Narzędzie do oznaczania śladu węglowego czyli kalkulator emisji CO2

Narzędzie do oznaczania śladu węglowego czyli kalkulator emisji CO2

Firma CEMEX ogłosiła, że opracowała narzędzie do oznaczania śladu węglowego – pierwsze w swoim rodzaju w branży materiałów budowlanych – pozwalające firmie mierzyć emisję gazów cieplarnianych spowodowaną wytwarzaniem produktów cementowych, betonowych i kruszywowych.

Narzędzie to uwzględnia podejście „cradle-to-gate” biorąc pod uwagę proces od pozyskania surowców do wytworzenia produktu. Produkt zapewnia klientom branży budowlanej pomoc w wyliczaniu śladu węglowego ich projektów.CEMEX zaanonsował swoje nowe narzędzie podczas konferencji COP16. Firma, wspólnie ze Światową Radą Budownictwa Ekologicznego, była gospodarzem spotkania pod nazwą „Główne wyzwania dla budownictwa w XXI wieku”. Prelegenci CEMEX oraz zaproszeni uczestnicy dyskusji razem omawiali kluczowe trendy kierujące zrównoważonym budownictwem oraz propozycje dotyczące praktyk produkcyjnych, projektów i zastosowania wyrobów betonowych, które mogą przyczyniać się do zrównoważonego budownictwa.

 

–  "CEMEX jest dumny z tego, że jako pierwsza firma w branży materiałów budowlanych, jest w stanie zaoferować swoim klientom kompleksowe informacje na temat zawartości CO2 swoich głównych produktów" – powiedział Luis Farías, Starszy Wiceprezes CEMEX ds. Energii i Zrównoważonego Rozwoju. – "Nieustannie dążymy do prowadzenia działalności w zrównoważony sposób, mierząc i redukując swój ślad węglowy w swoich produktach i operacjach."


–  "Metody pomiaru, weryfikacji i kalkulacji, prowadzone zgodnie z normami ISO i CEN oraz przyjęte przez uznane protokoły certyfikacji, stanowią kluczowe podstawy promowania niskowęglowych praktyk budowlanych" – powiedział uczestnik dyskusji Juan Carlos López Agüí, Prezes Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN). – "Znajomość oddziaływania produktu na środowisko pomaga producentom, konsumentom i społeczeństwom w podejmowaniu świadomych decyzji i pozytywnych kroków w kierunku działania na zrównoważonym poziomie. Normy CEN i ISO oferują solidną i przejrzystą podstawę do analizy pełnego cyklu życia produktu oraz pozwalają na stosowanie protokołu certyfikacji materiałów, wyrobów budowlanych i budów, uwzględniającego aspekty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne."


Narzędzie firmy CEMEX do oznaczania śladu węglowego zostało zweryfikowane przez niezależną jednostkę certyfikacyjną DNV – jedną z wiodących światowych jednostek certyfikacji środowiskowej –  zgodnie z międzynarodowymi protokołami certyfikacji PAS2050, ISO14040 oraz projektami ISO14067 i protokołu WBCSD / WRI GHG „Norma rozliczania i raportowania w cyklu życia produktu”.

 

Narzędzie zostało już wprowadzone we wszystkich działających zakładach cementowych CEMEX, a obecnie wdrażane jest w wytwórniach betonu i zakładach kruszywowych firmy na całym świecie. CEMEX będzie publikował informacje na temat zawartości CO2 dla swoich określonych produktów w wybranych oddziałach w trakcie roku 2011, zgodnie z harmonogramem wdrożeniowym, o którym będą decydowały wymagania rynkowe. Firma CEMEX przedstawi sprawozdanie z postępów wdrażania narzędzia w corocznym Raporcie nt. Zrównoważonego Rozwoju.

 

Źródło: Kamodus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17202 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 334

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >