Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

Bardzo często planując remont lub budowę od razu zakładamy, że niezbędna będzie pomoc ekipy fachowców. I często rzeczywiście tak jest, na przykład przy budowie fundamentów, czy rozbiórce starego dachu. Nakładanie nowoczesnych mas bitumicznych jest jednak czynnością, którą możemy wykonać sami. Wystarczy staranność, nieco smykałki do budowlanki i dokładne czytanie instrukcji! Czytaj dalej

 

Duży wybór

Jedną z największych zalet gotowych mas bitumicznych jest ich duży asortyment. Wśród produktów TECHNONICOL znaleźć można grunt bitumiczny MASTER. Służy on do gruntowania podłoża pod hydroizolacyjne pokrycia rolowane i powłokowe oraz zwiększa przyczepność materiałów do podłoża. Hydroizolacja do fundamentów MASTER stanowi wodoodporną warstwę zewnętrzną, która skutecznie chroni fundamenty przed wilgocią i wodą gruntową. 


Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

 

Masa bitumiczno-kauczukowa do dachów MASTER skutecznie chroni przed przeciekaniem i zwiększa żywotność dachu. Wygodny i wielofunkcyjny lepik na zimno przeznaczony jest do napraw pokryć z pap oraz klejenia materiałów na bazie bitumu do cegieł, betonu, metalu, drewna, ceramiki i innych rodzajów powierzchni. O uniwersalności preparatów mówi nam ekspert do spraw mas bitumicznych TECHNONICOL, Jacek Maciejczak:


Linia produktów MASTER przygotowana została z myślą o klientach detalicznych, którzy nie mają na co dzień styczności z profesjonalną chemią budowlaną. Co nie znaczy, że profesjonalny wykonawca prac budowlanych nie może skorzystać z tych produktów. Wręcz przeciwnie. Produkty firmy TECHNONICOL linii Master to łatwość aplikacji i skuteczność w działaniu.


Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta


Łatwość aplikacji

Wszystkie masy bitumiczne od TECHNONICOL są gotowe do użycia od razu po zakupieniu. Oczywiście przed zastosowaniem każdą z nich trzeba dokładnie wymieszać, ale jest to bardzo proste. Po tej czynności należy oczyścić powierzchnię, na której preparat będzie nakładany.


Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

 

Czytaj również: Jak wiele zastosowań podczas remontu domu ma lepik na zimno


Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór gruntu bitumicznego, będzie nam potrzebny pędzel, szczotka dekarska lub wałek. Preparat nakłada się jedną warstwą, powinien on schnąć nie dłużej niż 12 godzin. To, że jest suchy rozpoznamy po tym, że posmarowana nim powierzchnia nie jest już lepka. Zastosowanie gruntu stanowi postawę do kolejnego kroku, na przykład nałożenia hydroizolacji fundamentów. Tę z kolei zaleca się aplikować w dwóch warstwach, w odstępach czasowych wynoszących maksimum 12 godzin. Do nałożenia preparatu wystarczy nam szpachelka lub szczotka dekarska.


Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

 

Grunt bitumiczny to także doskonały podkład pod preparat do konserwacji pokryć dachowych. W przypadku starego, lekko spękanego pokrycia dachowego wystarczy nałożyć za pomocą szpachelki, szczotki dekarskiej lub metodą wylewania i poziomowania jedną warstwę nie grubszą niż 1,2mm tak aby szczelnie pokryła całą uszkodzoną powierzchnię i zalała wszystkie spękania. Tak powstałą jednolitą warstwę trzeba zabezpieczyć przed promieniowaniem UV za pomocą posypki papowej lub ochronnej masy bitumiczno-aluminiowej TECHNONICOL № 57. Proste jest także nakładanie lepiku na zimno. Po zagruntowaniu powierzchni preparat nakłada się szpachelką na grubość około 0,5-1mm. Najwygodniej jest robić to szczotką dekarską, pacą albo szpachlą. Po kilku minutach od nałożenia dobrze jest lekko docisnąć lepik, dzięki czemu zwiększy on swoje właściwości wiążące. Główne zasady, których należy się trzymać w przypadku każdego z produktów, wymienia Jacek Maciejczak:


Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

 

Czytaj również: Bitumiczna, dwuskładnikowa masa uszczelniająca odporna na działanie czynników atmosferycznych


Podstawą poprawnego wykonania remontu jest dobrze przygotowane podłoże. Powierzchnie powinny być suche, nośne, odtłuszczone i pozbawione luźnych elementów. Następną zasadą jest zastosowanie produktu zgodnie z przeznaczeniem i opisem. Te zasady pozwolą każdemu wykonać prace dokładnie a przede wszystkim skutecznie, niezależnie od jego poziomu doświadczenia.


Jak używać mas bitumicznych w pracach budowlanych - zapytaliśmy eksperta

Kwestie bezpieczeństwa

Niezależnie od wybranego preparatu należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa: rękawicach ochronnych, dobrej wentylacji pomieszczenia i unikaniu kontaktu roztworu ze skórą i oczami. Nie wolno stosować preparatów blisko otwartego źródła ognia.

 Źródło: Communication Lab / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Elewacja domu Liczba postów: 41 Grupa: Budowa i re... Ja zastanawiam się nad kamieniem jednostronnie ciętym. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Mój znajomy zamówił właśnie taki kamień od firmy www.kopalnia-jenkow.pl....
  • Najbardziej popularne materiały budowlane Liczba postów: 59 Grupa: Budowa i re... Myślę, że podczas budowy będziesz potrzebował m.in. zaprawy gipsowej, taśm, sylikonu, farb oraz wielu innych materiałów budowlanych. Ja wszystkie potrzebne prod...
  • Pomoc prawna w sprawie rozbudowy domu Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Właśnie dlatego warto wybrać specjalistów którzy dość sprawnie się z tym problemem uporają.
  • zakup rusztowania Liczba postów: 145 Grupa: Firmy budow... Możesz zainteresować się także rusztowaniem modułowym Stalkol 780 od firmy www.stalkol.com . Jest bardzo lekkie, wytrzymałe i szybkie w montażu. Posiada także z...
  • wentylacja - jaka firma? Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... Akurat jeżeli chodzi o usługi związane z instalacją wentylacji w domu czy wykończeniem wnętrz, to zapraszamy również do nas na www.Cvolec.pl

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15930 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >