miejscu na ziemi.

 

Wideodomofony IP cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są najbardziej funkcjonalne. Zdalne zarządzenie dostępem do posesji jest bardzo wygodne i sprawdza się w wielu sytuacjach. Przykładem może być bezpośredni kontakt z kurierem stojącym przed furtką, kiedy właściciel posesji jest w pracy. W takiej sytuacji można osobiście poprosić doręczyciela by zostawił paczkę u sąsiada.

 

Decydując się na zakup wideodomofonu IP należy mieć świadomość, że wymaga on stałego dostępu do Internetu. W związku z tym należy dysponować dobrej jakości łączem, które działa bez zakłóceń.

 

Wybór odpowiedniego wideodomofonu wbrew pozorom nie jest prosty. W związku z tym w pierwszej kolejności zaleca się analizę własnych potrzeb oraz możliwości technicznych w zakresie instalacji danego urządzenia. Dopiero wtedy możliwy jest zakup właściwego urządzenia, które będzie służyło przez długie lata.

 

Czytaj również: Nowoczesny wideo dzwonek zwiększy bezpieczeństwo wokół domu

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wentylacja nowej generacji Liczba postów: 111 Grupa: Budowa i re... Jeżeli nie masz doświadczenia w tym temacie, to najlepiej skorzystaj z usług sprawdzonej firmy. Pod uwagę weź opinie, a nie tylko cenę. U mnie w biurze jedna fi...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 337 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukacie świetnej jakości rur stalowych to mogę polecić hurtownię https://ecotechgroup.pl/
  • Obróbka blachy Liczba postów: 106 Grupa: Firmy budow... Jeśli kogoś z Was interesuje fazowanie na promień to na pewno taki sprzęt okaże się pomocny https://polwelt.pl/oferta/ukosowarki-rec zne-gerima przynajmniej ja u...
  • Szukam sklepu z meblami Liczba postów: 2 Grupa: Moja budowa Szukam sklepu z meblami, który będzie miał duży wybór jeśli chodzi o nowoczesne wzornictwo. Jeśli jesteście w stanie mi coś pod tym kątem podpowiedzieć to chętn...
  • Geodeta do obsługi budowy Liczba postów: 379 Grupa: Firmy budow... Z kolei ja podczas wykonywania pomiarów i innych usług geodezyjnych korzystałem z usług geodety uprawnionego Pana inż. Witolda Witkowskiego - https://www.poznan...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17213 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 642

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >