Jak przechowywać materiały budowlane w okresie zimowym?

Jak przechowywać materiały budowlane w okresie zimowym?

W okresie zimowym materiały budowlane są narażone na śnieg, niskie temperatury, deszcz i wilgoć. Tak niekorzystne warunki atmosferyczne mogą szybko doprowadzić do ich zniszczenia. Jeśli więc na placu budowy znajdują się niewykorzystane materiały budowlane, warto je skutecznie zabezpieczyć przed nadejściem zimy. W jaki sposób to zrobić? Jak je przechowywać w okresie zimowym? Poznaj sprawdzone sposoby. Czytaj dalej

 

Właściwe magazynowanie

Materiały budowlane powinny być magazynowane pod dachem, dzięki czemu zapobiegniemy niszczeniu materiałów pod wpływem padającego deszczu czy też zalegającego na nich śniegu. Nieosłonięta stal może zardzewieć, z kolei zaprawy, kleje, tynki, płynne hydroizolacje mogą zamarzać, a po rozmrożeniu tracić swoje właściwości. Podobnie negatywnie na śnieg, deszcz, wilgoć oraz zimno reagują styropian, chemia budowlana czy wełna mineralna. Dlatego też do ich przechowywania warto wykorzystać garaż, wiatę lub też budowany obiekt, jeśli został on już zadaszony.

 

Jak przechowywać materiały budowlane w okresie zimowym?

 

Czytaj również: Korzyści z wynajęcia deskowań

 

W przypadku dokonania zakupu materiałów w okresie jesiennym albo zimowym, to – jeśli jest taka możliwość – warto uzgodnić ze sprzedawcą, żeby ich odbiór nastąpił na wiosnę. Profesjonalna hurtownia materiałów budowlanych zazwyczaj „idzie na rękę” klientom, przechowując zakupiony już materiał przez zimowe miesiące.

 

Należy przy tym pamiętać, że ten sposób przechowywania pozwoli nie tylko zabezpieczyć materiały przed niekorzystnym oddziaływaniem śniegu czy deszczu, ale również ochroni je przed potencjalnymi złodziejami.

 

Odpowiednie składowanie

Poza przechowywaniem pod zadaszeniem, równie istotny jest właściwy sposób składowania materiałów. Przykładowo, dachówki cementowe i ceramiczne należy układać rzędami w 2-5 warstwach, w stosach liczących po ok. 250 sztuk każdy. Każda warstwa powinna być ułożona na dwóch listwach oraz oddzielona od innej drewnianymi przekładkami. Gąsiory ceramiczne powinny być ustawione pionowo na szerszym końcu. Co ważne, dachówkę oraz elementy dachowe należy zabezpieczyć folią na zimę.

 

Ceramiczne rury kanalizacyjne należy natomiast przechowywać w stosach o wysokości maksymalnej 1,2 metra. Każdy wyrób powinien być układany w pozycji leżącej, naprzemiennie kielichami.

 

Stolarka okienna i drzwiowa powinna być z kolei ułożona pionowo z dala od bezpośredniego działania promieni słońca i wysokich temperatur. Najlepiej, aby była ona ustawiona na styropianie, tekturze falistej albo innego typu materiale, który zabezpieczy krawędzie okien i drzwi przed zarysowaniem.

 

Czytaj również: Ytong, Porotherm czy Suporex? Poradzimy, co wybrać!

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15998 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 107

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >