Jak przeprowdzić renowację drewnianej elewacji samodzielnie?

Jak przeprowdzić renowację drewnianej elewacji samodzielnie?

Drewno na elewacji nadaje budynkom wyjątkowy charakter. Jednak aby dom zachował swój naturalny urok, należy zadbać o jego odpowiednią konserwację. W jaki sposób zadbać o drewniany dom zaprezentujemy wspólnie z pracownią stolarską Wióry Lecą. która podjęła się renowacji starej elewacji podczas majowych warsztatów w Ossolinie. Czytaj dalej

 

Ekipa z Wióry Lecą odnowiła budynek zlokalizowany w malowniczej miejscowości na Podlasiu. Ten klimatyczny dom to chata z warsztatem, sąsiadująca bezpośrednio z lasem. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję nie tylko samodzielnie zadbać o elewację obiektu, lecz także skonstruować stół, poznać tajniki renowacji mebli czy tapicerki.


 Zrób to sam: renowacja drewnianej elewacji

 

Przed rozpoczęciem prac nad odnowieniem elewacji konieczne jest usunięcie skutków korozji biologicznej i uzupełnienie ewentualnych ubytków. Wystarczy, że użyjemy specjalnej szpachlówki do drewna, aby uzyskać gładką, pozbawioną bruzd powierzchnię. Jeżeli zauważymy przebarwienia, powinniśmy zeszlifować je papierem ściernym.


Drewno, które nie było nigdy wcześniej malowane lub malowane bardzo dawno i pozbawione już powłoki, zabezpieczmy przed czynnikami biologicznymi. Wykorzystajmy do tego głęboko penetrujący impregnat gruntujący zawierający składniki biobójcze, taki jak Bondex Wood PreserverATC. Zwiększy on przyczepność nakładanych później preparatów i poprawi ich wydajność.


Jak przeprowdzić renowację drewnianej elewacji samodzielnie?

 

Czytaj również: Prace renowacyjne i uzupełnianie ubytków na elewacji - jakie środki zastosować?


Na warstwę wykończeniową, po wyschnięciu środka gruntującego, użyjmy produktów, które chronią przed niekorzystnym wpływem zmiennych temperatur, promieniowania UV czy wilgoci. Jeżeli deski są już mocno zszarzałe lub zniszczone, możemy zastosować wodorozcieńczalną farbę Bondex Renowacja. Tworzy ona kryjącą barwną powłokę  i umożliwia zmianę koloru także z ciemnego na jasny. Jeżeli wolimy gładką, satynową powłokę, wskazana będzie lakierobejca Bondex Satin Finish. Dobrą ochronę przed grzybami pleśniowymi, czynnikami atmosferycznymi i wodą zapewni również impregnat Bondex Strong Wood Protection.


Jak przeprowdzić renowację drewnianej elewacji samodzielnie?

 

Każdy z produktów dostępny jest w wielu atrakcyjnych kolorach. Jeżeli chcemy uzyskać naturalny efekt, zdecydujmy się na barwę najbardziej zbliżoną do tej naturalnej. Zawarty w preparacie pigment stanowi doskonałą ochronę przed zbyt szybkim szarzeniem powodowanym promieniowaniem słonecznym.


Jak przeprowdzić renowację drewnianej elewacji samodzielnie?

 

Czytaj również: Czyszczenie elewacji najprościej wykonać urządzeniem wysokociśnieniowym


Lakierobejcę Bondex Satin Finish dla większej wygody można nanosić metodą natryskową. Pamiętajmy, aby produkty do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna nakładać na suchą powierzchnię, w czasie kiedy nie jest ona wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. W przeciwnym wypadku nakładany środek będzie wysychał zbyt szybko, przez co tworzona powłoka nie osiągnie właściwej odporności i będzie mniej estetyczna. Dla optymalnego zabezpieczenia drewna powinniśmy pokryć je przynajmniej dwiema warstwami. Wówczas możemy być pewni, że ewentualne niedociągnięcia w malowaniu nie wpłyną na trwałość zabezpieczenia.


Źródło: publicon / budnet.pl
Chcesz coś przesłać? Jedziesz w trasę?

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17091 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 389

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >