Jak stosować impregnat do drewna?

Jak stosować impregnat do drewna?

Impregnaty są niezbędne, by zapewnić drewnu skuteczną ochronę. Bez nich drewniane powierzchnie, szczególnie użytkowane na zewnątrz, wkrótce zaczęłyby niszczeć i nadawałyby się już nie do renowacji, a wymiany! Przeczytaj, jak impregnować drewno oraz o czym pamiętać. Czytaj dalej

 

Drewno to trwały i wytrzymały materiał, o ile oczywiście zadbamy o jego skuteczne, prawidłowe zabezpieczenie. Nie powinniśmy pozostawiać go bez ochrony, inaczej szybko zauważymy, że chłonie wilgoć, paczeje, pęka czy zaczyna szarzeć. Produktem numer jeden, bez którego nie możemy się obejść, jest impregnat.

 

Po co nam impregnat do drewna?

Impregnaty to przede wszystkim wyroby, które działają „wewnętrznie”. Wnikają głęboko w strukturę drewna, penetrują ją. Dzięki temu są w stanie ją wzmocnić i ochronić, m.in. przed szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę i grzybów podstawczaków, oraz zapobiegać głębokiemu rozkładowi drewna. Co istotne, takie właściwości wykazują zarówno w przypadku nowego, surowego drewna, jak i zniszczonych, poddawanych renowacji powierzchni. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP.

 

Jak stosować impregnat do drewna?

 

Czytaj również: Farby antykorozyjne – jakie wybrać?

 

Kolejnym z zadań impregnatów jest zmniejszenie chłonności drewna. Dzięki temu podłoże potrzebuje mniejszej ilości produktów nawierzchniowych, takich jak: farby, lakiery czy lakierobejce.

 

Jak wybrać dobry impregnat?

Przed zakupem zapoznajmy się z kartą techniczną impregnatu. Kluczowe są właściwości produktu deklarowane przez producenta oraz zalecany zakres zastosowania.

Poza tym należy mieć na uwadze, że impregnat dobieramy do wyrobu nawierzchniowego, a nie odwrotnie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności decydujemy o sposobie wykończenia powierzchni, czyli wybieramy konkretny produkt do malowania czy lakierowania, a następnie kupujemy taki impregnat, jaki wskazano w karcie technicznej farby, lakieru, lakierobejcy lub oleju. Wyjątkiem są impregnaty powłokotwórcze, czyli „samowystarczalne” preparaty do impregnacji drewna oraz zabezpieczenia ich powierzchni.

 

Jak stosować impregnat do drewna?

Karta techniczna powinna być dla nas punktem odniesienia, również jeśli chodzi o metodę czy warunki, w których przeprowadzamy impregnację. Producent informuje nas w niej, jakich narzędzi należy użyć, jak aplikować wyrób oraz ilu warstw potrzeba, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. To często kwestia bardzo indywidualna, dlatego prace konserwacyjne czy renowacyjne zawsze zaczynajmy od dokładnej lektury karty.

 

Oto kilka najważniejszych zasad dotyczących impregnacji drewna:

  • Prace przeprowadzamy wyłącznie na prawidłowo przygotowanej powierzchni. Pamiętajmy, że impregnat powinien wniknąć w głąb drewna, w związku z czym z podłoża usuwamy wszelkie powłoki oraz zabrudzenia, osady czy plamy. W przypadku surowego drewna upewnijmy się, że jest ono suche i wysezonowane;
  • Warunki – najczęściej temperatura otoczenia od +8°C do +30°C oraz względna wilgotność powietrza poniżej 70%. Zbyt niska temperatura lub za duża wilgotność mogą spowolnić wysychanie wyrobu, z kolei za wysokie temperatury lub mała wilgotność – spowodować zbyt szybkie jego wysychanie. W konsekwencji w obu przypadkach zastosowanie wyrobu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów;
  • Wyrób rozprowadzamy dokładnie wzdłuż słojów drewna;
  • Po wyschnięciu pierwszej warstwy, a przed nałożeniem kolejnej możemy przeszlifować podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpylić.

 

Czytaj również: Ekologiczne rozwiązania i trend Zero Emission w chemii budowlanej

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15704 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 231

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >