Jakie są rodzaje piasku do tynków

Jakie są rodzaje piasku do tynków

Tynk to warstwa z zaprawy lub gipsu pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów, zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem tynku jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych, ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń, ogniem, oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku. Czytaj dalej

 Tradycyjne tynki wykonuje się jako jedno, dwu lub trójwarstwowe. Współczesne tynki zapewniają ochronę ścian budynków wykonanych w różnych technologiach. Umożliwiają także osiągnięcie dowolnego zamierzonego efektu plastycznego elewacji.

 Piasek stosowany do zapraw budowlanych jest kruszywem drobnoziarnistym. W zależności od średnicy ziaren wyróżnia się dwie odmiany piasków:

 

–  o ziarnach średnicy do 2 mm 

–  o ziarnach średnicy do 1 mm

 

 

Czytaj również: Jaki żwir do tynków?

 

 W każdej odmianie, zależnie od zawartości pyłów i zanieczyszczeń, rozróżnia się  kolejne dwa gatunki. Mniej pyłów i zanieczyszczeń ma piasek gatunku pierwszego. Piaski dzielą się również na dwie klasy: piaski naturalne (zwykłe i kruszone) pochodzenia polodowcowego lub rzecznego, oraz piaski łamane ze skał, na przykład granitowych. Niezależnie od źródła pochodzenia każdy piasek czy grys, przewidziany do stosowania w zaprawie, powinien być płukany. Proces ten ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, które w istotny sposób obniżają jakość zaprawy. 

 Jeśli chodzi o optymalne uziarnienie piasku w poszczególnych warstwach tynku, to polska literatura techniczna zaleca:

 

-pierwsza warstwa (obrzutka) 2 do 1 mm

-druga warstwa (narzut) 1 do 0,5 mm

-trzecia warstwa (gładź) 1 do 0,25 mm

 

 

 W zależności od rodzaju podłoża i kategorii tynku jego grubość waha się od 10 do 20 mm.Najpopularniejsze i bardzo często przygotowywane na placu budowy są tynkarskie zaprawy cementowo-wapienne. Robi się z nich trójwarstwowe tynki wewnętrzne i zewnętrzne. Tynki cementowo-wapienne wykonuje się z cementu portlandzkiego lub portlandzkiego z dodatkami klasy 32,5 lub 42,5, piasku i wapna hydratyzowanego. Im drobniejszy piasek, tym gładsza jest powierzchnia tynku. Do ostatecznej warstwy tynku, gładzi, najlepiej dodać bardzo drobny piasek o ziarnach średnicy 0,25-0,5 mm. Jeśli tynk ma mieć chropowatą powierzchnię, do zaprawy dodaje się kruszywo o nieco większych ziarnach, średnicy do 4 mm, czyli gruby piasek i drobny żwir.

 

Czytaj również: Z czego zrobić elewację domu?


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19164 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 283

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >