Nowe zasady certyfikacji energetycznej

Nowe zasady certyfikacji energetycznej

Za kilkanaście tygodni każdy notariusz w Polsce będzie wymagał - w trakcie podpisywania umowy notarialnej dotyczącej obrotu nieruchomościami - kopii certyfikatu energetycznego nieruchomości (domu, budynku, mieszkania).

 

 

Kto może taki certyfikat przygotować? Na pewno inżynier budownictwa z uprawnieniami projektowymi ale i każdy, kto posiada wyższe wykształcenie i odbędzie specjalne szkolenie zakończone pomyślnie zdanym egzaminem. Zasady szkolenia i zdobywania uprawnień do przeprowadzania certyfikacji energetycznej budynków zostały przygotowane przez Ministerstwo budownictwa i opublikowane w Dzienniku Ustaw 191 poz 1373. Ministerstwo budownictwa rozwiało też wątpliwości z nazwą nowego zawodu – nie będzie certyfikatora energetycznego, jak próbowaliśmy nazwać – w odróżnieniu od innych wykonujących podobne badania audytorów - osobę wykonującą certyfikację energetyczną. W rozporządzeniu wyraźnie mówi się o audytorze energetycznym i przy takiej nazwie zawodu pozostaniemy.

 

Obowiązkowa certyfikacja

Dla przypomnienia, od stycznia 2009 roku żadna transakcja na rynku nieruchomości nie będzie możliwa bez wcześniejszego kontaktu z uprawnionym audytorem energetycznym. W przypadku świadectwa dla budynku nowobudowanego ustawodawca jednoznacznie określa w znowelizowanej ustawie Prawo Budowlane, że świadectwo energetyczne takiego mającego powstać budynku wykonuje jego projektant i dołącza do projektu budowlanego. Nie będzie zatem możliwe zgłoszenie projektu budowlanego budynku i rozpoczęcie inwestycji bez załączonego świadectwa przewidującego poziomu zużycia energii podanego w kWh/m2/rok.

 


Ustawodawca nałożył obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego również na każdy budynek, który po 1 stycznia 2009 roku będzie przedmiotem transakcji. Tak więc obok doskonale prowadzonego i oczywistego obecnie procesu sprawdzania wpisów w księgach wieczystych, powszechnym stanie się dołączanie do dokumentów dostarczanych do notariusza również świadectwa energetycznego budynku będącego przedmiotem transakcji. Właściciel oferujący budynek na sprzedaż będzie zobowiązany zawczasu skontaktować się z osobą certyfikującą, która  odpowiednio wcześnie przeprowadzi certyfikację. Należy pamiętać, że opracowaniem świadectwa nie jest czynnością automatyczną, wymaga przeprowadzenia obliczeń i może potrwać nawet kilka dni – w zależności od poziomu skomplikowania i charakteru budynku.

 


Ustawodawca nałożył obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego także na każdy budynek, który po 1 stycznia 2009 roku będzie przedmiotem umowy najmu. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że tylko część umów najmu jest ewidencjonowana i rejestrowana w urzędach skarbowych i w tych urzędach możliwie jest egzekwowanie certyfikatów energetycznych. Proces stopniowego ograniczania szarej strefy w najmie mieszkań i budynków na pewno wymusi na wynajmujących certyfikowanie posiadanych nieruchomości.

 


Certyfikacja musi być przeprowadzona również dla budynku, w którym zmieniła się charakterystyka energetyczna poprzez prace modernizacyjne oraz remontowe m.in. wymiana okien, modernizacja kotła c.o. czy też prace termomodernizacyjne. Każdy z wymienionych zakresów robót budowlanych zmienia bowiem charakterystykę energetyczną budynku, tak więc po zakończeniu takiego remontu koniecznym staje się wykonanie świadectwa energetycznego.

 

 

Źródło: EPBD / budnet.pl
Autor: Piotr Rogalski

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • 100 procent ekologii Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Very nice post, I am very impressed, please keep updating these, I love to read them, when you choose SexDollTech, you will find the whole world will be bright,...
  • Monitoring mojego domu Liczba postów: 63 Grupa: Moja budowa Zbliża się okres wakacyjny także jak często nie będzie Was w domu to warto pomyśleć nad zestawem kamer obrotowych Orllo Z20 https://orllo.pl/zestaw-kamery-wifi-...
  • ŁÓŻKO LOFT Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Tak naprawdę to wiele osób powinno skorzystać z łóżko loft 160x200 . To jest po prostu bardzo dobra oferta.
  • hydraulik warszawa Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Niezależnie od tego, czy jest to naprawa drobnej awarii w domu jednorodzinnym czy też kompleksowa modernizacja instalacji w biurowcu, Sebastian Kopaczuk i jego....
  • Większość Polaków wymieniających okna nie wie o rz... Liczba postów: 6 Grupa: Budowa i re... https://mojdomzogrodem.pl https://zyciep odroznika.pl

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 278

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >