Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są obecnie stosowane

Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są obecnie stosowane

Wkręty do drewna zaprojektowane z myślą o tworzeniu wytrzymałych połączeń, które przenoszą duże obciążenia i pozwalają bezpiecznie łączyć większość typowych konstrukcji dekarskich i ciesielskich. Dzięki specjalnej budowie przenoszą duże obciążenia, są odporne na siły ssące wiatru i pomagają wzmocnić łączenia belek. Sprawdzą się przy izolacji dachu, wzmacnianiu wrębów czy naprawie uszkodzonych belek. Wąski łeb walcowy pozwala optymalnie przekazywać siły działające na daną konstrukcję bez ryzyka rozszczepienia drewna. W budownictwie drewnianym przydadzą się szczególnie przy wzmacnianiu osłabionych belek. Czytaj dalej

 

 Do jakich jeszcze prac można wykorzystać wkręty fischer Power-Full

 

Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są stosowane

 

Różne rodzaje połączeń i wzmocnień belek 

W konstrukcjach drewnianych coraz częściej używa się metalowych płytek i innych złączy ciesielskich. Łączniki te przenoszą zazwyczaj wyjątkowo duże obciążenia. Dzięki specjalnej konstrukcji wkręty Power-Full mogą być wykorzystane do połączeń „drewno-metal”. Umożliwiają także łączenia belki nośnej z belką drugorzędną poprzez montaż pod kątem 45°. W ten sposób dodatkowo wzmacnia się też oparcie drugiej belki. – Zwiększony nacisk powierzchniowy wpływa niekorzystnie na włókna w drewnie. Aby go zmniejszyć, wystarczy zamontować na oparcie blachę i wówczas cała siła nacisku będzie przekazywana na wkręty. Wytrzymałość Power-Full sprawdza się również przy wzmocnieniach wrębów podczas remontów starych budynków. W takich konstrukcjach przy oparciu belki drugorzędnej wręby redukują wysokość połączeń. Za pomocą wkrętów z pełnym gwintem można zwiększyć nośność belki przy podporze na siły ścinające – wyjaśnia Artur Pławny z fischerpolska. Power-Full mogą też służyć do wykonania tzw. podwojenia z przekazaniem sił ścinających do połączenia. Rozwiązanie to jest przydatne wtedy, gdy na belkę oddziałują dodatkowe obciążenia, przekraczające wytrzymałość jej przekrojów. 


Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są stosowane

 

Czytaj również: Zalety domów szkieletowych

 

Power-Full poza wzmacnianiem połączeń konstrukcyjnych dachu służą też do napraw uszkodzonych belek. Ten problem często pojawia się w starych drewnianych stropach, kiedy belki nośne pękają w miejscach najbardziej narażonych na działanie obciążeń. Dodatkowe elementy drewniane, zamocowane za pomocą wkrętów, przywracają belkom pierwotną nośność. Wzmocnienie nadwyrężonych belek często jest konieczne przy wykonywaniu otworów do przeprowadzania rur i innych instalacji kablowych. Wykorzystując wkręty, można łatwo zrównoważyć osłabienie konstrukcji – podobnie jak przy poprzecznych wzmocnieniach. Tego rodzaju zabiegi poprawiają nośność belek na ścinanie. Wkręcanie pod kątem sprawia, że wkręty lepiej przyjmują obciążenia, co z kolei zwiększa nośność samej belki. 


Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są stosowane

 

Izolacje dachu a zabezpieczenie przed wiatrem 

Wkręty z pełnym gwintem mogą być stosowane także do montażu dodatkowych elementów drewnianych przy wykonywaniu izolacji dachu. W tych przypadkach dużą rolę odgrywa pełny gwint. Przekłada się on nie tylko na szybkość wkręcania, ale też na przekazywanie bardzo dużych naprężeń. Aby wkręty bezpiecznie przenosiły naprężenia rozciągające, zaleca się ich wkręcanie pod kątem 45°-60° do połaci dachowej. Jest to standardowe rozwiązanie przy wykonywaniu połączeń krokwi z belkami i płatwiami. Wkręty Power-Full posłużą zatem np. do mocowania kontrłat narażonych na ssanie wiatru. 


Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są stosowane

 

Czytaj również: Materiały wykorzystywane do budowy hal stalowych

 

Wkręty Power-Full są włączone do oprogramowania fischer Wood-Fix. – Program służy do szybkiego obliczania połączeń z zastosowaniem wkrętów np. przy zabezpieczaniu izolacji pokryć dachowych lub wykonywaniu połączeń w konstrukcjach drewnianych. Wood-Fix pozwala m.in. obliczać parametry montażu materiałów izolacyjnych dla różnych typów dachu. Moduł oprogramowania automatycznie określa efekt działania wiatru i śniegu na podstawie podanego kodu pocztowego. Jest to przydatne narzędzie dla architektów, projektantów i dekarzy – dodaje Artur Pławny.


Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są stosowane

 

Wkręty Power-Full zwiększają nośność drewna bez konieczności powiększania przekrojów belek, dzięki czemu koszt materiałów może być niższy. Wkręty fischer posiadają znakomitą ochronę antykorozyjną – są pokryte cynkową powłoką lamelkową, która chroni lepiej niż tradycyjna metoda cynkowania. Wszystkie konstrukcje drewniane z wykorzystaniem wkrętów Power-Full charakteryzują się estetycznym wyglądem, ponieważ zagłębione wkręty są prawie niewidoczne.

 

Konstrukcje drewniane w budownictwie - jakie złącza ciesielskie i wkręty są stosowaneŹródło: Wills / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Recykling miedzi Liczba postów: 856 Grupa: Budowa i re... Bardzo ciekawy temat. Ja od długiego czasu współpracuję z firmą www.zlompap.pl . Specjalizują się w sprzedaży i skupie złomu w Gdańsku. Gwarantują atrakcyjne ce...
  • zakup rusztowania Liczba postów: 150 Grupa: Firmy budow... A może jednak lepszą opcją okaże się wynajem takiego rusztowania, po co płacić za to i jeszcze zawsze za transport.
  • Impregnat do drewna SUPI SAUNA BENACH PROTECTION Liczba postów: 278 Grupa: Budowa i re...
  • Płyty drogowe Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeśli chodzi o używane to niestety nie wiem. My zamawialiśmy z tej firmy płyty drogowe https://betblok.pl/plyty-drogowe-mon.htm l , dobre jakościowo i zbrojone
  • Profesjonalne wózki widłowe Liczba postów: 47 Grupa: Budowa i re... Ja także niedawno stałem przed wyborem odpowiedniego wózka widłowego. Ostatecznie zdecydowałem się na używany wózek spalinowy marki Nissan. Zamówiłem go od firm...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15994 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 704

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >