Jakim środkiem chronić  drewniane blaty kuchenne przed  plamami i zniszczeniem

Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

Święta, święta i po świętach – a przed nami jeszcze całonocne karnawałowe imprezy. Zastanawiasz się, jak Twoje drewniane blaty wytrzymają te kuchenne rewolucje i towarzyskie oblężenie? Oto krótki poradnik, jak najlepiej zabezpieczyć drewno przed niechcianymi niespodziankami w postaci plam z wina, a nawet śladów po... tańcach na stole. Poznaj produkty zaprawione w kuchennych bojach – oleje i lakiery do blatów. Czytaj dalej

 

Białe ślady na blacie po odstawieniu gorących naczyń w ferworze szykowania sylwestrowych potraw, rozlane wino podczas karnawałowej imprezy czy ornamenty z mazaków i kleju po tworzeniu kartek i ozdób z najmłodszymi – lista wpadek, które mogą przydarzyć się w trakcie noworocznych przygotowań jest długa i każdego miłośnika drewna może przyprawić o skok adrenaliny. Na szczęście jest sposób, żeby naszym blatom ta świąteczna gorączka uszła... całkiem na sucho.

 

Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

 

Po pierwsze – chronić 

Debata kuchenna, czym lepiej zabezpieczać drewno ma swoją długoletnią tradycję i jeszcze bardziej zagorzałych zwolenników. Zarówno olej jak i lakier posiadają swoje unikalne zalety – lakier jest trwalszy i łatwiejszy w pielęgnacji, olej pozwala zaś zachować naturalnie ciepły 'dotyk' drewna, co jest szczególnie istotne, gdy jesteśmy miłośnikami stylu rustykalnego czy scandi. Różnice pojawiają się także w kwestii miejscowej naprawy ewentualnych ubytków, która jest znacznie prostsza przy wariancie olejowanym. Co jednak najważniejsze – aplikacja każdej z tych substancji stoi na straży nienagannego wyglądu powierzchni, chroniąc blat przed wszystkim, co może go spotkać w czasie karnawału. Teraz jedynie pozostaje nam zdecydować, do której grupy należymy – sympatyków blatów olejowanych, czy lakierowanych. Podpowiedzią tutaj może być styl życia, jaki prowadzimy i osobowość domowników, którzy z blatu korzystają na co dzień.

 

Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

 

Dla szukających rozwiązań do zadań specjalnych – Lakier do blatów kuchennych V33

Jeśli nasze życie towarzyskie cechuje wybujały temperament, a my sami lubimy szybkie efekty – naszym sprzymierzeńcem okaże się lakier. - Można go nakładać niemalże od ręki na szerokie spektrum powierzchni – drewno surowe, laminowane, malowane a nawet już wcześniej lakierowane. Powierzchnia lakieru utwardza się również w krótszym czasie i uzyskuje niebywałą odporność – na plamy, zatłuszczenie oraz ciepło nawet do 100C – podpowiada Dawid Antczak ekspert marki v33.

 

W praktyce oznacza to, że możemy się zapomnieć podczas gotowania i odstawić na chwilę garnek na blat, rozlane wino podczas imprezy nie będzie już tragedią, a ten jeden znajomy, który zawsze siada na stole –  nie zarysuje go tak łatwo guzikiem lub kluczami.

 

Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

 

Czytaj również: Farba do malowania i renowacji grzejników, i domowych urządzeń AGD

 

Choć twarda powłoka lakieru nieco lepiej chroni blat przed uszkodzeniem, to ewentualne „wypadki przy pracy” nieco trudniej zatuszować. Rysy powstałe na lakierze z biegiem czasu ciemnieją i stają się coraz bardziej widoczne. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia! Wystarczy zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru i nałożyć nową, co w wielu przypadkach właściwie rozwiązuje problem.

 

Dla miłośników natury o spokojnym usposobieniu – Olej do blatów kuchennych V33

Po drugiej stronie kuchennych osobowości i temperamentów są zwolennicy oleju. Jego największa zaleta? Blat zabezpieczony tym sposobem pozwala zachować ciepło drewna i nie oddziela od jego naturalnej faktury. Minus? Żeby olej zadziałał i stworzył warstwę ochronną, musi być nanoszony na surowe drewno – czyli musimy być zdecydowani od razu i... na 100%. Zmiana wyboru na inną powłokę – np. na lakier będzie wymagała usunięcia całej nasyconej warstwy, prowadząc do zmniejszenia grubości blatu nawet o kilka milimetrów.


Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

 

Czytaj również: Jakim środkiem chemicznym najszybciej usuniemy starą powłokę malarską?

 

Sama aplikacja wymaga również nieco więcej czasu i uwagi – należy bowiem poczekać, aż preparat się wchłonie oraz utwardzi, a  powłokę należy odświeżać 1-3 razy w roku. Brzmi wymagająco. Czy jest jakaś rekompensata? Olej odżywia oraz impregnuje drewno i odwdzięcza się łatwością w utrzymaniu i renowacji. Jeśli cokolwiek się wydarzy – wystarczy miejscowo zeszlifować zabrudzoną warstwę i wetrzeć olej ponownie. Jeśli więc rytm naszego życia jest wolniejszy i bardziej cenimy sobie długie rozmowy przy stole niż tańczenie na nim, olej w zupełności wystarczy. Drewno jest chronione przed plamami z kawy, wina i większością mechanicznych uszkodzeń.


Praktycznie i bezpiecznie – przed imprezą i po imprezie

Oba preparaty dostępne w ofercie V33 są niezwykle bezpieczne – zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością zgodnie z normą europejską ENV 1186 część 1, 2 i 3, więc możemy bez obaw kłaść na nich produkty spożywcze i przygotowywać nasze ulubione potrawy, a dzięki powłokom ochronnym mamy pewność, że większość zabrudzeń powstałych w ciągu wieczoru i nocy usuniemy bez najmniejszego problemu – wystarczą do tego w zupełności miękka ściereczka i woda z delikatnym detergentem.


Jakim środkiem chronić drewniane blaty kuchenne przed plamami i zniszczeniem

 

Z taką wiedzą wniosek nasuwa się sam – nie ma na co czekać! Już teraz można zapewnić blatom bezpieczną przyszłość i podarować im kolejny rok w dobrej formie.

 

Źródło: Tower Communications / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15885 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 147

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >