Konserwacja i pielęgnacja okien

Konserwacja i pielęgnacja okien

Nowoczesne okna z PCW lub drewna – z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną – to w Polsce już standard. I choć praktycznie każdy nowy budynek i większość remontowanych takie okna posiada, próżno szukać użytkowników, którzy potrafią je właściwie pielęgnować. Czytaj dalej

Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak ich unikać, wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

 „Czyszczenie okien wydaje się nam zajęciem banalnie prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy. Tymczasem sposób pielęgnacji nowoczesnej stolarki różni się od tego, do którego przywykliśmy przez lata, używając drewnianych okien starego typu. Najczęstszymi „grzechami”, które popełniamy są: czyszczenie okien niewłaściwymi środkami, traktowanie okucia jako bezobsługowego oraz zanieczyszczenie okucia podczas prac remontowych”, mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

 

Nowoczesne okna drewniane w  niczym nie przypominają stolarki, którą znamy z przeszłości, więc wymagają także odmiennej pielęgnacji

Fot. Winkhaus

 

Czyszczenie okien niewłaściwymi środkami

Odpowiednio dobrane środki to podstawa właściwej pielęgnacji stolarki okiennej. Niestety wiele osób czyści profile z PCW popularnymi środkami stosowanymi np. do glazury łazienkowej (takimi jak mleczka o zasadowym PH itp.). Pozwalają one wprawdzie szybko wyczyścić profil, ale jednocześnie poważnie uszkadzają powłokę antykorozyjną okucia, które przecież odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie okien. Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus wyjaśnia: „Do czyszczenia okien w żadnym wypadku nie można stosować środków agresywnych (zasadowych lub kwasowych), a tylko produkty o neutralnym PH, nie rysujące powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji profili, a także środki do konserwacji okien drewnianych, które mają neutralne PH. Produkty te nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie ochronną powłokę, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni”.

Raz do roku elementy ryglujące trzeba nasmarować specjalnym olejem do konserwacji okuć

Fot. Winkhaus

 

Traktowanie okucia jako bezobsługowego

Mechanizm okucia w oknach wykonanych z PCW wymaga sporadycznego smarowania miejsc, w których znajdują się ryglowania, specjalnym olejem do okuć. Niewiele osób o tym pamięta, a tymczasem mechanizm regularnie smarowany funkcjonuje bez zarzutu przez wiele lat. „Punkty ryglowania okucia warto przynajmniej raz w roku, np. przy wiosennym czyszczeniu, smarować specjalnym olejem, który zapewnia płynne i ciche funkcjonowanie mechanizmu”, mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus. „W sklepie internetowym firmy Winkhaus można zaopatrzyć się w olej do smarowania ruchomych części okucia okiennego, dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem. Olej ten pozostawia powłokę ochronną, zapobiega również głośnej pracy okucia”, dodaje ekspert firmy Winkhaus. 


Zestaw pielęgnacyjny ułatwi nam dbanie o okna

Fot. Winkhaus


Zanieczyszczenie okuć podczas prac remontowych

Okna i okucia ubrudzone kurzem, pyłem czy gipsem to duży problem podczas każdego większego remontu czy budowy domu. Niestety, takie zanieczyszczenia nie tylko uniemożliwiają prawidłowe działanie mechanizmu, ale także - w połączeniu z wilgocią - mogą powodować rdzewienie metalowych elementów okucia. Jak uniknąć takiego problemu? „Zanim przystąpimy do prac remontowo-budowlanych, należy koniecznie zabezpieczyć okna np. okrywając je folią. Pozwoli to nam uniknąć zanieczyszczeń, a tym samym – poważniejszych usterek. Kiedy jednak zdarzy się, że okna ulegną zabrudzeniu, trzeba przemyć je czystą wodą, bez używania drażniących środków chemicznych”, radzi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus. Nowoczesne okna także wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby utrzymać je w nieskazitelnym stanie przez długie lata, warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus…

 

 

 

Źródło: Gut PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19207 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 323

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >