Kilka podpowiedzi ekspertów na temat źródeł energii w domach - co wybrać?

Kilka podpowiedzi ekspertów na temat źródeł energii w domach - co wybrać?

Energia cieplna, służąca do ogrzewania pomieszczeń, a także wody użytkowej, stanowi zwykle największą część całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku. Może ona być produkowana i dostarczana do budynku z wykorzystaniem różnych metod i źródeł – odnawialnych lub nieodnawialnych. Jakie źródło energii cieplnej, a w związku z tym również urządzenie grzewcze, wybrać do swojego domu? Czytaj dalej

 

Źródła energii cieplnej dzielą się na odnawialne, mające zdolność do samoregeneracji, i nieodnawialne. Wśród źródeł odnawialnych wyróżniamy m.in. energię wodną, słoneczną, wiatrową, geotermalną, a także biomasę. Nieodnawialne źródła energii cieplnej obejmują zaś surowce mineralne, takie jak: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa i gaz. Które z tych źródeł pozwoli na faktyczne zmniejszenie kosztów ogrzewania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia idealnego?


Kilka podpowiedzi ekspertów, które źródło energii cieplnej wybrać

 

Bezpieczeństwo urządzeń gazowych

To bardzo efektywna metoda ogrzewania budynku w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi. Technologia spalania gazu ziemnego, szczególnie w nowoczesnych kotłach kondensacyjnych, pozwala najlepiej wykorzystać energię cieplną. Co istotne, spalanie gazu jest czyste, nie powoduje powstawania sadzy czy popiołu, a zatem emisja szkodliwych substancji jest mniejsza niż w przypadku spalania węgla. Gaz jest przez to uważany za najbardziej ekologiczne paliwo kopalne.

 

Nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne spełniają surowe normy bezpieczeństwa, gwarantujące właściwe działanie urządzeń. Należy jednak regularnie poddawać je przeglądom technicznym – pozwala to uzyskać długoterminowe bezpieczeństwo i sprawność urządzenia. Niektóre z oferowanych urządzeń mają funkcję przypominania o terminach przeglądu. Powiadamiają o konieczności przeprowadzenia czynności serwisowych i możliwych źródłach zakłóceń, a nawet zgłaszają je wykonawcy pocztą elektroniczną lub SMS-em – mówi Artur Gmochowski, doradca techniczny Vaillant.

 

Aby ogrzewanie domu za pomocą gazu było możliwe, budynek musi spełniać kilka podstawowych kryteriów, wśród których znajdują się przyłączenie do instalacji gazowej, a także posiadanie systemu odprowadzania spalin. 

 

Niższe koszty ogrzewania przy wykorzystaniu energii słonecznej

Słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii, dostępnym praktycznie bez ograniczeń. Dostarcza ziemi 960 miliardów kilowatogodzin dziennie. Energia słoneczna jest obecnie wykorzystywana w gospodarstwach domowych na dwa różne sposoby:

 

  • w technice grzewczej służy do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania ogrzewania,

  • w ogniwach fotowoltaicznych jest wykorzystywana do przetworzenia promieniowania słonecznego w elektryczność. 

 

Kilka podpowiedzi ekspertów, które źródło energii cieplnej wybrać

 

Czytaj również: Ogrzewanie w domku jednorodzinnym - jak można zmniejszyć wydatki

 

Jednym ze sposobów wykorzystywania energii słonecznej jest zastosowanie kolektorów słonecznych, które przetwarzają ją na energię cieplną. Płaskie kolektory płytowe dostępne w naszej ofercie zamieniają do 85% docierającego do nich promieniowania słonecznego w energię cieplną. W zależności od modelu stosuje się je do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub do wspomagania instalacji grzewczej budynku – wyjaśnia Artur Gmochowski. 

 

Jak działają kolektory? Głównym elementem kolektora płaskiego jest czarny absorber. Powłoka absorbera jest zaprojektowana tak, aby pochłaniała jak najwięcej promieniowania i odbijała jak najmniejszą ilość energii. Pochłonięta energia jest przenoszona do nośnika ciepła krążącego w rurkach przytwierdzonych do absorbera – dodaje ekspert z firmy Vaillant.

 

Korzystanie z tego typu energii wymaga przeznaczenia odpowiedniej powierzchni do montażu kolektorów słonecznych. Należy również pamiętać o tym, by w miarę możliwości kolektory posiadały ekspozycję południową, a także miały dostęp do słońca przez cały dzień.

 

Energia z ziemi i powietrza 

Grunt również może być zasobnikiem energii cieplnej. Z jej pokładów można korzystać m.in. dzięki gruntowej pompie ciepła i kolektorom poziomym, ułożonym w formie pętli grzewczej na głębokości 1,5 m, na której temperatura jest niemal stała przez cały rok.

 

Ciepło można pozyskiwać również dzięki sondzie geotermalnej (pionowej). Energia geotermalna jest pozyskiwana wówczas za pomocą specjalnych sond gruntowych, które mogą sięgać nawet do 100 metrów w głąb ziemi. Temperatura w miejscu instalacji kolektora gruntowego jest stała przez cały rok i wynosi około 5‒10°C. Korzystanie z energii geotermalnej może wymagać jednak uzyskania specjalnych zezwoleń.  

 

Pompy ciepła wykorzystują również energię zgromadzoną w wodach gruntowych, których temperatura jest stała, niezależnie od sezonu i temperatury powietrza na zewnątrz. Aby pobierać ciepło z wód gruntowych, konieczne jest jednak wybudowanie studni, w której znajdzie się woda o niskiej zawartości minerałów i wapienia.


Kilka podpowiedzi ekspertów, które źródło energii cieplnej wybrać

 

Czytaj również: Czym się różnią panele fotowoltaiczne od solarnych? Na które rozwiązanie się zdecydować?

 

Pompy ciepła mogą wykorzystywać do ogrzewania domu także energię zawartą w powietrzu. Pozwala to na swobodny i bezpłatny dostęp do źródła energii bez potrzeby wykonywania odwiertów. Montaż tego typu instalacji jest szybki i prosty. Instalacja takiej pompy nie wymaga ponadto pozyskiwania zezwoleń. Jeśli decydujesz się na wybór tego typu urządzenia, musisz przygotować jedynie miejsce na parceli na zamontowanie jednostki zewnętrznej. 

 

Niezależnie od rodzaju pompy ciepła działają efektywnie nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Energię cieplną potrzebną w domu w 75% pobierają bezpośrednio z otoczenia. Jedynie pozostałe 25% to energia elektryczna zasilająca sprężarkę. W pompach ciepła można wykorzystać trzy różne źródła energii, zależnie od zastosowanej technologii: energię gruntu, powietrza lub wód gruntowych – mówi Artur Gmochowski, doradca techniczny Vaillant.

 

Ogrzewanie domu prądem – kiedy to się opłaca? 

Ogrzewanie energią elektryczną może zdać egzamin jako uzupełnienie innych sposobów ogrzewania. Energię elektryczną charakteryzuje bowiem niska efektywność. Spalanie paliw kopalnych w celu wytworzenia energii elektrycznej wiąże się ze stratami w przemianie energii. Ponadto jej znaczna część jest tracona w trakcie przesyłu w sieci energetycznej. Oznacza to, że zużycie energii pierwotnej jest wyższe w porównaniu ze zużyciem w domowej instalacji ogrzewania. Nie zaleca się zatem długoterminowego korzystania z energii elektrycznej do ogrzewania stale zamieszkanego budynku.

 

Na rynku jest wiele urządzeń elektrycznych służących do ogrzewania pomieszczeń, m.in. piece akumulacyjne, termowentylatory, grzejniki konwektorowe i promienniki ciepła. Grzejniki i promienniki są urządzeniami bezpośredniego ogrzewania, które natychmiast oddają ciepło do otoczenia. Piece akumulacyjne pozwalają korzystać z tańszej energii, dostępnej jednak w określonych godzinach. Metodą pozwalającą wykorzystać energię elektryczną i zredukować jednocześnie koszty eksploatacji jest zastosowanie pomp ciepła. Dzięki temu z jednej kWh energii elektrycznej otrzymamy 4, a czasem nawet 5 kWh ciepła. W ten sposób za ogrzanie domu zapłacimy 4-5 razy mniej niż w przypadku grzejników konwektorowych czy promienników – wyjaśnia ekspert Vaillant.

 

Korzystanie z energii elektrycznej wymaga jedynie przyłącza do sieci energetycznej lub własnego źródła zasilania. 

 

Olej opałowy jako optymalne paliwo w instalacji grzewczej

Olej ma wysoką wartość opałową w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi. Spośród popularnych nośników energii olej opałowy cechuje się jednak największą zmiennością ceny. W związku z tym, wybierając ten rodzaj nośnika energii, warto stosować kocioł o najwyższej sprawności, by ograniczyć koszty eksploatacji instalacji. Inaczej nagły wzrost ceny w połączeniu z wysokim zużyciem paliwa może nas niemile zaskoczyć.

 

Olej opałowy w codziennej produkcji energii jest wykorzystywany m.in. przez kocioł olejowy kondensacyjny, którego montaż zaleca się zarówno w nowych budynkach, jak i przy termomodernizacji.

W tego typu nowoczesnych urządzeniach, takich jak kocioł olejowy kondensacyjny VKO icoVIT/3 exclusive z oferty marki Vaillant, ciepło kondensacji jest w całości zużywane do ogrzewania, co pozwala osiągnąć najwyższy fizycznie możliwy wskaźnik sprawności normatywnej wynoszący do 99% (Hs) lub 105% (Hi). Dla użytkownika oznacza to znaczne oszczędności wydatków na energię. Urządzenie można połączyć z odpowiednim zasobnikiem ciepłej wody użytkowej i układem wentylacji z odzyskiem ciepła – podkreśla Artur Gmochowski, doradca techniczny Vaillant. 

 

Magazynowanie oleju wymaga jednak specjalnego zbiornika zapewniającego ochronę przed pożarem i zalaniem. Potrzebna jest także spora powierzchnia na składowane paliwo. Warto również zadbać o termoizolację budynku dla ograniczenia zużycia paliwa.

 

Przed wyborem urządzenia grzewczego warto dokonać analizy wielu czynników, które finalnie mogą pozwolić nie tylko na dłuższą żywotność urządzenia, ale również oszczędności finansowe. Sprawdź infografikę przygotowaną przez ekspertów Vaillant, aby poznać zalety poszczególnych źródeł ciepła.


Źródło: They PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 60 Grupa: Moja budowa W przypadku monitoringu to ze swojej strony polecam zwrócić uwagę na model KZ5 na który również postawiliśmy w naszej firmie. Jest to wersja obrotowa także pozw...
  • Moskitiery chroniące dom przed owadami Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Jak myślicie, czy moskitiery mają wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniach?
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 43 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza i wykorzystywania go do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Działa poprzez przepuszczanie...
  • Logistyka Liczba postów: 36 Grupa: Moja budowa Wymiana danych w czasie rzeczywistym między partnerami biznesowymi jest fundamentem sprawnego łańcucha dostaw. Dzięki technologiom takim jak IoT i blockchain, m...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19129 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 352

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >