Jakie aspekty po zmianie warunków technicznych są najważniejsze podczas renowacji lub budowy domu?

Jakie aspekty po zmianie warunków technicznych są najważniejsze podczas renowacji lub budowy domu?

Kierunki, w których podąża rynek budowlany, wyznaczane są poprzez wieloletnie analizy i badania. Na aktualne trendy dotyczące nieruchomości ma również wzrost świadomości projektantów i inwestorów w zakresie zrównoważonego budownictwa. Czytaj dalej

 

Lockdown, przymusowa izolacja oraz dystans społeczny sprawiły, że zdecydowaną część swojego czasu spędzaliśmy w domach, przyglądając się im i podejmując decyzję o przeprowadzeniu mniejszych lub większych renowacji.

 

Jakie aspekty po zmianie warunków technicznych są najważniejsze podczas renowacji lub budowy domu?

 

- Zamknięci w domach zaczęliśmy dostrzegać pewne braki lub błędy budowlane, które zaczęły nam  przeszkadzać. Pandemia pokazała, że inwestorzy potrzebują lepszych rozwiązań zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i energetyczności oraz ekologii. Materiały izolacyjne Thermaflex dostosowane są zarówno do nowych inwestycji, jak i renowacji, gwarantując pełnię swoich właściwości izolacyjnych – dodaje Karolina Król, koordynator z firmy Thermaflex.

 

W nowym roku – z nowymi warunkami

Głównym determinantem zmian, które zajdą w najbliższym czasie w branży budowlanej, są nowe Warunki Techniczne, które weszły w życie 1 stycznia. Nowo obowiązujące prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Zakłada ono między innymi, że do budowy nowych obiektów trzeba będzie stosować materiały izolacyjne jedynie o bardzo dobrej wartości współczynnika przewodzenia ciepła ʎ  (lambda).

 

Jakie aspekty po zmianie warunków technicznych są najważniejsze podczas renowacji lub budowy domu?Fot. Thermaflex

Czytaj również: Dom i otoczenie domu bezpieczne dla małych dzieci - na co powinniśmy zwrócić uwagę projektując dom?

 

- Odpowiedzialność za wybór odpowiednich materiałów spadnie na inwestorów, którzy będą musieli dokładnie sprawdzić produkty, które zostaną użyte podczas remontu lub budowy domu. Efektem wprowadzonych zmian ma być proekologiczne podejście do budownictwa oraz powstawanie wyłącznie energooszczędnych obiektów – mówi Karolina Król, koordynator z firmy Thermaflex.

 

Jakich rozwiązań będziemy szukać?

Biorąc pod uwagę zmiany prawne oraz postęp technologiczny widoczny wśród producentów rozwiązań budowlanych, od roku 2021 główny nacisk podczas wyboru materiałów izolacyjnych kładziony będzie na jakość i certyfikację dostępnych rozwiązań.

 

- Budownictwo ekologiczne staje się pewną normą, a nie tylko wybiórczym i krótkotrwałym trendem. Obecnie na rynku budowlanym najczęściej poszukiwanymi rozwiązaniami są produkty zgodne z wymaganiami środowiskowymi oraz wpisujące się w wymagania certyfikacji LEED oraz BREEAM. Są to dwa najpopularniejsze systemy certyfikacji energetycznej, które przyznawane są tylko tym obiektom, do których stworzenia wykorzystano najwyższej jakości, energooszczędne rozwiązania. Głównym kierunkiem rozwoju jest natomiast budownictwo zrównoważone, które opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach produktowych posiadających deklarację EPD, szczegółowo opisującą oddziaływanie produktu na środowisko oraz potwierdzenie, że podlegają one w całości procesowi recyclingu. Każdy produkt, który chce otrzymać deklarację środowiskową (EPD - Environmental Product Declaration), musi zostać poddany pełnej obserwacji podczas całego swojego cyklu życia – dodaje Karolina Król, koordynator z firmy Thermaflex.

 

Jakie aspekty po zmianie warunków technicznych są najważniejsze podczas renowacji lub budowy domu?Fot. Thermaflex

Czytaj również: Jak skutecznie pozbyć się gruzu po remoncie?

 

Nie bez znaczenia są materiały przyjazne środowisku, z których powstają nowoczesne rozwiązania izolacyjne. Jednym z takich surowców jest pianka poliolefinowa, która zapewnia wysoką jakość izolacji i w pełni nadaje się do recyclingu. Do produktów, które odpowiadają współczesnym wymaganiom prawnym i środowiskowym, należy między innymi rodzina produktów ThermaSmart PRO od Thermaflex - firmy dostarczającej trwałe, nienaruszające równowagi ekologicznej i przyjazne dla środowiska rozwiązania. ThermaSmart PRO to otuliny i maty o bardzo dobrym współczynniki przewodzenia ciepła ʎ (lambda), które posiadają certyfikat Cradle to Cradle Bronze, czyli „od kołyski (ponownie) do kołyski”. Oznacza to, że w każdej chwili mogą zostać poddane recyklingowi i zawrócone do ponownej produkcji, nie tracąc przy tym swoich dotychczasowych właściwości oraz ograniczając ilość odpadów budowlanych i tym samym wpisując się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Dobra izolacja, czyli jaka?

Współczesne produkty do izolacji powinny być przede wszystkim bezpieczne, gwarantować skuteczną ochronę przed stratami energii cieplnej oraz stanowić barierę przeciwko kondensacji pary wodnej. Na tej bazie możliwe jest stworzenie zdrowej przestrzeni. Nowoczesne budownictwo, które z założenia w przyszłości ma stać się zeroenergetyczne, samowystarczalne lub pasywne, będzie opierać się na rozwiązaniach oferujących najwyższą jakość oraz zaawansowaną technologię.

 

- Dobra izolacja to taka, która jest wydajna przez cały okres jej użytkowania, pozwala ograniczyć starty ciepła do minimum i zapewniać ochronę przed skraplaniem się wilgoci. Izolacja każdego systemu – zarówno grzewczego, sanitarnego, chłodniczego, jak i wentylacyjnego – powinna być wytrzymała na ewentualne uszkodzenia i pracę w różnych warunkach. Wszystkie izolacje Thermaflex gwarantują maksymalną ochronę cieplną, jak również barierę antykondensacyjną. Rodzina produktów ThermaSmart PRO odpowiada wymaganiom zielonego budownictwa. Jest to kompletne rozwiązanie izolacyjne dla instalacji HVAC wykonane z najwyższej jakości pianki poliolefinowej o zamkniętej strukturze komórkowej. Nasze produkty gwarantują niezawodne działanie we wszystkich aspektach, począwszy od efektywności izolacyjnej, a skończywszy na bezpieczeństwie i dobrym oddziaływaniu na środowisko – dodaje Karolina Król z firmy Thermaflex.

 

Kierunek, który obrało współczesne budownictwo, jest wynikiem rygorystycznego prawa oraz zmieniającej się świadomości konsumentów. Wszystko wskazuje na to, że od roku 2021 w Polsce będzie powstawać więcej zrównoważonych, ciepłych i ekologicznych obiektów.

Źródło: GutPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • wesele w plenerze Liczba postów: 82 Grupa: Firmy budow... Cześć! Właśnie wychodzę za mąż. Chciałabym, aby to nie był zwykły dzień, lecz uroczystość, która pozostanie w pamięci każdego uczestnika. Zastanawiam się nad f...
  • Śmiałe zestawienia kolorów drzwi wewnętrznych Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... To wnętrze na ostatnim zdjątku jest bardzo mdłe, czy nie uważacie tak samo jak ja? No dziwne, a drzwi bardzo ładne :)
  • Wymiana okien Liczba postów: 9 Grupa: Moja budowa Sama zanim jeszcze zdecyduję się na zakup jakichś konkretnych produktów, staram się możliwie jak najwięcej do wiedzieć na ich temat. Masa cennych informacji na....
  • Nowoczesne maszyny na rynku rolniczym Liczba postów: 209 Grupa: Budowa i re... Gdyby maszyny się popsuły to warto udać się do profesjonalistów, którzy je wyremontują ;) Ja bardzo polecam https://www.martech-hs.pl/
  • Wentylacja Liczba postów: 56 Grupa: Firmy budow... Wykonanie wentylacji wolałem powierzyć stosownym specjalistom, aby śmigała jak należy. Dlatego wybór padł na ekipę https://santier.pl/wentylacja/ . Zadanie zrea...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17226 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 198

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >