Korzyści z ogrzewania podłogowego w domu

Korzyści z ogrzewania podłogowego w domu

Podczas budowy domu coraz chętniej rezygnuje się z tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. Tę decyzję należy podjąć na wczesnym etapie powstawania budynku – czyli kiedy znajduje się w stanie surowym. Brak konwencjonalnych kaloryferów oczywiście sprawia świetne wrażenie wizualne i pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni, jednak korzyści płynących z takiej instalacji jest znacznie więcej. Przede wszystkim jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a przy tym zapewnia wysoki komfort grzewczy – temperatury niezbędne do jego uzyskania nie muszą być wysokie, a użytkownikom i tak jest ciepło. Jak działa ogrzewanie podłogowe, czyli potoczne podłogówka, jakie są jego zalety i czy warto postawić właśnie na nie? Czytaj dalej

 

Co to jest ogrzewanie podłogowe i jak działa?

Instalacja składa się z różnych warstw. Kluczowym elementem są rury, w których krąży woda, mająca temperaturę od 35 do 50 stopni Celsjusza, maksymalnie 60. Nad nią znajduje się wylewka betonowa, następnie klej i sama podłoga. Jednakże istotne jest, że nad wylewką musi się znaleźć konkretny typ posadzki: ceramiczna bądź kamienna. Istnieje również ogrzewanie podłogowe elektryczne, w którym ciepło zapewnia układ kabli, a nie rur.

 

Korzyści z ogrzewania podłogowego w domu

 

Czytaj również: Ile kosztuje ogrzewanie domu?

 

Wykładzina lub parkiet znacznie utrudnią przekazywanie ciepła, przez co skuteczność ogrzewania podłogowego spadnie. Istnieją jednak panele przeznaczone do położenia w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

 

Nie ma tu zatem tradycyjnego grzejnika – cała powierzchnia podłogi jest instalacją grzewczą. Temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż w przypadku standardowych grzejników o około 1-2 stopnie Celsjusza, a mimo to odczuwamy komfort. Wynika to z faktu, że dotykamy ciepłej podłogi stopami, przez co czujemy się lepiej. Rozkład temperatury jest równomierny i korzystny dla naszego samopoczucia – kiedy stoimy na podłodze, jest nam ciepło w stopy, natomiast delikatnie chłodno w głowę. Ponadto ogrzewanie podłogowe redukuje straty ciepła. W ich wypadku ciepłe powietrze nie ucieka pod sufit, dlatego jest nam odczuwalnie cieplej. Ważną właściwością, którą należy brać pod uwagę, jest duża bezwładność cieplna – nie jest ona ani wadą, ani zaletą, ale to istotny czynnik: podłoga zarówno wolno się nagrzewa, jak i wolno schładza.

 

Korzyści z ogrzewania podłogowego

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe w domu? Dlaczego korzystanie z tej technologii cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie:

 

  • Obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach o 1-2 stopnie Celsjusza przekłada się na znaczne oszczędności na eksploatacji systemu grzewczego. Rachunki spadają o około 12% w skali roku. Warto mieć na uwadze, że koszty ogrzewania stanowią 2/3 wydatków na dom, dlatego 12% to już całkiem duża różnica w domowym budżecie.
  • Ogrzewanie podłogowe nie unosi kurzu pod sufit. To dobra wiadomość dla alergików i astmatyków. W przypadku ogrzewania konwencjonalnymi grzejnikami kurz zostaje wzniesiony w wyniki konwencji – tu takie zjawisko nie zachodzi.
  • Nie bez znaczenia pozostaje, że wnętrza bez grzejników prezentują się często lepiej i dają znacznie większe możliwości aranżacji. Inwestując w podłogówkę można dowolnie ustawiać meble, nie przejmując się dostępem do grzejnika.
  • Instalacje mniej zużywają czynnik grzewczy niż standardowe grzejniki, jednocześnie zapewniając wysoki komfort cieplny. Do pracy konwencjonalnego grzejnika potrzebna jest wyższa temperatura – od 60 stopni Celsjusza, natomiast przy ogrzewaniu podłogowym wystarczy 45 stopni Celsjusza.

 

Od czego zależy koszt montażu instalacji?

Trudno określić, ile będzie kosztowała sama instalacja. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie wody i rur do ogrzewania pomieszczeń, rozwiązanie może okazać się nieopłacalne przy mniejszym metrażu ze względu na koszty stałe. Samo wykonanie będzie tańsze niż w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego. Do tego dochodzi kwestia różnic w cenach samych materiałów i robocizny. Koszty wykonania zależą również od powierzchni, jaką ma dom.

 

Potrzebujesz podłogówki? Wybierz Boniterm!

Jeśli chcesz zainwestować w podłogówkę, oferujemy Ci kompleksowe wsparcie w zakresie doboru i montażu instalacji. Nasza firma specjalizuje się w systemach grzewczych, a kluczową wartością dla nas jest wydajność urządzeń. Wykonujemy montaż sprawnie i w trosce o najwyższą jakość. Poznaj szczegóły oferty na naszej stronie. Wybierz Boniterm!

 

Czytaj również: Wodne ogrzewanie podłogowe coraz chętniej wybierane - jakie są jego największe zalety?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16535 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 366

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >