Modny salon z widokiem

Modny salon z widokiem

Już nie tradycyjne okna i balkon, ale przeszklone od podłogi po sufit ściany z wyjściem na taras i do ogrodu przesądzają o tym, czy nasz dom będzie uchodził za nowoczesny. W których pomieszczeniach dobór dużych okien jest najbardziej uzasadniony? Czytaj dalej

Wielkość, kształt, a nawet rozmieszczenie okien ma wpływ nie tylko na wygląd bryły budynku, ale przede wszystkim na naświetlenie wnętrz, a w konsekwencji na codzienny komfort mieszkania. Zbyt duże okna w połączeniu z małą działką, bliskością ulicy mogą pozbawić nas we własnym domu poczucia intymności. Takie rozwiązanie zdecydowanie odpada w sypialni, a najlepiej sprawdza się salonie lub pokoju dziennym. Pomieszczenia te nie mogą być jednak zbyt małe. Przeszklona ściana, choć atrakcyjna dla oka ogranicza nasze możliwości aranżacyjne i ilość miejsca, w którym możemy ustawić np. meble.

Na ostateczny efekt wizualny, duży wpływ ma więc dobry pomysł na urządzenie pokoju. Ważne jest też to, co znajduje się za oknem, dlatego powinniśmy odpowiednio zaprojektować także fragment widocznego z salonu ogrodu. Zanim zdecydujemy się na przeszklenie, powinniśmy też zwrócić uwagę na orientację okna, mającą wpływ na poziom nasłonecznienia wnętrza.

Najlepiej jeśli jest ono skierowane na południowy–zachód. Światło słoneczne będzie wtedy docierało nawet w godzinach popołudniowych, kiedy najczęściej przebywamy w domu.

- Przeszklenie pomieszczenia od sufitu do podłogi ogranicza również wybór metody ogrzewania. Grzejniki najczęściej montuje się pod parapetem, którego w takim wypadku nie ma. Optymalnym rozwiązaniem staje się więc wybór ogrzewania podłogowego. Jest ono integralną częścią podłogi, dzięki czemu nie zakłóca wyglądu takiego pomieszczenia i pozwala na nieograniczoną wyobraźnię
w projektowaniu wnętrza. – mówi Andrzej Durda, dyrektor ds. technicznych w firmie Tece - producenta ogrzewania podłogowego Teceflex.
Podłogówka, oprócz walorów estetycznych, znacząco poprawia także komfort cieplny. Nawet w dużych i wysokich pomieszczeniach temperatura rozkłada się optymalnie do potrzeb człowieka, a nagrzane powietrze nie ucieka pod sufit, tak jak ma to miejsce
w przypadku zastosowania właśnie grzejników.

Niezależnie do metody, jaką ogrzewamy dom, okna zawsze są tym elementem konstrukcyjnym budynku, przez które energii ucieka najwięcej. Warto więc przy ich zakupie zwrócić uwagę na to czy posiadają np. szyby termoizolacyjne, oraz na tzw. wskaźnik izolacji termicznej. Aby w przeszklony pomieszczeniu nie panował nadmierny hałas dobiegający z otoczenia powinny być też szczelne i posiadać odpowiedni wskaźnik izolacji akustycznej.

 

Źródło: InPlus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16300 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 166

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >