Jak oszczędzać energię? Oszczędne światło - ekologiczne światło w domu

Jak oszczędzać energię? Oszczędne światło - ekologiczne światło w domu

Z roku na rok, świadomość społeczna na temat ekologii wzrasta. Wiemy już, że należy oszczędzać wodę, sortować śmieci i nie wyrzucać zużytego sprzętu elektronicznego.

Coraz więcej społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że należy ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery, o czym jak wynika z badań TNS OBOP w roku 2007 wiedziało jedynie 4 na 100 Polaków. Respondenci zapytani o sposoby oszczędzania energii, wskazywali głównie  na  zużywanie mniejszej ilości prądu przez gaszenie świateł w pokojach po ich opuszczeniu. Dziś blisko 80% Polaków zdaje sobie sprawę, że oszczędzić energię i zmniejszyć emisję CO2 można poprzez wyminę żarówek na energooszczędne źródła światła. Świetlówki i energooszczędne halogeny, które zużywają do 80% mniej energii i świecą nawet przez 10 lat, a także są bardzo przyjazne zarówno dla środowiska jak i dla kieszeni.

Świadomość konieczności zamiany tradycyjnych żarówek, wzmogła dodatkowo dyrektywa Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że od 1 września 2009 roku zacznie się stopniowe wycofywanie nieefektywnych źródeł światła w krajach Unii Europejskiej. Pierwszy etap będzie miał miejsce już 1 września 2009 roku, kiedy wycofane zostaną żarówki 100 watowe i o większej mocy, a także wszystkie żarówki nieprzezroczyste. Rok później - żarówki 75W, w 2011 60W, a 1 września 2012 roku - żarówki 40- i 25 watowe. Najmniej wydajne halogeny (klasy C) będą wycofane w roku 2016.

Dzięki zastąpieniu tradycyjnych żarówek energooszczędnymi, ochronimy naszą planetę, a także domowe budżety. Aby lepiej zrozumieć konieczność rezygnacji z tradycyjnych żarówek, a także ułatwić nam przełączenie się na energooszczędne oświetlenie, firma Philips Lighting przygotowała dla nas portal internetowy www.philips.com/homelighting, na którym możemy dokładnie wyliczyć ile zaoszczędzimy wymieniając żarówkę na energooszczędny odpowiednik. Dla przykładu, jeśli w pokoju mamy wiszącą lampę z żarówką o mocy 100W, jej zamiennikiem może być świetlówka energooszczędna Philips Tornado 20W, która będzie dawała tyle samo światła, zużywając zaledwie 1/5 energii elektrycznej. Dodatkowo będzie ona działała nawet dziesięciokrotnie dłużej od swojej wycofanej poprzedniczki, co oznacza dla domowego budżetu oszczędność w wysokości ok. 300 złotych w ciągu całego czasu eksploatacji. Zakładając, że w każdym gospodarstwie domowym używamy średnio kilkunastu źródeł światła, wymiana żarówek na świetlówki energooszczędne daje łączne oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych na jedną rodzinę, nie wspominając o tym, jakie korzyści odniesie z tego powodu nasze środowisko.

Na portalu www.philips.com/homelighting, możemy dowiedzieć się także o najlepszych zamiennikach, możemy dokonać symulacji świetlnej pokoju, oświetlając go według naszego uznania górnym żyrandolem, kinkietami czy lampkami stołowymi. Na portalu znajdziemy także odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu światła na użytkownika, czy też zróżnicowania odcieni światła. Wybierając nowoczesne świetlówki znanych producentów możemy zapewnić sobie i swoim najbliższym światło przyjazne, delikatne, ciepłe i stonowane. Dzięki ich kształtom  nie zakłócamy estetyki oprawy. Identyczne z tradycyjnymi żarówkami energooszczędne kulki, świeczki czy grzybki, można  stosować zarówno w dużych, ozdobnych żyrandolach, jak i małych lampkach nocnych oraz kinkietach.  
Przełączmy się na ekologiczne zielone światło, tak by Dzień Ziemi był obchodzony na co dzień, a nie tylko raz w roku.
 

Źródło: budnet.pl
Autor: RedPen PR/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17358 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >